| Mogiojojo a întrebat:

Am o intrebare pe cat de amuzanta pe atat de dureroasa. De ce ma intreaba toata lumea intotdeauna daca sunt in doliu? (suparata tot timpul dar nu la modul ingandurata ci la modul extrem ca si cand cineva a murit). Oamenii sunt socati de mine sau unii rad.
Multumesc.

12 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ptr ca vad la tine o stare de nefericire, suparare, tristete, nu vad deschidere, fata luminata, zambet, tonus bun, si daca ce vad ei coincide cu, cum e un om dupa un deces, e logic ca, compara cu asta.
Sau chiar daca nu e asa, asa dai impresia prin comportamentul tau, atitudinea ta. Dar daca chiar asa esti, e nasol, inseamna ca ai depresie daca esti suparata la extrem, altfel nu aveai cum sa fi asa mereu fara motiv.

| Mogiojojo explică (pentru Mosotti):

Am depresie de ani buni...

| Mosotti a răspuns (pentru Mogiojojo):

Atunci du-te la medic mai repede sa-ti dea un tratament si de la sine o sa-ti revii! Nu mai pierde timpul, ca se va agrava sau croniciza, iti zic cineva cu experienta pe domeniu. Alta sansa nu ai, viziteaza un medic si spune tot acolo, dupa aia vezi ce spune.

NORMAL ca nu poti sa schimbi ceva tu, ca nu depinde de tine.
Vezi ca ti-am dat un privat.

| Celcestietot a răspuns:

Pai te intreaba pentru ca le pasa de tine. Tu vrei sa te schimbi sau nu?

| Mogiojojo explică (pentru Celcestietot):

Pai nu pot. sad

| Celcestietot a răspuns (pentru Mogiojojo):

Orice este posibil. Eu iti recomand sa citesti din Bibliewinking!

| ChrisRo a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ba poti, dar nu vrei. In primul rand trebuie sa renunti la toate tampeniile cu care ti-ai umplut capul. Degeaba iti spui tu, "sunt inteligenta, deosebita, diferita de majoritate". Pai hai sa le luam pe rand.
-Inteligenta. Pomul se cunoaste dupa roade, iar inteligenta unui om dupa fapte. Cum te-a ajutat pe tine pana acum inteligenta? Ce foloase ti-a adus?
Personalitate. Spui ca esti diferita de majoritatea oamenilor. Poate esti, dar in sens negativ. Altfel, si tu asculti manele, si tu vrei haine misto, si tu vrei sa mananci bine, adica esti ca orice om. Treburile alea cu albastru de metilen si miere de pus in ochi... well, majoritatea oamenilor nu vor sa isi schimbe culoarea ochilor, prin urmare e absolut neinteresant pentru ei asa ceva. Altceva ce mai stii? Ca pamantul e plat? Be serious, please! rolling on the floor
Scenarista? Ai scris in viata ta vreo compunere?
Muzician? Pe cand primul tau hit?
Cariera/pregatire profesionala. Cauti joburi bine platite. Ei bine, pentru joburi bine platite este necesar sa detii o calificare, sa fii bun pe o anumita meserie. Tu ce calificare ai?
Viata personala. Probabil iti doresti un cerc de oameni inteligenti, interesanti, amuzanti, bogati. Tu ce oferi ca sa pretinzi asa ceva? De ce crezi ca ai merita sa faci parte din asemenea cercuri? Ce crezi ca ar putea invata un om de la tine ca sa isi doreasca sa te aiba prin preajma?
Asadar trebuie cumva sa o iei cam de la 0. Si sa te smeresti. Sa mai renunti la complexele alea de superioritate, ca te-ai imbolnavit de ceea ce se numeste delir de grandoare. Unii oameni, evident, bolnavi, se cred descendentii directi ai dacilor, altii cred ca au o menire speciala pe lumea asta, iar tu crezi ca esti unicata, un fel de specimen provenit dintr-o rasa superioara asa. E boala grava asta. Megalomanie. Citeste aici despre ea https://ro.wikipedia.org/wiki/Megalomanie Daca vrei sa te schimbi, trebuie sa devii realista. Sa te uiti in oglinda si sa iti spui " de azi inainte ma voi apuca pe bune de munca, voi face cursuri de calculatoare sau orice altceva care ar putea sa imi placa si sa imi aduca bani. De asemenea voi renunta la toate prostiile alea "geniale", iar daca intr-adevar vreau sa arat nitel mai bine, ma voi apuca sa slabesc 5 kilograme. Voi incerca sa ies mai mult pe afara, imi voi exersa abilitatile de comunicare, ca sunt praf la asta, voi incerca sa nu mai judec oamenii dupa haine, voi citi carti serioase de medicina, biologie, chimie, calculatoare, programare, voi incerca sa privesc oamenii in ochi atunci cand vorbesc cu ei, in sfarsit, voi incerca sa imi schimb gandirea asta falimentara. Nu, nu sunt atat de desteapta cum m-am crezut, nu, nu sunt asa speciala cum aveam impresia ca sunt, nu stiu mai nimic despre lume, iar ceea ce stiu e in mare parte gresit, căci daca eram asa de buna pe cat m-am crezut, s-ar fi vazut negresit rezultatele; as fi avut un loc de munca misto si bine platit, as fi avut o viata interesanta, prieteni interesanti, lucruri mai bune si mai frumoase etc etc. Insa in realitate nu am absolut nimic din toate astea. Asta inseamna ca ceva nu fac bine deloc, de am ajuns sa imi urasc viata, sa mi se para ca fiecare zi pentru mine reprezinta un chin care parca nu se mai sfarseste niciodata!". E, si abia dupa ce iti faci curatenie in creierasul ala, poti spune ca ti-ai inceput cu adevarat ascensiunea in viata. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă pari tot timpul supărată, e şi normal să îţi mai pună lumea astfel de întrebări.Mai ales dacă eşti undeva unde ceilalţi se simt bine, se distrează, iar tu stai abătută într-un colţ. Încearcă şi tu să zâmbeşti mai des.Nu te costă nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare om are un rost pe pamant
Si doar trebuie sa-l gaseasca
De ce sa fii trista?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Are depresie! Este o boala care te face sa fi trist mereu, a zis mai sus. Aia cu rostul e vrajeala, trebuie sa se trateze de urgenta, sau macar sa vedem ce spune un medic, altfel asa ramane.

| Dandinelle a răspuns:

Concentreaza-te asupra ta. Ar trebui sa te intereseze pe tine ce poti face tu, ca om, sa te simti bine in corpul tau. Pentru ca inca te afecteaza ce spun altii, intri intr-un cerc vicios de a te prezenta intr-un anume fel si a astepta "feedback" de la oameni. Ceea ce redai fizic, prin miscare si expresie este vazut asa. Daca vrei sa fii vazuta altfel trebuie sa te schimbi. Daca vrei sa nu te mai afecteze cuvintele altora, la fel trebuie sa te schimbi. Este vorba doar de atitudinea fata de situatii. Daca vrei sa vorbim mai in detaliu hai pe discord.

| Mogiojojo explică (pentru Dandinelle):

Ti-am trimis un mesaj in privat.