cami
| cami a întrebat:

Am si eu o nelamurire care ma tot macina laughing
La starea civila, cand te casatoresti, si nene ala te pune sa semnezi, cu ce nume semnezi? Cu numele nou.primit, sau cu numele."vechi"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cami, eu zic sa te gandesti foarte bine inainte sa semnezi. laughing

7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Semnatura pe care o pui, este cu numele dobandit dupa casatorie. Daca ti-ai luat numele sotului trebuie sa semnezi cu acesta, pentru ca in certificatul de casatorie doar acest nume este trecut si din clipa in care s-a perfectat casatoria, din momentul in care ati raspuns Da, de atunci doar numele nou conteaza, din punct de vedere juridic. Casa de piatra si multa fericire.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Casă de piatră! Şi acum, că ştii exact cum semnezi (bine că nu ţi-a raspunsul unu cu semnătură sau în litere cum mi s-a întămplat mie)...ai grijă unde semnezi!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Semnezi cu numele dobandit in urma incheierii casatoriei.

cami
| cami explică:

Enigmuto, ma tin de burta rolling on the floor, eheee daca-ar tine toate cont de sfatu` tau, multa fericire-ar fi.

| alexandra_1780 a răspuns:

Trebuie sa semnezi cu numele care l-ai mostenit de la parinti.

| eu_4161 a răspuns:

Semnezi cu numele 'nou' de dupa casatorie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Semnezi cu numele pe care îl ai după căsătorie.
Codul familie permite următoarele situații: fiecare soț își poate păstra numele după căsătorie, luarea numelui celuilalt soț (tu după el, el după tine) sau reuniunea numelelor celor doi soți.
Îți păstrezi numele după căsătorie, semnezi cu numele tău; îl iei pe al soțului, semnezi cu numele lui; când aveți reuniune de nume, semnezi cu ambele nume.
Pa, pa.