| BiiBiis a întrebat:

Am o intrebare: Tatal meu este nascut pe data de 04.04.1953 si este angajat din luna iulie 1974. Puteti sa imi spuneti CAND si DACA poate iesi la pensia anticipata?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 263/2010 prevede 2 pensii anterioare limitei de varsta, respectiv pensie anticipata si pensie anticipata partiala. Conform art. 62 din lege se poate iesi la pensie anticipata dupa implinirea varstei de 60 ani, cu conditia sa ai un stagiu de cotizare mai mare cu 8 ani decat cel standard(care este de 35 ani), respectiv ar trebui sa aiba un stagiu de cotizare de cel putin 43 ani, ori acesta il va avea numai in luna iulie 2017. Conform art. 65 din lege se poate iesi la pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 ani si avand cel putin 35 ani stagiu de cotizare. Tatal tau va indeplini cele 2 conditii in aprilie 2013 si va putea obtine aceasta pensie incepand cu 1 mai 2013. Trebuie sa stii ca pensia anticipata partiala este mai mica, respectiv se scade cate 0, 75 % din pensia pentru limita de varsta(cea anticipata este egala cu cea pentru limita de varsta) pentru fiecare luna, pana la implinirea a 65 de ani, astfel ca nu este prea convenabila. Numai bine!