| Andrei200202 a întrebat:

Am si eu nevoie de un program pentru sală, care să dea rezultate.
Am citit diferite păreri de la full body până la o grupă pe ședință.
Acum nu știu pe care să o aleg, sunt la început și am nevoie de ajutor!
Voi ce program aveți?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

100 flotari pe zi acasa & 45 min - 1h mers pe jos zi de zi. Ca e ploaie vant sau viscol nu conteaza

| N0xEterniS a răspuns:

2 grupe pe sedinta, una principala( piept ), una secundara ( triceps ), o grupa pe sedinta de exemplu dimineata si alta seara.
'' Care sa dea rezultate '' ma enerveaza tare chestia asta. ALIMENTATIE, iti trebuie proteina si carbohidrati, daca nu mananci suficient si nu dormi ( dormi, nu statul la pc sau la televizor ) nu o sa ai rezultate satisfacatoare, 2 g de proteina pe kg. De asemenea, la sala trebuie sa iesi din zona de confort, trebuie sa te impingi, asta e de fapt progresul.

Ce am folosit eu acum cateva luni ( am facut o pauza din cauza virusului si mi-e cam greu sa ma intorc big grin ) :
Luni - piept cu biceps
Marti - pauza
Miercuri - picioare ( Quads + Hamstrings )
Joi - umeri cu triceps
Vineri - pauza
Sambata - Spate cu gambe + abdomen.
Ai putea pune intr-o alta zi daca vrei, antebrat cu trapez. Nu fa piept cu triceps, fa-le in zile diferite, asa lucrezi grupele de 2 ori pe saptamana. O chestie FOARTE importanta este sa nu sari peste ziua cand trebuie sa faci picioare, vai pentru ca e greu, sau nu ai chef etc, lucrand picioarele, o sa-ti creasca natural nivelul de testosteron, ceea ce inseamna ca ajuta oricare muschi din corp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ma antrenez cu upper/lower body.
Adicã partea superioara o zi, partea inferiorioara a doua zi.

As recomanda sa faci full body de 3 ori pe saptamana, nu prea conteaza care atât timp cat sunt exercitii compuse. Full body este superior celorlalte programe deoarece contine exercitii compuse care le repeti de cat mai multe ori pe saptamânã, ce tu de asta ai nevoie pentru a invata executia corecta si a-ti forma niste baza. Nu are rost sa te apuci sa faci un program incarcat cu izolare, pompare si alte metode de antrenament când esti incepator.
Când esti incepator poti sa faci orice program ca rezultatele apar instantaneu.

Dupa ce iti faci bazele, Adica impins la piept cu 100 de kg, indreptãri 180kg si genuflexiuni 140 kg si impins deasupra capului cu greutatea corporala poti sa incerci alte tipuri de metode de antrenamente. Pentru ca e nevoie de ele ca altfel stagnezi.