| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am o parere despre om in general:

Cand se naste,bebelusul are pumnii stransi vrand totul de la viata. Ochii bebelusului sunt feriti la nastere de infern,bebelusul cand se naste poarta o teama puternica de necunoscut in inima,de aceea plange si ii bate inima rapid, el nu a cunoscut inca dragostea de pe pamant care este precum pansamentul care vindeca frica, este asezat la sanul mamei si teama lui se linisteste, aceasta este prima dragoste.Are nevoie de timp sa cunoasca dragostea, ca toate cele cinci simturi sa se poata dezvolta si supravietui in viata.Aceasta dragoste este ajutorul cu care el porneste in lume,este armura cu care se protejeaza de frici,este apa care stinge frica lui de necunoscut. Odata ce creste si isi da seama ca viata lui e scurta,incepe sa isi doreasca mai multe de la viata,vrea sa numere bani multi,are impresia ca isi va lungi viata facand asta,teama lui incepe sa creasca pana cand numarand bani si oameni da de ce cauta cu adevarat, ci anume de sensibilitate, de dragoste, de cineva care sa il faca sa iubeasca pentru a doua oara viata.Aceasta este a doua dragoste.Cu timpul dragostea dintre el si acel cineva dispare,teama lui apare din nou,incepe sa sufere de frica,incepe sa bea, sa umble dupa femei, vrea sa isi lungeasca viata, pana cand se casatoreste si face copiii cu speranta sa traiasca mai departe dupa ce moare.inima lui baie linisteste.Aceasta este a treia dragoste.Trece apoi un timp si inima lui inceteaza sa mai bata de frica si moare cu ochii deschisi catre paradis si cu palmele destranse nemaivrand nimic.Aceasta este ultima dragoste.

Este adevarat ce zic? Tu care crezi ca sunt treptele cele mai importante pe care le parcurge omul in viata?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Nu știu dacă e adevărat, unii și-au găsit dragostea din prima. Vreau să cred că dragostea nu dispare așa ușor.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Imi vine sa plang crying

Răspuns utilizator avertizat
| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Pe mine ma urmareste? Cred ca glumesti laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

In mare parte iti dau dreptate (in afara de chestia cu bautul). Cred ca gasim dragostea si in cele mai mici lucruri. Gasim perfectiunea din natura drept dragostea Creatorului. Vedem oameni zambind poate din motive banale, cineva poate zambeste pentru ca a primit un sfat, sau ca i s-a daruit un zambet. Lacrimile de bucurie sunt cele mai pretioase margaritare de pe pamant. Doar pentru persoanele importante si pline de dragoste plangi cu lacrimi de bucurie.

| adytzoi a răspuns:

Cineva nu si-a luat chiar toate pastilele