| djdani2010 a întrebat:

thinking multi oameni spun pasti fericit iar alti paste fericit. care dintre cele doua variante sunt corect? PASTE FERICIT tuturor!

Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Varianta corecta este paste fericit, nu pasti fericit pentru ca se subintelege ca esti oaie si ca pasti pe camplaughing

6 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Varianta corecta: Paste Fericit!

Răspuns utilizator avertizat
| Andra_2544 a răspuns:

Corect e Paste Fericit!

| djdani2010 explică:

Scz,,sunt corecte''big grin

| djdani2010 explică:

Asta stiu si eu ca se zice paste fericit dar alti oameni spun pasti fericit oricum va multumesc pentru raspunsuri big grin

| PataOarba_1610 a răspuns:

"Multă lume m-a întrebat cum se spune corect: Paşti sau Paşte.

Răspund pe scurt astfel: sărbătoarea are în originile sale – dacă trecem de etapa ebraică "pesah" – şi acea azimioară numită pască (dupa opinia etnologului Simion Florea Marian; alţi cercetatori sunt de părere că mielul jertfit purta acest nume, de "pască").

La plural, acest cuvînt face "paşti": o pască, două paşti, conform unei alternanţe obişnuite în româneşte, cum e şi în verbul a paşte: "să pască, să paşti" sau a naşte: "să nască, să naşti" etc.

Aşadar, Paşti e pluralul de la pască.

Resimţit, în mod normal, ca un plural, vorbitorii au căutat, cînd era vorba de sărbătoarea într-ale cărei zile ne aflăm, au căutat singularul, şi astfel a fost derivat singularul "Paşte", spunîndu-se, firesc, fie "sărbătorile de Paşti", fie "sărbătoarea Paştelui".

Amîndouă formele sunt la fel de corecte, şi alte subtilităţi pe această temă nu au substanţă, e o falsă problemă."

George Pruteanu
sursa: pruteanu.ro