| anonim_4396 a întrebat:

Am stat de vorba cu un martor a lui Iehova.
Ferească Dumnezeu! rolling on the floor
Mă simt de parcă aș fi hipnotizat.
Oamenii ăștia chiar cred că cunosc Tot Adevărul? (nu te lasă să-ți susții părerea ca imediat te întrerup)
II compătimesc dar ii si urăsc in același timp. De ce? Pentru că influențează la ora actuală oamenii ca sa intre in "congregatia" lor.
Au niște povesti de ti se întoarce stomacul pe dos. Nu știi ce sa mai crezi. Dacă le spui ceva, te întreabă imediat: - unde este scris in Biblie?
Trebuia să-i spun că tot acolo unde scrie si sa te speli pe dinți.
Nu exagerez, dar is foarte înapoiați. Plus ca nu au nicio istorie. Această sectă a fost înființată de un anume Russel. In timp ce creștinismul exista dintotdeauna.
Mi-aș dori sa uit acea conversație, care a durat mai bine de doua ore.
Va indemn sa nu intrați in vorba cu ei. Daca credeți ca ii puteți "scoate" de acolo, va înșelați. Sunt orbi! Nu vad de ce s-ar putea împiedica.
Susțin ca Isus a fost deja pe pământ in 1914, si multe alte aberații care iti întorc, pur și simplu, stomacul pe dos.
Nu are rost sa mai continui... ce-as mai putea spune?

14 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cei mai periculosi sunt fanaticii astia religiosi. M-au abordat o data pe strada ciudati d-astia,, sa-mi dea nu stiu ce carti si pliante, atunci chiar ma grabeam, s-au tinut dupa mine aproape o strada sa-mi dea ce voiau,, n-am acceptat nimic, ii auzeam in spatele meu cum comentau ceva, m-am intors si m-am uitat sictirit la ei si mi-am vazut de drum, am vrut sa le comentez mai multe dar nu ai ce sa le ceri... pierzi timp de pomana.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Asta e nimic. Sa stai de vorba cu ei câteva ceasuri, te simți hipnotizat.
Nu te lasă sa spui ce ai de spus. Vorbesc atât de mult si de prost, încât îți uiți ideile.
Imi venea să sar la bătaie rolling on the floor (glumesc, evident)
Dar nici sa te ia de prost nu e plăcut. De parcă ei sunt trimișii lui Dumnezeu.
Hau să fim serioși! Această sectă, gândită foarte bine de diavolul, a fost înființată de un secol.
Ma bucur ca acum nu mai au dreptul sa te tragă de mânecă pe stradă ca sa îți "propovăduiască" Turnul de Veghe.

| Freya1 a răspuns:

Păi ce te astepti, daca eu eram copil mic de clasa a treia cand mi-au batut astea prima oara la usa si m-au tinut o oră in usa sa le citesc din biblie.Iti dai seama ca citeam greu dintr-o biblie in clasa a 3-a pentru ca nu înțelegeam despre ce e vorba si unele cuvinte erau complicate dar imi era rusine sa ma cert cu niste oameni in varsta eu fiind copil.M-am invatat minte si de atunci nu am mai deschis ușa iar pe strada ii ocolesc, dar ce sa vezi cand am inceput sa merg la tara veneau la bunica si ea ii primea. Dupa ce am plecat de acolo în ani când m-am mutat la fostul prieten ma trezeam săptămânal la tara fiind cu ei la usa cu pliante si hai sa vorbim despre cristos până s-a certat fostul cu ei si ia intrebat daca ei nu au de munca, sau nu fac si ei ceva cu viata lor si nu au mai venit.
Ultima oara cand am avut tangente cu unu de-a lor a fost săptămână trecuta cand mi-a sunat interfonul si aud "buna ziua sunt maria si am o veste de la cristos pentru dumneavoastra".Wtf, am închis si mi-am vazut de ale mele da sunt ca raia.Nu stiu de ce încearcă să bage pe gât oamenilor ceva in ce cred ei, de parcă restul omenirii este obligată să accepte si sa preia religia si credinta lor.

| Holiday a răspuns:

"In timp ce creștinismul exista dintotdeauna."

Nu exista dintotdeauna. Povestea e inventata doar de vreo 2000 de ani.

"Va indemn sa nu intrați in vorba cu ei. Daca credeți ca ii puteți "scoate" de acolo, va înșelați."

Ba e chiar funny discutia cu un crestin, indiferent de gruparea din care face parte. Cu cat e mai habotnic, cu atat e mai distractiv sa-i vezi cum fac spume incercand sa demostreze ce nu poate fi demonstrat, respectiv veridicitatea povestii lor.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Nu e funny deloc. Cum să fie "funny" Cuvântul lui Dumnezeu?!
Până la urmă din Biblie vorbesc, însă vorbesc greșit, asta e problema.
Nu stiu cât de mare ar trebui sa fie Biblia ca un om sa o poată înțeleagă.
Dumnezeu i-a inspirat pe autori sa scrie simplu ca orice om să o înțeleagă. Si cel fără studii superioare, si cei din cătune, etc.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ar fi fost folosita in felul in care a fost folosita si transformata povestea asta in probabil cea mai mare afacere, Biblia ar fi la fel de funny ca 1001 de nopti, sau orice alte povesti de genul asta. Din pacate, datorita celor care cred prosteste in astfel de povesti a fost transformata intr-o arma cu care unii fac puta mare, iar adeptii lor cumpara iluzii ca blegii.

| gemeni6226 a răspuns:

Nu te lasa influentat.Pe mine m-au abordat din 1991 si tot aici sunt.Le-am zis pe scurt ca nu ma las convisa am credinta mea, si pana la urma urmei de unde sa stie ei daca nu citesc istorie ca Biblia a fost de n ori copiata de n ori (n posibilitati de a sterge sau adauga texte)s-au adaugat texte de imparati din acele vremuri, as crede in Biblie daca ar fi original dar de loc nu sunt convinsa ca este.Omul daca citeste multa istorie in acest sens foarte simplu isi poate da seama.

| gemeni6226 a răspuns:

Pina la urma urmei sunt fanatici, desi chiar in Biblie scrie clar caci cerceteaza toate si pastreaza ce e bun.Ei nu cerceteaza nimic.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Sunt mii de interpretări ale Bibliei.
Dar parcă a lor e cea mai strălucită. (așa le place să creadă)
Ei chiar dacă ar avea originalul grecesc si tot l-ar întoarce cu susu-n jos.
Chestia e că mă supără când văd că influențează atâta lume, si o influențează prost.
E trist!

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg dar nu poti schimba lumea! lasa asta in seama Domnului.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Da. Mersi pentru cuvintele frumoase!
Tu ce crezi, animalele au suflet? rolling on the floor
Ei zic ca au. Eu zic ca nu au. Viață au, dar nu rațiune frate!
Sunt duși cu pluta rău de tot.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu draghappyEu la asta nu am meditat ca au suflet sau nu cert este ca te pot iubi mai mult ca oamenii.Si pot ramane atasati pe viata dezinteresat.Atunci?

| FreddieM a răspuns:

Nu m-au intalnit inca pe mine. O sedinta cu ei si ii aduc la realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate sectele is fanatice., predicand orb., spaland creierul.