| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare care mă bulversează: de ce se tem oamenii de "Bloody Mary"? Regina Maria I a Angliei (sau "Bloody Mary") a domnit între 1553 și 1558, ajungând la putere printr-o lovitură de stat, detronânu-și verișoara și închizând-o în Turnul Londrei. E adevărat că a avut o domnie violentă și a încercat (fără succes) să readucă catolicismul în Anglia. De ce de fiecare dacă când îi pronunț numele oamenii se șochează, de parcă aș fi înjurat?

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Cine se teme? Eu nu mă tem și nu cunosc pe nimeni care să se teamă, majoritatea românilor probabil că habar n-au cine a fost această regină. Probabil se șochează pentru că bloody nu înseamnă doar sângeros în engleză, are și un sens vulgar.