| anonim_4396 a întrebat:

recent m-am imprietenit cu cineva din Olanda si ramasese stabilit ca el sa vina in Romania sa viziteze tara dar parintii lui nu sunt de acord deoarece spun ca Romania este prea periculoasa ceea ce mi s-a parut putin depalsat.
Stau si ma intreb acum oare cum sunt tratati romanii in Olanda?
Ce cred ei despre Romania? Stiu ca si ei au fost cei care s-au opus ca Romania sa adereze la Spatiul Schengen.
Atat de mult ne urasc olandezii?

6 răspunsuri:
| Diabolik94 a răspuns:

Intr-adevar romanii sunt priviti prost si marginalizati cam in toate tarile din cauza minoritatilor care frecventeaza aceste tari si fac ravagii.Nu prea exista solutii de a ne spala reputatia ca stat deci va trebui sa suportam criticile.

| Noonee a răspuns (pentru Diabolik94):

Eu cred ca noi suntem marginalizati din cauza minoritatilor" Spui tu acum marginalizandu-i pe acestia... Din cauza celor ca tine... ajungem sa ne marginalizam toti. Sa stii minoritati sunt peste tot si daca ti se par ca la noi sunt mai multi care fac ravagii este pentru ca traim intr-o tara inapoiata care nu i-au acceptat niciodata. Sa fim sinceri acum si daca ai bacalaureat si nu ai pile in Romania nu te angajeaza nimeni! Asta o stiu pe pielea mea. Daramite sa mai fi ungur sau tigan?

| Noonee a răspuns (pentru Diabolik94):

As vrea sa traiesc intr-o lume unde nu se tine cont cum arati, de unde esti, culoarea pielii tale, sau ca e tactu@ manager sef la carrefour si te baga secretar la birou cand tu esti prost bota@. Trebuie sa va ganditi cand nu va e bine ca sunteti da-ti la o parte, ca voi faceti acelasi lucrul....Asta-i omul

| Annnonimm a răspuns:

Eu nu ii marginalizez si nici nu ii judec dar imi este putin frica deoarece baiatul care trebuia sa viziteze Romania vrea sa ma mut cu el in Olanda, nu vreau ca lumea sa ma critice pentru ca sunt romanca (nu toti romanii sunt la fel dar majoritatea nu realizeaza asta), pacat ca suntem atat de prost vazuti in Europa deoarece Romania este o tara
frumoasa si aici ma refer la ea ca tara nu la oameni si din cate am vazut pana acum strainilor le place aici.

| Noonee a răspuns (pentru Annnonimm):

Nu iti spuneam tie. Si eu zic sa stai potolita acasa. Asa cum el nu este lasat sa vna in Romania...nici tu sa nu te duci in Olanda fara sa stii nimic cu siguranta.

| AndreeaLiv a răspuns:

Eu cred ca ei vad Romania ca pe o tara nesigura din pricina faptelor unor nestingheriti...nu! ei trebuie sa vata un taram al basmelor...Romania este foarte frumoasa. Orice tara e periculoasa in felul ei! happy happy