| împreunăfacembine a întrebat:

Am scris un articol pentru blog despre coronavirus prin care vreau sa le deschid ochii oamenilor si sa realizeze ca acest tip de virus afecteaza foarte usor oamenii.

Acum nu imi dau seama cum sa public articolul. Sunt indecis la ce persoana.

Voi la ce persoana imi recomandati? Persoana I plural (noi) sau a II a plural (voi)?

Mesajul se adreseaza lor, oamenilor, adica voi. Dar totodata si eu sunt om si de aia nu imi dau seama.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Lasă fasoanele, pune-l aici sau pe FB sau unde vrei să vedem dacă are sau nu relevanță

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am o intrebare pentru bloggeri, in general: tu de unde ai luat informatiile, si cat de sigur (a) esti ca sunt corecte?
Informatiile reale sunt destul de secrete, si se centralizeaza la nivel inalt, se comunica doar ce considera ei ca trebuie sa se stie in opinia publica.
Deci, daca nu faci parte din sistemul medical ori nu ai fost infectata cu acest virus, nu vad ce ne-ai putea povesti.

| împreunăfacembine explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Prin subiectul meu nu am încercat nicidecum să intru în detalii pe partea medicală: cum afectează acest virus, numărul fix de confirmați și decedați, ci așa cum am spus și mai sus, am încercat să le demonstrez oamenilor că este un virus care atacă foarte ușor oamenii. Și asta cred că ai observat și tu. Informându-te cu ajutorul paginilor oficiale, cred că ai văzut ce mare este numărul celor afectați și a celor decedați, iar acesta cred că ar trebui să fie un motiv de îngrijorare pentru mulți dintre noi.

În special mă adresez persoanelor care fac mișto de toată treaba asta, celor care umple rețelele de socializare cu postări mișto pe baza acestui subiect. Cred că dacă ar lua ei acest virus și-ar schimba părerea și ar deveni automat panicați.

Totuși, ai venit cu o întrebare la o întrebare. Unde-i răspunsul la ce am întrebat?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru împreunăfacembine):

"celor care umple"
*umplu

Si eu fac parte din cei care fac misto de treaba asta, dar in primul rand, ma conformez regulilor si recomandarilor oficiale, care mi se par normale, si suficiente.

Cat despre formularea textului, e greu sa vorbim in lipsa lui.
Daca vrei sa fie un indemn, recomand persoana a 2-a plural.
Daca vrei sa fie o recomandare politicoasa, tot persoana a 2-a plural.
Dar poti jongla intre rugaminti/recomandari la persoana a 2-a, si incurajari la persoana intai (sa salvam lumea de carii!).

| eckblume a răspuns:

Ideea conteaza. Cine intelege, se prinde de ceea ce transmiti.
Poti alege atat la persoana a doua, cat si la persoana intai in functie de ce ai scris.