| AliceAnnnnna a întrebat:

Am o întrebare. Poate faceți așa o analiza. Eu am 20 de ani dar eu am voie maxim 2 ore afara. Nici o relație nu ma tine mai mult de o săptămâna ca nu am voie sa ies in fiecare zi afara. Credeți ca asta este motivul pentru care nu m-a suportat lumea in general? Toată lumea și-a bătut joc de mine și am fost agresată fizic și din punct de vedere al limbajului. Credeți ca de aia nu sunt in stare sa leg doua cuvinte cu cineva ca încep sa tremur și sa ma bâlbâi și toată lumea zice ca arat venită de la Mânăstire? Și când merg pe strada mi-e frica sa văd atâția oameni ca știu ca sunt mai presus decât mine și ma iau la mișto. Nu, mama nu ma lasă in fiecare zi afara decât duminica 2 ore. Sau in vacanta tot Weekend-ul sâmbătă sau duminica. In timpul săptămânii pur și simplu nu am nimic de făcut doar ca nu ma lasă ea afara. I-am zis ca vreau sa ma duc la munca sa îmi iau chirie dar a zis ca face urat dacă ma duc și ma da afara din casa. A zis ca pana la 25 de ani trebuie sa fiu întreținută de ei sa termin o facultate. Dar eu nu pot sa stau numai in casa, munca nu, de ieșit nu.
Eu sincer cred ca asta e motivul de sunt așa respinsă de societate.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ca la puscarie traiesti, macar stai pe banii parintilor asta e bine, nu stiu cum o sa faci o facultate daca te balbai in comunicat.

| AliceAnnnnna explică (pentru mgtow):

Cine ți-a spus tie ca sunt la comunicat când eu am zis peste tot ca sunt la postliceala laughing))))

| mgtow a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Tu ai zis ca te balbai cand vorbesti cu lumea

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, societatea nu are nici o legatura cu ce ai spus tu. Cum sa te respinga? Poate din cauza ca nu ai iesit suficient, nu ai vazut marea parte a populatiei, ca mai apoi sa realizezi ca nu este chiar asa. Ai dat de niste persoane copilaroase care ti-au spus niste lucruri urate, atata tot. Asta nu inseamna absolut nimic.

Esti om, esti perfecta asa cum esti si poti sa fii cum vrei tu sa fii, deci sa nu te mai gandesti ca este vina ta pentru reactia celor din jur. Cand o sa descoperi persoane capabile sa inteleaga omul, sa nu judece, o sa vezi lucrurile altfel.

Cat despre mama ta, nu prea avem ce sa facem noi. Nici tu. Angajeaza-te, fara sa stie ea. Chiar si in timpul facultatii. Strange niste bani si stai in chirie. Oricum, cand o sa vada ca pleci, o sa inceapa sa isi faca griji si o sa inteleaga si ea.

| SilentRain a răspuns:

Dupa modul cum gandesti nu e
de mirare ca pariniti te trateaza ca pe un copil
Indifernt de care ar fi fost motivul "problemeleor "tale ar trebuie sa incerci sa cauti o rezolvare in loc sa dai vina pe pariniti, ce naibia ai 20 de ani nu esti minora...
Poti sa te agnajezi si fara acordul parintilor la fel si mutatul cu chirie, dar pentru tine o sa fie extrem de greu din moment ce traiesti pe spatele parintilor

| Sofer a răspuns:

Încearcă sa te protejeze dar e prea mult.

| mastadont a răspuns:

Sfatul meu e să scapi cât mai repede din casa părinților. Găseșteți un job și mutăte în chirie. Credemă, dacă te vor da afară o să-ți facă un serviciu. Ești deja un adult disfuncțional, acum trebuie să lupți pentru a-ți căpăta independența și pentru a avea o viață proprie. O să fie greu la început dar prin voință o să reușești. Chiar faptul că părinții tăi te-au făcut la 18 ani i-a determinat să se comporte așa pentru că ei nu doresc ca și tu să repeți greșelile lor. Părerea mea este însă că fiecare trebuie să învețe din propriile greșeli și să se confrunte cu greutățile vieții pentru că doar așa omul își poate atinge capacitățile maxime intelectuale și emoționale.
Succes.

| Sonia822 a răspuns:

Ai o oarecare labilitate psihica, si din alte intrebari am observat. Esti putin bolnava, dar nu constientizezi. Parintii tai iti vor binele. Ai nevoie de supraveghere. De aceea. Sanatate iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Până acum ziceai că ai rupt norma la avorturi, cum nu iesi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pari sa ai anxietate de aceea tremuri și te bâlbâi când vorbești și un sentiment de inferioritate.
Ai nevoie de psiholog și de cineva care sa te respecte și sa îți ofere multă afecțiune și sa îți recapeți încrederea în tine. Ești respinsa probabil ca te bâlbâi și și au făcut o impresie eronata și superficiala sau din cauza ca ești sub papuc idk.
Mutate în chirie mai bine nu știu e clar ca te afectează chestia asta cu ou esitul din casa nu mi se pare normal sa ți se impună la 20 de ani sa nu poți ieși din casa. Sau poate ai probleme și părinții știu asta și vor sa te protejeze. Ai nevoie de anxiolitice sau un specialist. Îți doresc multă sănătate și tine capul sus orice ar fi.

| Andrei200202 a răspuns:

Nu tu esti aia de ziceai ca ai facut avort de vreo 4 ori și nu ai nicio remușcare?

Răspuns utilizator avertizat
| AlleXuSS a răspuns:

1)din spusele tale pare ca parintii tai sunt foarte protectivi cu tine!
2)de ce la inceputul relatiei nu-i explici persoanei respective conditiile tale impuse de catre parinti daca e de acord ar trebui sa nu aiba nimic de comentat si sa-ti fie alaturi si sa te inteleaga happy
3)niciodata lumea din jur nu trebuie luata in serios pentru ca sunt tot felul de oameni in societate!(Nu intru in detalii)
4)nu vad un motiv de ingrijorare in a te balbai sau a tremura(se mai poate sa se intample asta cand te gandesti la conditiile mai de sus) si sa te apuce starile astea(daca nu ai fi fost niciodata la scoala atunci era un motiv de ingrijorare daca te-ai fi balbait)
Succes si nu mai pune toate chestiile la suflet!

| AlleXuSS a răspuns (pentru AlleXuSS):

Scuze de greseala de la 2) am vrut sa scriu îi explici*

| RaAlexandra a răspuns:

Ai 20 de ani...parintii nu traiesc o vesnicie te tin din scurt iar cand iti vor da drumul te vor pierde.
Poarta o discutie cu ei si pune piciorul in prag ca nu mai ai 16 ani...esti majora.
Prea se baga in viata ta ei cu siguranta erau cine stie pe unde la 20 de ani, si-au trăit tineretea..sa te lase si pe tine sa te bucuri de viata.
Iar relatiile nu prea merg doar la telefon si daca chiar iti găsești pe cineva explica-i situatia poate te va intelege si nu vei mai schimba baieti saptamanal. Bafta!

| AliceAnnnnna explică (pentru RaAlexandra):

M-au făcut la 18 ani. Ar trebui sa inteleaga

| RaAlexandra a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Inseamna ca se stiau de pe la 15-16 cine stie..cam exagereaza cu comportamentul fata de tine

| TheWolfOficial1 a răspuns:

Eu sincer nu as zice ca lumea nu te suporta, doar nu ai oamenii potriviti in jur. Sunt doar oamenii care nu pot sa se abtina si cand vad o persoana diferita, mai retrasa (etc) nu se pot abtine sa nu se opreasca din gandit. Are sens modul in care reactionezi cand vine vorba de a purta o discutie, avand in vedere ca nu poti sa te acomodezi printre oameni si nu ai timpul necesar sa te obisnuiesti.

Aici adaug de la mine:
E abuz, iti incalca drepturile. Daca esti copilul lor nu inseamna ca le apartii. Trebuie gasita o cale care sa remedieze situatia. Poate ai o ruda ceva care te poate ajuta o vreme si sa iti cauti un loc de munca? poate asa ai putea merge la camin si la o facultate pe care sa o vrei. Trebuie gasita o iesire din situatia asta. Daca la momentul actual esti inscrisa la o facultate, vorbeste cu cineva de acolo. Ai grija totusi ce ceea ce faci.
Iti tin pumnii