| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema.Sunt foarte calm,elegant și jovial însă când mă enervez și izbucnesc,nu mă pot controla,nu am nicio jenă fata de nimeni și nimic și ridic vocea până mă doare in gât, chiar am impulsul sa dau cu pumnul în ceva.Ce as putea face încât să nu mai am acele dureri in gat?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vrei sa scapi doar de durerea din git sau și de modul în care te manifești?
Dacă doar de durerea în git, eu nu mai am nimic de zis.winking

| cristi202 a răspuns:

O fi Jassmina baba, dar e o baba draguta. Daca e sa o compari cu tine în acest mesaj, e de-a dreptul frumoasa.

Cred ca ai probleme serioase. Lasa gitul și vocea, uita-te la ce zici și cum te comporți. Sigur ai nevoie de ajutor sa îți schimbi mentalitatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Temperament coleric, specific oamenilor limitați, care nu stiu sa-si controleze impulsul violent.
Auto-controlul ar fi solutia, dar numai pentru cei care inteleg ca reactia asa poate fii tinuta in frau si se straduiesc sa nu ridice vocea si sa nu se comporte violent.
O alta solutie sunt pastilele de la un psihiatru, care te tin calm si pasiv.

| Drimmero a răspuns:

Asa sunt si eu, calm, elegant, dar daca ma calci pe coada devin vulcanic, am inceput sa ma controlez insa nu pot de tot si evit situatiile in care m-as putea enerva, n-am mai avut de foarte mult timp o iesire nervoasa dar sunt constient ca oricand se poate intampla. E normal sa te doara gatul daca tipi, te iriti. Ca sa te nu mai doara gatul e simplu, nu mai tipi si incerci sa te linistesti, stiu ca e greu dar e unica solutie

| Fatamuntilor a răspuns:

AUTOCONTROL!
Durerea de gat are legatura cu ridicarea vocii.
Peste tot se spune ca preventia e cea mai buna cale.Si pe cauza medicala, si din cauza iesirilor tale.
Nu te va durea in gat daca nu vei bea bauturi reci.Sau manca ingheta.Pentru asta exista siropuri si medicamente.
E GREU sa te controlezi.Gandeste-te ca cel de langa tine NU are nicio vina daca nu zbieri langa.Si nu e bine nici pentru tine cu atat mai mult pentru el.
Vocea mai joasa. Respira adanc cand simti ca ai o iesire.Inghite in sec sau musca-ti limba.
Totusi, daca continui sa tipi si te doare gatul, nu in gat, DE FAPT ti se irita gatul bea putina apa.
Sau chiar inceraca sa tii apa in gura cand te apuca furia.

| anonim_4396 explică (pentru Fatamuntilor):

Cred că am greșit că nu am pus intrebarea la alta categorie.Eu am intrebat doar strict medical, de manifestat îmi place cum mă manifest, n-am remușcări

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am inteles intrebarea.Am zis ca manifestarile tale au legatura cu durerile de gat! Cand tipi ti se usuca gatul. Poti lua o gura de apa.
DACA totusi simti dificultati la inghitire, rosu gat. amigdale umflate, posibil sa ai o infectie.In asfel de cazuri se impune un consult medical sau macar sfatul unui farmacist.Pe mine m-a rezolvat sirop de brad facut de mine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai, nu ești primul care îmi zice ca sunt dobitoc. Dar e subiectiva treaba. Ii vezi pe alții cum tu ești. E o realitate psihologica.
În ce privește vocea, te contrazic. Aveam cindva un prieten cu care discutam normal. Ceilalți prieteni din grup se luau uneori de noi ca de ce ne certam. Pe noi ne lua risul, ne operam și le explicam ca asa vorbim noi, ca vocile puternice nu sunt semn de cearta. Și soția mea zice ca am gura cam mare (la propriu), asa ca, păzește - te! happy
Oricum, ai pierdut. La capitolul respect. Eu nu te - am făcut dobitoc, și nici altceva. Și nici nu te voi face, căci știu sa respect oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A, ti-am văzut poza de la profil. Sugestiv!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cal, elefant, jivina*
Ai scris greșit.
Calm elegant și jovial nu ai cum sa fii

| isemilia a răspuns:

Nu mai tipi si iti controlezi nervii.

| GuguGaga21 a răspuns:

Înainte de toate, țin să îți mulțumesc pentru această întrebare și pentru răspunsurile oferite, chiar nu mă amuzase nimic astăzi. Există o ironie superbă în natura acestei postări, nu știu dacă o poți observa.
Înainte de a-ți spune soluția mea ingenioasă, dacă imi permiți să o laud așa, aș vrea să atrag atenția asupra unui aspect pe care îl tot sesizez în cadrulor multor confesiuni: oameni care se cred calmi, dar nu sunt. Vezi tu, nu există oameni veșnic nervoși. Altfel spus, doar pentru că ai o stare generală (deși nu pare) de calm, nu înseamnă că ești o persoană calmă. Toți suntem calmi în lipsa unor stimuli ce ar putea declanșa starea de nervozitate, diferența o face modul în care ne comportăm în prezența acestora.
În fine, problema ta mi se pare un caz clasic de
"–Domnule doctor, mă doare când fac așa.
–Păi nu mai face!".