| MaryMaria333 a întrebat:

Am revenit după atâta timp de tăcere.  Un update cu privire la my life.  Am terminat școala, m-am angajat undeva si m-am mutat.  Nu mai stau cu părinții care imi mâncau zilele.  Sunt mult mai liniștită.  Pt ca sunt pe cont propriu automat consider că sunt pe propria răspundere si sunt libera sa fac ce vreau.  Imi doresc sa imi fac piercinguri si niste tatuaje cand am sa ma decid.  De fapt am vrut demult să îmi fac dar am stat in casa cu ăia și nu m'or lăsat.  M'am abținut de frică să nu imi faca te miri ce rău.  Prima care imi interzice e maicămea datorită ideilor ei fixe si superficiale.  Este pocaită obsedată, tot la fel obsedată de principiul să fiu ca ea.  Ei bine, nu am cum.  Suntem oameni.  Suntem diferiți.  Are o minte foarte închisă si ffff dificilă ca persoană.  Ce vreau eu este să încerc să îi spun pe cale amabilă ce intenționez să îmi fac, dar am nevoie de o putere EXTRAORDINAR DE MARE de convingere.  Nu mai am idei ce sa ii spun.  Ea o tine una si buna pe a ei si cu greu se poate convinge cat de cat.  Vreau să îi spun pe dinainte sa nu care cumva sa ma trezesc apoi cu surprize răzbunându'se că nu am ascultat'o.
Oameni buni, dă'o încolo de treabă, am si eu o vârstă, ea trebuie sa inteleaga ca nu poate sta toata viata sa ma controleze.  Trebuie cumva sa o opresc.  Nu pot sa ma iau după o persoană care pune gresit etichete la oameni numai dupa aspectul fizic.  O sa ma fac si salut. Oricât de multe schimbari as face la imaginea mea, aceeași personalitate o am, tot fata ei raman si ar trebui să mă accepte asa cum sunt.
Va rog, imi puteti da niste exemple de argumente puternice ca să îi închid gura sa nu se mai bage in viata mea?   Cum sa procedez in cazul ăsta?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oricât de multe schimbari as face la imaginea mea, aceeași personalitate o am.
Știi definiția personalității? Vine de la persona, personare. De la sunet. Tragediile antice în amfiteatrele antice grecești, se jucau de către actori cu o mască de lut ars pe față, care avea niște trăături care exemplificau personajul din piesa de teatru. Aveau de asemenea rostul să fie niște amplificatoare ale vocii, ca să se audă în tot amfitreatrum erau niște cutii de rezonanță, de aceee sunau, răsunau. Dar actorul nu se prezenta astfel cu adevărata lui față, ci cu una prezentată prin acea mască. Ce rezultă din asta? Că personalitatea este ceea ce prezinți, nu ceea ce este în interiorul tău, ca ceva intrinsec. Astfel personalitatea pe care o prezinți publicului sau în privat persoanei cu care ești în intimitate nu este aceeași când ai piercinguri și tatuaje, în raport cu cazul când nu le ai. Acesta este motivul pentru care sunt funcții, meserii unde nu ești acceptată cu tatuaje vizibile, care denotă o atitudine de frondă, de nerecunoaștere a valorilor morale comune. De aceea pușcăriile sunt pline de tatuați. La fel se întâmplă cu piercingurile, mutilări ale corpului caracteristice popoarelor ne evoulate ne civilizate, care ua rămas cu mentalități din epoca bronzului, unde asemenea podoabe sugerau bogăția, ai bani să îți cumperi un cercel de bronz și să ți-l pui în nas. Acestea sunt tipurile de personalități pe care le reprezinți când te tatuezi și piercing, interlopii, neadaptații sociali, și oamenii primitivi. Asta este la modă. Pentru asta lupți cu mama ta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salutare.

Ma bucur pentru "reusitele" tale.

Din pacate, nu cred ca exista argumente sa ii inchizi gura, pentru ca parintii au capatat deja o mentalitate puternica si putin fixata legata de aceste lucruri aparent, si nu ai cum sa le schimbi.

De altfel, de ce trebuie sa ii dai argumente?
Zici ce vrea ea, dar faci ce vrei tu. O alta solutie nu prea exista (:

| Mosotti a răspuns:

Daca te-ai angajat si te-ai mutat ce te mai intereseaza ce zice si ce face mama? Lasa-o naiba, tu fa-ti ce-ti place si lasa-i pe ei, asa sa procedezi.
Nu are cum sa se mai bage daca tu nu permiti asta! Ai banii tai, ai unde sa stai, ce treaba ai tu cu ce gandesc ei?

Nu o poti convinge niciodata, deci abtine-te sa-i zici, faci ce doresti si gata.
Si daca nu ii convine ce face?! Nimic, ca nu are ce sa mai faca.

| Celcestietot a răspuns:

N-ai ce sa le faci la pocaiti si probabil sa strici mai rau relatia cu ei fata de cum este in momentul de fata, daca le zici asta. Ai putea incerca sa ii faci sa isi vada greselile lor, poate merge.

| LostForForever a răspuns:

Fa ce te face fericită pe tine cu adevărat dacă vrei tatuajele aia sa fie vrei nu sti ce inele nu știu unde fale tu vrei asta tu îți dorești asta nimeni nu te oprește

| MaryMaria333 explică (pentru LostForForever):

Normal ca am sa fac ce vreau sufletul meu, nu am nevoie de acordul nimănui, dar ce argumente sa ii dau lu' mumă'mea sa inteleaga și să o conving ca aia am vrut si sa ii închid gura?

| LostForForever a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu mă bagâ între tine și mama ta pentru ca eu sunt un nimeni doar un baiat de pe TPU care răspundă ce a trăit și știe nimic mai mult

Dara dacă înșiși atâta de mult și inti dorești un sfat îți pot da unul cu adevărat din toată inima nu-și au rost certurile nu-și au rost contrazicerile ăla așa a făcut aia așa spune asta as și-mi face tu fa ce te face cu adevărată dar cu adevărată pe tine fericita pe pământul asta lăsai pe alți care te judeca și spune orice de tine sa facă ce vor ei Findca ei nu știe ce te face pe tine cu adevărată fericita doar tu stii nimeni altcineva uite mie numi pac tatuajele deloc vezi tie îți place mult asta am văzut toți suntem diferiți toți simțiți diferit pentru uni ce Conteza cu adevărat pentru tine pe pământul asta este nimic pentru alți este totul

Fa ce te face pe tine fericita cu adevărată