| Geo14 a întrebat:

Am si eu nevoie de explicarea sensului unor expresii pe care nu reusesc sa le fac.Cine vrea ma ajuta, cine nu, nu!

vorbele prind radacini
incuietorile de lemn
vorbe care dau gandurilor chip vietuitor
a patra bucurie la casa

Cine ma ajuta si pe mine are FUNDA si voturilove struck

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Vorbele prind rădăcini/Vorbele reprezintă alimentaţii ale sufletului care care ne încântă privirile cu fiecare glas
Încuietorile de lemn/Un suflet sumbru ce aşteaptă alinarea din partea altui suflet

Vorbe care dau gândurilor chip vieţuitor/O vorbă rostită în glas suav aduce gândurilor noi enigme de nedezlegat
A patra bucurie la casă/Un nou început/Poate fi şi apariţia unei noi vieţi în familie/Apariţia unui copil

| cinevadartotusinimeni a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Am o structura scoasa din romanul adolscentului miop de explicat si habar nu am cum si ce inseamna

1 răspuns: