| Dyness a întrebat:

Am si eu o problema sper sa ma ajutati va insemna enorm. În cartier la mine am o problema cu niste baieti de origine rroma. Ei au 14 si 15 ani si de 1 an de zile am problema cu unu dintre ei. Am fost in scoala cu acel baiat si am avut niste certuri. Ma rog. Acum vrea sa ma bata si problema e ca eu nu mai am prieteni si el umbla maxim in gasca de 5. Si nu pot face fata. Cand e singur pe strada ii e frica si odata il lovisem si venise cu tatal lui si nu stiu cine la mine la bloc si au urlat ca stiti voi asa fac unii rromi vin cu neamu la tine. De atunci cand dau de el imi da suturi si dupa imi spune "Hai da in mine" Si aia 4 cu care sta el stau pregatiti sa dau in el ca sa sara si ei. Eu m-am saturat si nu am cum sa dau in el cand e singur, are prieteni multi si nu stiu ce se poate intampla. Va rog sa-mi dati niste sfaturi, ma vor ajuta. Treaba e serioasa cu astia plus ca ala mai e si agresiv asupra animalelor. Am vazut cum batea un caine acum 1 an si nu mi se pare normal, eu iubesc toate animalele. Sincer as vrea sa scap de el si nu stiu cum nu pot sa stiu ca unu care bate animale sa fie in viata. Sa stiti ca Politia n-are nicio treaba ca i-am facut plangere atunci si nu a rezolvat nimic. Credeti-ma am 1 caine, 2 pisici si ii iubesc mult. Tiganu ala e in stare sa omoare animale, il cunosc de cand eram mic ca sta langa mine si nu stiu ce sa fac plus ca daca ma prinde o sa ma bata. Ma enerveaza astia care stau cate 5 si le e frica sa se bata singuri. Spuneti-mi un sfat, cum sa scap de el sau cum sa calmez lucrurile intre mine si el. DAU FUNDĂ. Nu imi spuneti sa sun politia ca n-are, rost politia nu exista. Eu va respect pe toti astept un sfat mic dar bun. Sa aveti o zi minunata si mult noroc in viata

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să insiști la poliție. Sau să îți faci și tu o gașcă.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu părinții tăi, poti sa înregistrez sau filmezi toate astea si sa faci plângeri peste plângeri poate chiar si la alte secții. Daca nu, angajați un avocat.

| SilentRain a răspuns:

Mergeți la alta secție, asta e hărțuire
Faceți plângeri, încerca să îi filmezi, sa aduci ceva martori

| LPCTSTR a răspuns:

Mergi cu parintii la politie, depune plangere.

| Dyness explică (pentru LPCTSTR):

Pai cu parinti am depus plangere dar na primit amenda na primit nmc

| eckblume a răspuns:

Mai faci o data plangere sib indrumarea unui avocat. Mama unei prietene e avocat si i-a facut plangere unuia plus ordin de restrictie pe viata. Daca nu merge cu politia, te duci cu tatal tau sa discutati civilizat. Pe principiul:"Tu nu ai probleme cu mine, nici eu nu am probleme cu tine. Nu avem motive pentru ura."
Intelege, o solutie bazata pe violenta nu aduce beneficii. Vorbeste calm, nu cred ca scopul lui in viata e sa te bata pe tine. Poate exista o modalitate de intelegere. Sper sa o gasesti.

| Dyness explică (pentru eckblume):

Din pacate n-am tata

| eckblume a răspuns (pentru Dyness):

Oh, imi pare rau. Totusi, cred ca iti poti rezolva problema fara sa fii vatamat. Ai zis ca ei se cam tem daca nu sunt multi. Poate ca e doar vorba de tipul asta. Se da periculos, dar e de fapt fricos. Ai grija si fii prudent daca te intalnesti cu indivizii aceia.