| Claudia45 a întrebat:

Am și eu o intrebare legată de remi etalat.
Dacă eu am o formație jos cu un Johnny (13 galben) si îmi vine cartea, eu nu pot sa o lipesc și dacă nu am, sa cobor cu ea?
Sa o las pe tabla pana pot face ceva cu ea?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Depinde dupa caz si strategia ta.
Eu de fel, prioritar aleg sa pastrez cartile mari(pentru mai multe puncte), gen, daca am de ales intre un 5 si 13(o singura carte din fiecare), aleg sa pastrez 13-le si il dau pe 5 jos.
Acum daca tu ai deja carti aproape formatii (adic 2 carti care se potrivesc) si iti vine 13 care nu iti e util nicaieri, poti sa-l dai jos.
PS: Daca vine 13-le galben, teoretic, ai putea sa inlocuiesti johnny-le daca e folosit prima data (sau cel putin asa e la remmy online), si sa-l folosesti din nou.

| Trustmotorcy a răspuns:

De regulă pe 13 îl poți lipi și cu 1 de aceeași culoare, să faci numere la rând (12, 13, 1) sau etalat să faci trei de 13 în culori diferite.

În funcție de ce cade pe masă și de intuiția ta, vezi ce a fost până atunci și dacă șansele să legi ceva cu 13 sunt scăzute, îl poți arunca pentru altceva. Dacă au fost aruncați mulți de 13 sau apropiați lui 13 aceleași culori, mai greu vei face formație.