| smileKiller a întrebat:

Am o intrebare: Daca Iisus este fiul lui Dzeu, atunci de ce ortodocsii spun ca sunt una? De exemplu eu si tata nu suntem una, chiar daca suntem tata si fiica. Si daca ei sunt una si aceeasi entitate, atunci cui i s-a rugat Iisus in timp ce a fost rastignit? daca sunt un, inseamna ca a vorbit singur (?)

1 răspuns:
| whatevernvm a răspuns:

Nu a vorbit singur.
Dumenzeu este, intr-adevar tatal lui Iisus, sau mai bine vorbind, Iisus este fiul lui. Sunt 2 persoane diferite, dar care se fac intr-o singura persoana, prin Sfanta Treime(tatal, fiul si duhul sfant).

Asta este motivul pentru care lui Iisus i se mai spune si Dumnezeu, pana la urma toate cele 3 persoane ale sfintei treimi formeaza un " Dumnezeu", dar tatal nu este acelasi lucru cu fiul.

Multa bafta!