| anonim_4396 a întrebat:

Am picioarele lungi însă în fotografii ies foarte scurte, ele sunt practic cea mai lunga parte a corpului insa ies cele mai scurte. Cauze?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Spune-i să stea aplecat pe genunchi, ori chiar in poziția șezut pe sol, atunci când te pozează, și se va crea efectul de alungire a picioarelor.

Dar, dacă cel care te pozeaza e la doi metri de tine si se mai urcă si pe o treaptă, atunci partea superioară a corpului va părea mai voluminoasă.

Poți face si tu un exercitiu: pozează un cătel care se afla lângă picioarele tale, de la înaltimea ta si vezi ce rezultă. În prim-plan va fi capul, iar picioarele lui vor părea foarte scurte.

De ce crezi ca unii fotografi de modă stau întinși la pământ (uneori) pentru a poza fotomodelele? Dacă le pozeaza de jos in sus, o fac pentru a crea efect de picioare interminabile.

3 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Depinde unghiul din care este facuta poza.

| FreddieM a răspuns:

Cere-i fotografului sa centreze camera nu la inaltimea lui ci sa se aplece pana la nivelul taliei tale si apoi sa faca poza. Va iesi proportionala.

| Dalmore a răspuns:

Din cauza unghiului, pune pe cineva să-ți facă dintr-o poziție mai joasă.