| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care e ortodoxa si vrea sa se casatoreaca cu priietenul ei.problema este religia. el este pocait si pentru a se putea insura trebuie k amna2 sa fie de aceeasi religie, asa ca ea s-a hotarat sa treaca la religia lui. din cate mi-a spus parintii ei nu7 sunt de acord, dar ea il iubeste f mult. m-a intrebat si parerea mea, nu am stiut ce sa-i raspund.pentru k nu stiu prea multe despre pocaiti? asa ca acum va intreb si pe voi...

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Mi se pare ciudat sa renunte la religia ei. Stiu atatea cupluri in care fiecare sot are alta religie si au fost casatoriti religios (catolic si ortodox, romano-catolic si ortodox, reformat si ortodox, greco-catolic si ortodox). Au discutat cu un preot? Au cerut sfatul inainte sa renunte la religia ei?
Sfatul meu e sa o rogi sa discute cu un preot, inainte sa renunte la religia in care s-a nascut.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca se iubesc cu adevarat si niciunul nu vrea sa isi schimbe religia, in cel mai rau caz pot renunta la cununia religioasa.

| zorialbi a răspuns:

Daca tine la credinta ei si daca vrea sa se mantuiasca si ea si prietenul ei trebuie ca ea sa ramana ortodoxa si sa-l aduca si pe el la ortodoxie care este dreapta credinta.

| zorialbi a răspuns:

Pentru Cappodonna:

Ce spui tu inseamna ecumenism (adica amestecarea tuturor religiilor), care este o mare inselare a zilelor noastre...

Uite aici un articol:
Ce este ecumenismul?

Ecumenismul s-a născut în sânul Protestantismului la începutului secolului al XX-lea, ca un efort de redobândire a unităţii pentru o lume protestantă împărţită în nenumărate grupări şi ramificaţii. Ecumenismul nu are absolut nici o legătură cu ecumenicitatea şi catolicitatea Bisericii, care este pe deplin păstrată, atât geografic cât şi ecleziologic, în Una, Sfântă, Sobornicească şi Apostolească Biserică, adică Biserica Ortodoxă, care continuă să creadă ceea ce a fost crezut "întotdeauna, pretutindeni şi de către toţi." Existenţa ereziilor nu neagă nici unitatea, nici ecumenicitatea şi nici catolicitatea Bisericii. Biserica continuă să fie una şi universală. Erezii şi schisme ca "bisericile" "catolice" şi protestante ale Apusului sau cele anti-calcedoniene ale Răsăritului nu sunt bisericile locale autentice şi legitime ale acelor ţinuturi; aceste biserici redobândesc unitatea şi catolicitatea, devin adevărate biserici, doar atunci când sunt reintegrate în credinţa şi viaţa Bisericii Ortodoxe Soborniceşti (Catolice), care nu este doar adevărata Biserică, ci şi singura Biserică. Prin urmare, de la bunul lui început şi până în ziua de astăzi, aşa-numitul "Conciliu Mondial al Bisericilor", ca vehicul (purtător) al ecumenismului protestante, este, într-un adevărat sens ecleziologic, un "Conciliu Mondial al ereziilor şi schismelor." (Din concluziile conferintei teologice inter-ortodoxe "Ecumenismul: Origini. Asteptari. Demistificare" - 2004)

Bazele ecumenismului

Ecumenismul nu are nici o baza in traditia si istoria Bisericii Ortodoxe: nici un sfant ortodox nu a fost vreodata ecumenist, nu a participat la intalniri cu ereticii ca sa faca schimb de experienta, nu s-a rugat impreuna cu ereticii. Ba din contra, falsele "uniri" care s-au realizat in Istoria Ortodoxiei au fost anatemizate si cei care s-au opus tradarii au fost trecuti in randul sfintilor si cinstiti de poporul drept-credincios care nu s-a unit cu minciuna si a aparat dreapta si sfanta credinta ortodoxa cu pretul sangelui.

Canonul 45 al Sfintilor Apostoli

Episcopul, sau prezbiterul, sau diaconul, impreuna cu ereticii rugandu-se, sa se afuriseasca numai; Iar de au dat lor voie, ca unor clerici a lucra ceva, sa se cateriseasca. - PIDALION (Carma Bisericii Ortodoxe)
http://www.credo.ro/ecumenism.php

| adinescu a răspuns:

Alata prostie cu religiile.nu ar fi mai bine fara si sa fie doar credinta. credinta aduna si religia ne indeparteaza.bine ca in cazul meu nu ma intereseaza nici una dintre ele.eu nu am inteles niciodata. daca nu t duci in biserica sati lalaie popa si daca nu imbeti p toata lume in timp c urla un lautar nu t poti intelege cu partenerul tau o viata?

| cappodonna a răspuns:

Pocaietii sunt tot Crestini, au acelasi Domn, Dumnezeu {Christos}religia Domnului Christos este una si anume Crestinismul.fie ei pocaiti, catolici, orto sau protestatanti. etc, cu totii sunt Crestini si au acelasi Domn, Dumnezeu {Christos}iar primii Crestini sunt Romanii (Catolicii) ei au intemeiat religia Crestina dupa ce si-au rastignit Domnul.

| mioara a răspuns:

Spune-i sa se duca sa discute cu un preot, si dupa aceea va lua o decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca il iubeste cu adevarat de ce nu? Si pocaitii sunt tot oameni, chiar cu bun simt si cu o mare credinta in Dumnezeuwinking

| dkk0 a răspuns:

Daca este sigura ca el este alesul atunci poate sa faca ce vrea ea si sa nu asculte de indemnurile(aka amenintarile cu iadul si alte asemenea) rudelor.

In primul rind suntem oameni si apoi crestini, pocaiti etc. bine ca sunt in aceeasi categorie cu http://www.tpu.ro/utilizator/groh si nu trebuie sa imi fac astfel de probleme.

| dkk0 a răspuns:

Daca este sigura ca el este alesul atunci poate sa faca ce vrea ea si sa nu asculte de indemnurile(aka amenintarile cu iadul si alte asemenea) rudelor.

In primul rind suntem oameni si apoi crestini, pocaiti etc. bine ca sunt in aceeasi categorie cu ady si nu trebuie sa imi fac astfel de probleme.