| Etro a întrebat:

Am o problemă cu mama și vreau să știu părerea voastră.
Maica-mea sincera sa fiu cam are mizerie în casă. Are peste tot in casa rufe(și pe ușa de la dulap), cutii pe sub pat, pe dulap și în casă, are plin de puzzle prin casa si mă refer la faptul ca fara cutii unele(rareori se întâmplă asta dar e enervantp). Alimentele sunt împrăștiate pe o masă și pe plită. Mereu pe sobă pune anumite chestiute care nu ar avea ce căuta acolo. Hainele care îmi rămân mici, le pune in saci si le păstrează pentru soră-mea și frate-miu (adica mai pe clar are vreo 6 saci de haine și m-am saturat). Am un tată care e cam agresiv, e vitreg, iar eu când i-am zis sa divorțeze s-a legat de mine (am stat 6 ani cu acel animal spus așa). Mama mereu mă pune să fac treaba, nu ma supar dar, când fac treabă, dupa ce termin incepe să se ia în gura cu mine și ma întreabă unde i-am pus lucrurile iar daca nu-mi amintesc imi spune să nu mai pun niciodată mâna pe lucrurile ei. Se plânge mereu la oameni si prieteni de-ai ei ca nu o ajut la treaba și ca stau toată ziua cu mâna pe telefon. Are multe datorii, vă spun asta deoarece ne ia alocația la toți sa le plătească, cu toate ca are 1000 și ceva lei pe lună +ce trimite tata. Eu in schimb am 200 de la tata biologic, din care imi plătesc factura la telefon și îmi pun bani deoparte pentru urgente. Eu m-am săturat să mai duc o viață așa mizerabilă cu mama. Mai ales ca vecinii nu au o părere buna despre familia mea. Sunt batjocurita aproape in toate zilele școlare, de catre alți elevi și profesori ce nu mă suporta. Cum să fac sa remediez problema cu mama? Efectiv m-am enervat atât de tare și am țipat la ea. Nu mă simt prea bine oricum. Am anemie, am probleme cu lumina și cu auzul și cu toate ca am cerut un doctor nu o prea interesează. Aveți niște sfaturi? Eu am cedat psihic?
Am 15 ani și nu vreau sa ma complic si cu alte probleme din cauza ei.

19 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Pff, urata situatie, incearca sa te impui sa fi putin mai dura, continua sa faci ordine si curatenie, incearca sa fi si calma, stapana pe situatie, totul trebuie sa plece de la tine daca de la ei nu.

| Etro explică (pentru aditimus):

Da dar cu vecinii ce sa fac? Sunt sigură ca majoritatea au o parere nu prea bună desore mine la câte minciuni bagă mama. Mai ales ca înjura și țipă toată ziua aproape. Eu m-am saturat de atât scandal

| aditimus a răspuns (pentru Etro):

Esti inca mica sa pleci de acasa, sa inteleg ca mama e impotriva ta?

| Etro explică (pentru aditimus):

Nu îți pot înțelege întrebarea, și nu aș vrea să plec definitiv, vreau o săptămâna macar de liniște

| aditimus a răspuns (pentru Etro):

Nu ai o ruda apropiata tie sau o prietena buna sa te muti pentru cateva zile?

| Etro explică (pentru aditimus):

Unele dintre rudele mele sunt plecate in străinătate. Am 2 mătuși care nici ele nu prea mă plac si sunt bătrâne nu aș vrea să le stric liniștea.

| Celcestietot a răspuns:

Nu prea ai ce sa ii faci. Partea buna este ca de la 16 ani poti lucra 4 ore si asa iti castigi banii tai.

| gemeni6226 a răspuns:

Ar trebui sa facem schimb de mame eu sa merg la tine si mama ta sa vina la baiatul meu stiu ca dupa o saptamana ar invata sa ma aprecieze.Suna la telefonul copilului acolo o sa-ti dea cel mai bun sfat posibil aici pe TPU poti vedea ca exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu s-a schimbat pana acum, nu o va face nici in viitor.
Ce poti face e sa iti gasesti un prieten si te muti la el happy

| Etro explică (pentru anonim_4396):

Aș încerca sa ma mut la o prietenă de a mea dar mai mult ca sigur nu pot. Sigur mama nu-mi va da voie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Etro):

Nupe, si tu te gandesti ca familia prietenei respective o sa te sustina financiar?
Bani de mancare, haine etc Eu m-am referit la un "iubit" asa mai mare cu loc de munca/venit

| Etro explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa am iubit până la 18 ani. Sunt minoră și am doar 15 ani de asta nu știu ce să fac, plus ca nu prea sun sociabilă?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Etro):

Atunci, Singura optiune e la rude, neamuri... depinde de rude, dar slabe sanse sa te accepte numa asa.
Asta e, in viata trebuie sa mai inghiti Viata nu e perfecta.

| Etro explică (pentru anonim_4396):

Nu prea am rude în țară. Am doar 2 mătuși bătrâne care nu pot suporta copii uneori

| aditimus a răspuns (pentru Etro):

Atunci incearca sa iti cauti ceva de lucru si sa stai undeva pana mai cresti si te pui pe picioare.

| David2k20 a răspuns (pentru Etro):

Nu poti sa te duci la tatal tau biologic?

| Etro explică (pentru David2k20):

Tatăl meu biologic m-a lasat pe cand aveam 6 ani. El acum e cu sora mea mai mare în Anglia, fiica lui de sânge sa zic așa. Noi doua ne înțelegem dar de cand am cunoscut-o nu prea mai ține legătura cu tata biologic

| Denl1 a răspuns:

Bună Anamaria.
Sfatul meu este sa te angajezi când ai 16 ani, și sa strângi banii, iar la 18 sa te muti singura.
Între timp sa te ții tare de școală, sa le demonstrezi tuturor ca ești diferita!
Și te rog, sa mergi cât mai repede la medic.
Te pup

| Etro explică (pentru Denl1):

Sincer imi este greu cu școala. Nimeni nu prea ma înțelege de ce nu învăț bine. Eu am făcut școala in Italia pana in clasa a 2 a. Din sem 2 m-am mutat. Mi a fost foarte greu la școala din România mai ales ca nu am putut face pregătire la anumite ore. Am fost batjocurita de copii și de profesori. Nu m-am înțeles niciodată bine cu profesorii fiindca din cauza unui copil am ajuns în spital iar acea doamna și în ziua de azi zice că m-am prefăcut. Am reușit să recapitulez, dar la matematică sunt varză să zic așa