| Goddessss a întrebat:

Am o curiozitate.
De ce daca o fată isi pierde virginitatea la 14 este considerata c***ă, dar daca e un băiat, e considerat șmecher?
De ce dacă o fată si-o păstrează pana la 20 e considerata sfântă, dar un băiat de aceeași vârsta un fraier si un idiot?
Ce sunt cu mentalitățile astea? Mai degrabă cu societatea...

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Pentru ca sexualitatea unei femei valoreaza mai mult decat cea a unui barbat. Pentru unii chestia asta reprezinta ca o jungla unde exista vanator (baiatu) si vanatul (fata). Daca un vanator reuseste sa captureze o prada, este considerat mai bun decat ceilalti care nu au vanat nimic. In schimb, o tinta care rezista mult in jungla fara sa fie capturata, este considerata invingatoare. Un fel de. survival games.
Evident ca asa ceva exista doar in mentalitatea oamenilor. Cand. logic si realistic vorbind, nimeni nu este mai presus de nimeni.
Baietii care fac fetele c*rve iti garantez 100% ca ori sunt virgini, ori viata lor sexuala este la pamant.
Adica hai sa fim seriosi, o fata care o face la 14 ani de ce ar fi facuta curva de alt baiat care este de aceeasi varsta, dar care a facut-o si el cu alta fata? Nu am inteles niciodata de ce unii arata cu degetul si comenteaza de alte persoane care fac aceleasi lucruri pe care si tu le faci sau cel putin o sa le faci pe viitor?

Si oricum nici fetele de 20 de ani virgine nu ar trebui considerate paine lu' mniezo sau sa fie un motiv de lauda ca vai... s-a pastrat pana la varsta aia. Asa si? Mancarea tot acelasi gust are, salariul ei e acelasi, cerul e la fel de senin, soarele arde la fel. Valabil si pentru baietii de 20 de ani virgini. Faptul ca au avut in trecut experiente neplacute din care au rezultat blocaje emotionale. Daca cineva are o problema fizica, care bineinteles este si vizibila, il lasam in pace, insa daca are o problema psihica, imediat il blamam. Pot spune ca societatea din ziua de azi nu pune deloc pret pe sanatatea noastra emotionala si psihologica. Din cand in cand vin afuritii aia la scoala sa ne poveasca despre spalatul pe maini, pe dinti, ca e bine sa facem sport si sa mancam sanatos, dar nimeni nu ne spune si despre sanatatea noastra mentala. Patetic...
Chestii de genu pot fi folosite ca arme pentru eliminarea persoanelor batute in cap (scuza-mi exprimarea). Adica o fata de 20 de ani poate sa zica direct,, sunt virgina" si cine o vede ca pe o ciudata, o sa plece si e perfect, pentru ca fata aia nu are nevoie de astfel de persoane si cine o sa ramana, inseamna ca nu o intereseaza acest aspect pentru ca niciodata un om deschis la minte nu o sa priveasca cu alti ochi o persoana in functie de. la ce varsta si-a inceput-o, cu cine, cati parteneri a mai avut dupa si tot asa.
Asa si tu, daca pe viitor o sa intalnesti un baiat de 20 de ani virgin si o sa ti se para un ciudat, atunci clar ceva nu e ok cu tine. E ok sa-ti pui mici semne de intrebare, dar sa-l vezi ca pe un inferior, in niciun caz nu e bine.

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Mersi mult de comentariu. Esti un tip super de treaba, care da răspunsuri foarte bune?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Asa e la moda acum. Femeia chiar daca face sex la 14 ani sau la 20 daca nu a rămas cu ala (si poate si daca a ramas) tot cu.rva o face lumea. Daca nu face nu are experienta,e naspa nu a vrut-o nimeni.Iar bărbați sunt smecher daca au întreținut un număr mare de relații intime,sau sunt vazuti afemeiati si obsedati,iar daca nu au facut asta pentru ca nu si-au dorit, nu au putut sau au vrut sa isi aleaga partenera potrivita sunt fatalai.
Cred ca sti povestea cu măgaru. Daca mergi pe lângă el esti prost ca nu te folosesti de el, daca mergi pe el chinui animalul, daca iti pui femeia si copii si tu mergi pe jos esti pampalau, daca te duci tu si ii lasi pe ei pe jos esti nesimtit, daca duci tu magaru esti prost.Deci concluzia e ca gura lumi nu o astupă nici pământul si orce ai face tot vei fi judecat.

| Goddessss explică (pentru Freya1):

Frumos răspuns si bine gândit ❤️
Apreciez!

| Celcestietot a răspuns:

De-a lungul timpului, o buna parte din oamenii care au format societatea s-au dovedit a avea probleme psihice grave. Daca societatea din trecut era una buna la suflet, una formata din fiinte inteligente (asa cum ar fi trebuit), de ce se organizau lupte pe viata si pe moarte precum cele din Colosseum si mai important, de ce se strangeau oameni in tribune sa vada baia de sange ce avea loc si care cadea pe nisip? Acesta a fost doar un mic exemplu, lumea a fost si inca mai este plina de frati ai celor care se adunau in Colosseum. Ce putem deduce din luptele care se tineau in arena? Ca o buna parte din oameni, din locuitorii zonei respective, erau insetati de sange, erau niste fiinte malefice alimentate de energiile intunericului. Avand in vedere comportamentul celor din trecut, cu ce crezi ca multi din ziua de astazi sunt mai presus ca ei? Daca ar pute te-ar ucide fizic doar pentru ca nu le faci pe plac, dar nu, nu o fac asa, pentru ca le este frica de legi, de racoare, ci cel mai mult psihic actioneaza. Ce pretentie ai de la cei care nu sunt in stare sa voteze si sa ridice un conducator, de la niste oameni care creeaza arme pentru distrugere, pentru asuprirea celuilalt, de la oameni care te resping doar ca nu le place fata ta? Am mai vazut si auzit persoane care spuneau ca aici pe Pamant este Raiul si cred ca le dau totusi dreptate, pentru ca acei oameni pe care i-am cunoscut nu aveau nicio treaba cu bunatatea, aici chiar se afla un Rai, doar ca este Raiul dracilor, cei ce au cucerit locul prin nasterea imoralitatii lor, zona celor cazuti : la mansarda rolling on the floor!

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Sincer asta e o problema,se asteapta de la lume ca fetele sa fie mai destepte si mai cuminti ca cica ele se dezvolta mai repede intelectual,asta e chiar o prostie,si sincer mi se pare o discriminare la adresa femeilor, sigur nici extrema cealalta nu e buna dar unii pur si simplu nu pot sa isi largeasca orizonturile si sa accepte ca nu toti pot fi la fel, nu ai cum! Cum existe fete c@#ve asa existe si baieti jegosi, asta e realitatea din pacate.
Asteptarile astea pe care le au unii mai ales in ziua de azi sunt exagerate.
Dar in fine, genul asta de subiect este unul care din nefericire nu va ramane ingropat si mentalitatea asta de taran de pe vremea Morometilor nu o sa moara prea curand!
E o conceptie bazata pe niste traditii si obiceiuri ce sunt duse de unii prea mult la extrem.

| Andrei200202 a răspuns:

Interesantă și adevărată intrebare