| smileKiller a întrebat:

Am o intrebare: Daca Iisus este fiul lui Dzeu, atunci de ce ortodocsii spun ca sunt una? De exemplu eu si tata nu suntem una, chiar daca suntem tata si fiica. Si daca ei sunt una si aceeasi entitate, atunci cui i s-a rugat Iisus in timp ce a fost rastignit? daca sunt una, inseamna ca a vorbit singur (?)

Răspuns Câştigător
| Roberto a răspuns:

Aceiasi problema care o spui tu acum s-a discutat si la primul conciliu ecumenic de la Niceea. Uite rezolvarea la dilema ta.

- Tatăl este creator, dar co-mântuitor, co-sfințitor;
- Fiul este mântuitor, dar co-creator, co-sfințitor;
- Duhul Sfânt este sfințitor, dar co-creator, co-mântuitor.

Tatăl, Fiul și Sfântul Duh, întreit în Persoane, dar Unic în ființă, este Dumnezeu Atotputernic, Preexistent firii și complet Independent în raport cu orice" într-adevăr face deosebire în mod fundamental de majoritatea celorlalte religii politeiste, în care dumnezeul/dumnezeii iau naștere într-un univers preexistent.

1 răspuns:
| Nolkyz a răspuns:

Hm... tu cu tatal tau sunteti una pentru ca te-ai nascut cu ajutorul lui, sa zicem, din el. aveti acelasi sange etc