| SelenaTpu a întrebat:

Am plecat la alta firma si in ultimele zile din preaviz mi-a trimis fata de la HR un formular pe care sa il completez.
Intrebarile de ce plec le-am inteles, dar apoi au fost niste intrebari la ce firma plec, pe ce post plec si pe ce salariu care nu mi-au plaut.
Nu sunt cam ilegale aceste intrebari?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți să scrii orice acolo.
E un sondaj la care participi voluntar, presupun. Nu poți fi obligat.

| Hammurabi a răspuns:

Ilegale, nu. Sunt doar întrebări aiurea.
Nu e cazul să răspunzi la întrebarea la ce firmă pleci. Pentru că nu e treaba lor.
Poți scrie în dreptul întrebării "confidențial".
Iar la restul poți răspunde ce vrei, real sau nereal, chiar nu contează.