| MAIA18 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Nu stiu ce sa fac in situatia in care sant! Parintii mei sant despartiti stau cu mama si surorile. Sora mai miljlocie e plecata afara sa munceasca ca medic psihiatru la un spital din Belgia.La inceput cand s-a stabilit acolo imi trimetea 9 milioane acum ca a trecut un an imi trimite putini bani 4 milioane cu scuza ca vrea sa faca economie sa se descurce cu bani dar mamei ii trimite cati bani vrea ea de cate ori are nevoie sa plateasca datoriile ei si de la apartamentul nostru si pentru ce mai vrea ea. Vreau sa ma duc sa muncesc sa castig un ban ca lumea nu vreau sa traiesc cu 4 milioane toata viata daca vreau sa imi iau un animal sora din belgia imi spune mereu ca mia ajunge catelusa care o am ca o stresez pe mama de parca mama are grija de catelusa eu am grija de catelusa o spal o ingrijesc mama doar se joaca cu ea atat. Daca vreau sa ma duc la munca sora din belgia imi tot spune sa stau acasa sa am grija de mama care bea zi de zi pana cade din picioare si ca sora mai mare nu e capabila de nimic ca e bolnava cu inima si cu capu.Nu pot sa ma bucur de nimic in familia asta ma simt tare nefericita.Nu pot sa stau toata viata in casa cu 4 milioane in fiecare luna am si eu nevoie de lucruri abia ma ajung cu bani sa ma descurc nu pot sa imi cumpar nimic decat strictul necesar.Mam saturat de viata asta! Simteam nevoia sa ma descarc! ce ati face in situatia mea?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca tu nu ai inteles foarte bine propria situatie.
Mai mult ca sigur esti un copil ce trebuie sa mearga la scoala si nu esti de munca sora ta iti vrea binele sa faci o scoala sa nu te chinui cu munca de jos.Nu stiu cat este mama ta de alcoolista ca daca ar fi asa nu cred ca ii mai dadea sora ta atatia bani pe mana si da apropo de asta la ce ai nevoie de mai mult de inceput pana te vei pune pe picioare ca doar de la 18 ani in colo te vei intetine tu nu mai mamica si surioara? Normal ca vrea si ea sa isi puna deoparte si sa isi faca un viitor ca nu te-a tine pe tine pe vecie are si ea o viata si normal ca mamei care are cu adevarat datorii ii da bani mai multi (din care scuza-ma si tu mananci) ca e adult plateste taxe, rate, mancare etc.

| Lioana a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti gasesti un job ca sa iesi din starea asta de dependenta.

| Golyat18 a răspuns (pentru Lioana):

Cum naiba? Daca trebuie sa-si grijeasca mama care e o betiva?
Nu e asta solutia.
Solutia e sa ii faca tratamente mamei ca sa nu mai bea in cel mai rau caz sa o bage la nebuni sa-si revina.

| Emma30555 a răspuns:

Muncește și câștigă banii tai. Descurcate cum poți nu trebuie sa depinzi de nimeni, poți avea grija de mama ta și dacă muncești. Sora ta nu e obligata sa va întrețină sa ști asta dar nici ea nu ar trebui sa aibă pretenția ca tu sa stai acasă. Discuta problema și învață să fii independenta