| AdelaAura a întrebat:

Am si eu o MARE problema de 8 ani. Eram copil nu vorbeam cu nimeni pentru ca de obicei lumea se ia de mine, parintii mei ma bagau in seama numai pentru cearta, altfel nu existam, si mi-am facut prieteni virtuali pe internet, unii mi-au zis ca sunt tigani si apoi la liceu ma trezesc ca se iau tiganii de mine, am repetat anul ca nu ma puteam transfera la alt liceu, si nu am mai vorbit cu ei, apoi mi-au aparut probleme mai mari, tata e si betiv, nu sta fara si o tinea in scandaluri, la scoala incepuse sa ma bata tigancile, tot ce am facut a fost sa stau pe hol in fata salii si ele gramada in spatele meu, am inceput sa chiulesc si tata sa ma bata, sunam o colega de pe telefoanele parintilor sa imi dea lectiile, varul ei l-a sunat pe tata, tata ma certa ca "esti salbatica nu stii sa te porti cu lumea", ala suna incontinu si logicvreo 4 luni nu scapam de el, mama "il platea" ca ii fura banii mamei lui ca il lasa sa moara de foame la scoala, atunci am inceput sa vorbesc iar cu oameni pe internet si am crezut ca numai este nici o problema daca nu zic zona unde stau, si vorbeam cu oameni din alte orase. Un coleg de la scoala ma ameninta cu moartea, taranii se legau de "corpul meu", eu nici nu sunt din acea categorie de fete "la moda". Am incercat sa vorbes cu directoarea, nu ma puteam transfera la alta clasa ca chiuleam mult si nu aveam mediile incheiate si ca ei sunt "o clasa cuminte, cu tine este ceva ca nu vii la scoala". Se lua incontinu de mine cand ma vedea la scoala, ma gonea, nu m-am mai dus deloc, m-au exmatriculat, Eu am fost si acel copil care acasa are doar 4 peretii si mereu pedepsit ca "nu meriti", tatal meu a fost si de multe ori in calea mea cand eram copil, cand incercam sa vorbesc cu parintii mei ei cica "nu exista ce vorbesti tu" cand eu incercam sa le spun ce vreau sa fac "cu viata mea" care apoi logic ca au inceput scandalu ca "nu faci nimic", eu eram si o persoana retrasa care stau linistita in banca mea la scoala si in jurul meu e haos ca sunt eu ciudata. In 2012 m-au exmariculat si abia mai vorbeam cu cativa pe internet, tata a sart calculatorul si am ramas in inchisoarea mea de camera de nu stiam cum trec zilele, mi-a schimbat camera, si am c alculatorul de la bunica am inceput sa spun la toata lumea ca "ar trebui sa mor fiindca nu pot sa fac nimic, imi este imposibil sa am o viata normala" si avand peretele langa curtea vecinului, punea muzica anul trecut in fiecare noapte, si imi bubuia peretii cu manele, tata cica nu are ce sa ii faca, mama ca "oricum esti nefolositoare" care logic ziua tot ei cu scandal ca dormeam toata ziua, ma trezsesc cu tiganii de pe internet la mine la poarta cu galagie noaptea ca a venit sa ia o fata si ca ii fuge sotia ca ii scriu eu cand ii scriam unuia din Timisoara de ceea c imi facea vecinul meu si cum cred ca era un baiat de la scoala, si acum mai trec niste oameni care fac foarte mult scandal aici, si logic isngurii care ma baga in seama imi spune ca inventez ca am innebunit de atata stat in casa ca doar trece lumea pe strada si "iesi afara" care logic ca ma trimitea intre ei, si eu vreau doar sa fiu lasata in pace care nu stiu ce au cu mine, exista vreo solutie sa scap de ei sau acelasi raspuns "ooara-te" este singurul existent?

7 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Ai 20 de ce nu lucrezi? Du-te cat vezi cu ochii, pleaca de la casa aia de nebuni. Cauta-ti un baiat si fa-ti o viata. Nu mai ai ce pierde, de ce nu iti iei lumea in cap si sa spui la toti sa se duca dracu? Spune-le ce ai pe suflet si daca nu inteleg de vorba buna nu ii mai baga in seama, suna la politie, orice incercare e un pas nu conteaza car de nefolositoare e, conteaza ca ai incercat si ei vor vedea asta si se vor retrage incet, incet. Fa orice dar numai fă.

| AdelaAura explică (pentru AtateaConditii):

Asta scriam ca nu imi da voie, vin tigani dupa mine si se ia toata lumea de mine sunt gonita si amenintata peste tot unde ma duc straight face

| Lyndsey a răspuns:

Ohh... E dureroasa povestea ta si mai ales mediu in care traiesti. Nu stiu ce varsta ai, dar cred ca as putea sa iti dau un sfat, unul care pe mine ma ajuta de fiecare data, ori de cate ori am nevoie de ajutor.
Lasand totul la o parte, gandeste-te ca exista o persoana superioara tie, Dumnezeu! El e speranta si ajutorul tau. Nu uita sa te rogi cu sinceritate inaintea Lui! Nu uita sa-I multumesti ca existi si ca parintii tai sunt in viata. Chiar daca tatal tau a cazut intr-un viciu atat de grav, iar mama ta nu te intelege sau nu vrea sa o faca. Tu multumeste-te cu ce ai, cu cei 4 pereti si cu acoperisul care te apara de ploaie. Nu ai nevoie de mai mult ca sa poti spera la ceva mai bun.
De ce sa renunti atat de usor la viata? Gandeste-te macar o data la cati oameni sufera si plang in spitale, la cele cateva milioane de oameni care ar da orice sa mai traiasca macar o singura zi! Ai primit un dar minunat, pretuieste-l.
Esti trimis in aceasta lume cu un scop. Scopul tau e de a trai in rabdare.
Am inteles ca ai fost exmatriculata, sau? Daca nu mai frecventezi scoala, roaga-ti parintii sa te trimita la scoala. Ea este cea care te zideste. Nu inteleg de ce sa absentezi. Fa-ti prieteni la scoala, comunica cu ei, dar nu le spune de problemele tale, e posibil ori sa te jigneasca, ori sa se indeparteze de tine.
In legatura cu persoanele straine cu care socializezi, ar fi bine sa intrerupi orice legatura cu ele. Ai vazut si tu ca sunt periculoase. Pot afla multe lucruri despre tine, fara sa le spui. De ce sa risti?
Daca tot te simti singura, incearca sa citesti o carte, incearca sa te plimbi, sa nu fii in preajma celor care iti fac rau. TE ROG sa ai grija de ceea ce faci cu tine insati.
Noapte buna!
P.S.tongueoti sa-mi spui cati ani ai? Intreb din curiozitate.

| AdelaAura explică (pentru Lyndsey):

20 Si nu este vorba de prieteni ci de fapul ca sunt inconjurata de prea multi dusmani care nu imi dau voie sa am o viata straight face

| AdelaAura explică (pentru Lyndsey):

Dumnezeu mi-a aratat de multi ani ca "nu exista pentru mine"

| yeye a răspuns:

Din contra "omoara-te" nu este un raspuns...nu acum dar usor usor o sa vezi ca o sa ai si tu prieteni adevarati...nu te contrazic, este urat prin ce treci tu insa singura solutie ar fi sa nu mai vorbesti cu acei tigani, sa iti alegi mai atenta la ce oameni iti alegi in jur si totul vine de la sine

| AdelaAura explică (pentru yeye):

Cred ca am omis partea cu "le scriam, nu le raspundeam la mistouri" si "le-am scris sa ma lase si au facut ditamai tigania la mine pe strada, si de un an observ ca numai termina cu scandalul noaptea".