| anonim_4396 a întrebat:

Am niste probleme in familie si m-am gandit sa merg la psiholog, fara sa stie nimeni, pentru ca probleme astea parca ma "mananca" din interior. Imi vine cateodata sa ma duc pe balcon si sa ma arunc. De povestit unei prietene sau ceva de genul, nu am incredere si nici nu sunt apropiata de nimeni. Mai ales ca nu am niciun frate sau sora. Am inceput sa ma preocupe foarte mult scoala pentru ca vreau sa intru la o facultate buna peste mai multi ani si sa plec o data din casa asta. Mereu ma prefac ca nu vad ce se intampla, pentru ca nu vreau scandal sau certuri, de asemenea asta fac si parintii mei. Si mereu cand ma gandesc la asta imi vine sa plang fara sa vreau, probabil deoarece nu sunt o persoana deschisa si nu pot spune nimanui ce am pe suflet. Asa ca de-asta vreau sa merg, poate, la psihologul scolii, dar fara sa stie mai nimeni... Adica pot sa merg fara sa stie nimeni? Chiar am inceput sa cred ca o sa innebunesc, nu mai suport! Este o idee buna sa primesc ajutor din partea uui psiholog?

Răspuns Câştigător
| GuessWho a răspuns:

Da.vei primi si aici poate niste sfaturi dar psihologul este cel mai in masura sa te ajute. vei putea sa-i povestesti absolut tot ce te framanta si sa plangi pentru a te descarca. toti avem momente de slabiciune,cand simtim ca nu mai putem continua, ca nu e nimeni care sa ne ajute, imi pare rau doar ca nu ai o prietena in care sa ai incredere si care sa fie acolo pentru a te asculta. deocamdata, pastreaza-ti calmul, va trece si perioada asta!

3 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Da, evident. Consilierul şcolii e acolo să ajute pe oricine cu probleme, şi există acea confidenţialitate între medic-pacient. Nu-ţi fă griji, nu va afla nimeni happy Du-te şi eliberează-te şi baftă în continuare cu şcoala happy

| TheDifference a răspuns:

Da...si psihologul de la scoala noastra mai ne facea vizite prin clasa si ne spunea sa venim daca avem vreo problema, pentru ca ne poate ajuta si totul o sa ramana confidential. Si mie imi pare rau ca nu ai pe cineva sa fie langa tine cand ai nevoie, dar si psihologul il poti considera ca un prieten dupa cateva vizite

| Mentorr a răspuns:

Da`mi un add la cosmin_gabyy@yahoo.com daca vrei vreodata sa te deschizi eu pot sa te ascult si sa vorbim