| MZc a întrebat:

Am o vecina care mereu isi injura copiii si cred ca ii si bate ca se tot aud bubuituri straight face copiii au undeva intre 7-12 ani.
Nu se poate face ceva in situatia asta? Sunat la protectia copilului sau ceva? Imi e mila de copiii aia. straight face

7 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poți să suni la protecția copilului și să le povestești situația.
Sunt unii părinți care își maltratează copii și nimeni nu intervine.

| SilentRain a răspuns:

Și dacă chemi protectia copilului, ce crezi că o să rezolvi?
La orfenilat viața copilor va deveni un iad adevărată, https://www.marinbadea.ro/......ahmurelii/

| AC4S4 a răspuns:

Trebuie sa fii si sigur de ce se intampla. Poate alearga copiii prin casa si scapa lucruri pe jos, de asta se aud bubuituri. Se poate si ca mama lor sa ii abuzeze, totusi. Insa, daca ai chema protectia copilului si ar descoperi ca nu e nimic grav, o sa fii intr-o relatie foarte proasta cu vecina.

| MZc explică (pentru AC4S4):

Dar nu se poate face sesizare anonima?

| Dandinelle a răspuns:

Daca nu-ti poti infrunta vecina sa-i spui s-o lase mai moale cu bataia ca nu e uman, suna la politie cand se intampla data viitoare sa auda din gura unei persone "cu autoritate" ca nu e ok sa-ti bati urmasii asa.

Mai intai ar fi bine sa te asiguri de ce auzi, suna tampit dar poate ar fi bine sa strangi probe gen inregistrari audio in caz ca auzi mai clar sau conversatiile avute cu vecina. Poate sunt doar tipete, poate au gandaci si copiilor le e frica sau renoveaza prin casa, nu vor sa-si faca temele si trantesc usile sa fuga de responsabilitate.
Problema maxima cu violenta in familie este ca avem preconceptia asta din batrani ca bataia e rupta din rai dar, trebuie sa ne gandin ca multi asa au fost invatati din generatii dupa generatii. Poate mama aceea nu e o persoana rea, doar nu stie alte modalitati mai eficiente de a-si educa pruncii, poate chiar crede ca este in ordine ceea ce face, pana nu-i zice nimeni ceva sau ia actiune spre a-i arata ca exista si alte metode nu se va schimba nimic.

| Csander a răspuns:

Ba da, poti suna chiar tu si face o sesizare asupra cazului.

| melodrama a răspuns:

Du-i la acces direct