| Thecurious a întrebat:

Am o curiozitate.
Exista tineri Youtube-ări care castiga mii de euro datorita vizionarilor de pe canalele lor.
Continutul lor e divertisment sarac cultural.
Aud sintagme de felul : " Ti-am furat gagica "; "Femeia ta imi dă târcoale "; referiri la cat de usor fac ei banii etc.
Banuiesc ca publicul lor tinta este tineretul.
Care ar fi, dupa voi, profilul psihologic al urmaritorilor lor?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exista tineri Youtube-ări care castiga mii de euro datorita vizionarilor de pe canalele lor.

bravo lor

Continutul lor e divertisment sarac cultural.

asta e parerea ta

Aud sintagme de felul : " Ti-am furat gagica "; "Femeia ta imi dă târcoale "; referiri la cat de usor fac ei banii etc.

e pur simplu comedie,sarcasm,ceva copilaresc,da ce ai vrea sa vorbeasca de politica,sunt copii se compoarta copilaresc,e normal

Banuiesc ca publicul lor tinta este tineretul.

da si nu,dar si eu cred ca majoritatea sunt tineri

Care ar fi, dupa voi, profilul psihologic al urmaritorilor lor?

copii,adolecenti imaturi care se comporta in conformitate cu varsta lor, cu toti a avut varsta lor,mai ales generatia mea, si noi faceam multe prostie si ne traiam copilaria pe strazi nu pe telefon, laptop, pacat e ca se promoveaza antisocializarea, asta e tragic de fapt

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca tine, naivi, fraieri, care cred că orice strălucește e aur, că tot ce zboară se mănâncă, care cred că farmecul tinereții lor va dura o veșnicie, care nu știu ce vor, iar când află e prea târziu ca să mai poată face ceva cu viața lor, care zic că ei se îndrăgostesc, când ei doar doresc, care fac copii doar din greșeală, că au uitat să pună prezervativul iar nu pentru că consideră că aceasta este responsabilitatea majoră a lor pe pământ, care cred că în străinătate oricare ar fi aia umblă câinii comunitari cu colaci în coadă, care cumpără lucruri de care nu o să aibă adevărată nevoie niciodată, care cred în medici și în reclame, că așa a spus Nu-știu-care-vedeta-lui-pește-prăjit-de-la-TV.
Toți aceștia sunt pescuiți de cei ce dau reclame pe You Tube, și din firimiturile aruncate de aceștia câștigă și creatorul canalui câțiva dolari găuriți pe care îi va consuma și el tot la fel.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

"Ca tine"?
De as face parte din categoria descrisa de dumneavoastra?

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Vad va a disparut raspunsul care continea insulta.
Cum s-a intamplat?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Da, ca tine, căci tu de aia vrei să ai un asemenea canal, să vânezi banul. nu să faci o treabă, de aceea întrebi de profilul lor. Uită-te bine la tine, și ai profilul lor.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Pai, eu nu vreau sa fac niciun canal de Youtube.
Oi fi avand multe defecte, caci am manipulat oameni, insa nu am facut bani pe seama nimanui.
Mi-am ajutat colegii la teme, la proiecte, la intelegerea lectiilor.
Profesorii mi-au spus ca sunt cel mai cuminte, mai cuminte si decat fetele.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Păi atunci, ce rost avea întrebarea?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Are rost pentru cultura mea generala.

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Așaa, credeam că este pentru cultura ta particulară.
Și altceva ce mai cultivi, înafară de You Tube, Facebook și puncte puncte?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

De ce credeti, cu tarie din ce scrieti, asta?

| Catrice a răspuns:

Categoria de oameni care din păcate domina.

| RainmakerX a răspuns:

Pentru ca suntem niste generatii de prosti si cei care vin dupa noi sunt chiar ingrozitori.

Supa are o oarecare dreptate dar nu acopera toate cazurile.
Eu sunt student, in fine sunt implicat in mai multe chestii si unde sunt eu acum facem multe glume pe seama anumitor porcarii precum 5gang, alpaca legion etc si nu prea ne uitam la asa ceva.

In schimb, am fosti prieteni care au ajuns la alte facultati, in alte medii si asculta chiar si acum pe la 20-24 de ani porcarii de genul.

Publicul tinta este format din persoane plictisite, lipsite de motivatie care nu au satisfactii in viata reala si se multumesc cu privirea altora. Sa fim seriosi, toti pustanii se uita la selly pentru a "admira" cum traieste el de pe urma canalului de Youtube.

Oricum il inteleg si as face acelasi lucru in locul lui pentru ca in acest mod face destul de multi bani.

Deci copilasi creduli sau tineri lipsiti de motivatie...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Copii de 8-13 ani maxim, care nu înțeleg ce ascultă, le place doar pentru că e la modă și asta îi face să facă ''parte din ceva''.

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

Cred ca printre ei se afla si liceeni si studenti.
Nu imi pot inchipui ca doar milioane de copii cu varste intre 8-13 ani se uita la asa ceva.

| supadeceapa a răspuns (pentru Thecurious):

Nu cunosc niciun licean sau student care să asculte așa ceva. Publicul Youtube-ului, cel puțin în România, e format din copii. Ei au cel mai mult timp liber. Până și Zaiafet a zis o dată că a trebuit să renunțe la unele subiecte de video-uri pentru că pe statistică cei mai mulți urmăritori de-ai lui au 13 ani laughing.

| Thecurious explică (pentru supadeceapa):

Nu stiu care sunt gusturile tineretului, neavand anturaj.
Imi placea sa cred ca cei de 8-13 au accesul restrictionat, la internet, de parinti.

| Theo94 a răspuns:

Depinde la ce youtub-ari te referi.