| anonim_4396 a întrebat:

Am o probleema si sper ca veti avea timp sa cititi! Deci eu si cu prietena mea (sunt fata) vream sa ne mutam de la scoala de unde suntem la o scoala mult mai indepartata din cauza colegilor rai ..eu nu stiu ce sa fac sa ma mut sau nu daca ma mut acolo masina scolii va veni decat dimineata nu si cand iesim seara, acolo se invata mai slabut si nu cunosc pe nimeni dar prietena mea vrea acolo pentru ca nu mai suporta aici iar noi 2 nu putem fi despartite [suntem prietene de la gradinita] si nu stiu ce sa fac.crying la un moment data i-am zis ca nu vreau sa ne mutam si a zis sa ma gandesc si la ea ca ea nu mai poate aici ca nu stiu ce iar asta m-a pus pe ganduri plus acolo la aceea scoala mai este inca o prietena buna de-a noastra. Ce spuneti sa fac sa ma mut sau nu?

1 răspuns:
| DakotaRoyse a răspuns:

Mută-te dacă n-ai nimic mai bun de făcut. La şcoală nu e vorba doar de "colegii răi". E vorba şi de cât de slabă e şcoala respectivă sau nu. Dacă mergi la o şcoală/liceu slab/ă o să ai de furcă dacă mergi mai târziu la facultate, şi-o să fie un chin să te obişnuieşti să înveţi mult dintr-o dată.
În plus, imaginează-ţi. De la o şcoală la alta poţi să te muţi, dar în viaţă, când o să lucrezi undeva şi dai de oameni insuportabili, nu o să te poţi muta după cum îţi sare ţie cheful. Aşa că mai bine stai acolo şi învaţă să suporţi, îţi va face mult mai mult bine.
Nu trebuie să bagi de seamă ce zice lumea, fii drăguţă când alţii merită, fii indiferentă când şi ei te treatează la fel şi-ţi vezi de treaba şi învăţatul tău şi s-a rezolvat.