| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema pe care vreau sa o impartasesc cu voi si poate sa imi dati un sfat.
Am muncit intr-o fabrica de textile unde era munca grea, ore peste program si bani putin asa ca am plecat. Apoi m-am angajat la o fabrica de montat jucari unde dupa un timp a inceput sa se imputa treaba.Nu mai era de munca, eram prea multi oameni pentru cat era nevoie si au inceput sa ne cam dea liber pe rand.Nu am mai putut sa stau pentru ca nu avem bani si m-am gandit sa merg in alta parte, doar ca problema mea incepe abia acum.
Am studi medi si imposibilitatea de a face un curs de calificare iar in orasul meu in afara de munca in asigurari, vanzatoare cu experienta si munca pentru barbati nu prea se mai gaseste nimic.Nici o fabrica, nici un lucrator comercial si nici de munca partime decat pentru proaspat absolventi si studenti.
Ma puteti sfatui unde m-as mai putea duce, unde sa mai caut?

11 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Ce repede te dai batuta, peste tot unde te angajezi o sa fie munca grea
Problema ta e simpla de rezolvat, mai greu e de pus in practica
Iti iei un job naspa, tragi tare, strangi bani, faci cursuri de calificare
Astea depind doar de tine, si cata vointa de munca ai
*Cauta pe Olx locuri de munca, prin ziare, si mai intreaba prin cercul tau de prieteni*

| alina2k18 a răspuns:

NU poti pleca in afara?

| Osana254 a răspuns (pentru alina2k18):

Nu am cum.Astept acum ca poate isi rezolva prietenul meu ceva sa scoata mai multi bani ca daca nu pleaca el ca el merge mai le asigur plus ca e barbat.
Sti ca nu poti sa mergi oriunde ai mai ales ca si femeie, ai nevoie de siguranta.

| Dismally a răspuns:

De ce nu poti face un curs de calificare?

| Osana254 a răspuns (pentru Dismally):

Pentru ca acolo dai bani nu iei.
Eu am de platit chiria, taxele, mancarea si nu mai muncesc.Deocamdata plateste prietenul dar nu am cum pe langa ca plateste toate astea sa ii mai iau si bani pentru cursurile mele.
Si nu, nu am gasit cursuri fara taxa si nici un loc de munca de "ucenicie" cum se zicea la care te califici acolo.Plus ca nu stiu unde sa mai caut asta.

| Dismally a răspuns (pentru Osana254):

In cazul acesta ar trebui sa iti gasesti un loc de munca, chiar si unul prost, macar o perioada cat timp vei face niste bani sa poti plati un curs de calificare.

| Emma30555 a răspuns:

Recepționer sau secretara pe undeva? Sau la vreun restaurant, bar?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa iti mai cauti de lucru ca si baby sitter sau menaj, vanzatoare la un magazin, la un hotel ca menajera mai ales ca e vara si poate au mai multa nevoie.
Ar fi fost bune sa faci un curs de tuns sau unghii cu gel ca mai apoi sa iti cauti la saloane ceva sau chiar sa iti faci propriile tale cliente.
Ce sa zic..stau prost lucrurile cu locurile de munca la noi...

| IIIshaneIII a răspuns:

*amperaj,ps poti sale pui si pe direct ai mai multe sanse asa

| Osana254 a răspuns:

Daca ai chef de glume proaste spune-le la cine are chef de ele.
Nu mai lua la misto o intrebare serioasa.Din cate stiu este o categorie cu glume si alte chesti, posteaza acolo ca poate va rade cineva cu toate ca nu prea cred.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Osana254):

Sorry nu m-am putut abtine