| ObiectivulAnonim66 a întrebat:

Am stat si m-am gândit. Lumea NU este frumoasa deloc. Animalele se mănâncă intre ele, oamenii declanșează războaie, bătaie de joc asupra unui om mai slab, sărăcia din Africa, viruși și bolii... Doar proecția noastră asupra vieții o face frumoasa dar in esența ei este extrem de întunecată. Am dreptate... Îmi vine uneori sa plâng si sa ma gândesc : Unde este Dumnezeu când 1 din 5 copii se culca flamanzi.

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Cine este vinovat, nu tot omul?
Faptul că animalele se mănâncă între ele este ciclul natural al vietii, aşa trăiesc carnivorele/omnivorele.
Avem puterea să schimbăm ceva, dar nu vrem. Dacă fiecare om ar dona 50 de bani pentru cei din Africa, câtă mâncare am cumpăra de banii strânşi?
Am putea avea pace, dar suntem plini de ură şi invidie.

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Dacă am dona fiecare și s-ar strânge mâncare, medicamente și orice ar mai avea ei nevoie nu am face decât să-i ținem în viață să se f ă și să se reproducă și mai mult. Deci lucrăm la cauză și nu la efect. Ei au nevoie de educație. (Mai ales sexuală) Și de multe prezervative sau femei dornice ca partenerul să se termine pe fața lor.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru LoveSleep):

Mda, ai şi tu dreptate. Cale lungă şi până acolo... Nu suntem în stare să oferim educație sexuală la scolile din țara noastră, dar să îi educăm pe alții? Dovada este rata mamelor minore care este în creştere.
Nu ştiu dacă ai prins cursurile de educație în liceu, dar eu da. Nu erau reprezentanți adulți, ci colegi din alte clase de vârsta noastră. Aduceau o ladă plină de prezervative la "plic" de hârtie si cine răspundea corect la întrebări primea unul. Nu mai spun ce jocuri "educative" se făceau. La alte clase au venit cu un dildo ca să îi învețe pe copii cum se pune un prezervativ. Rămâi cu traume, nu că înveți ceva.

| untu a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Asa e! Ai dreptate si tu! Corect!

56 răspunsuri:
| Kanpeki a răspuns:

Tocmai, ca nu este. Credinciosii vor spune ca totul face parte din planul lui Dumnezeu si celebra fraza "necunoscute sunt caile Domnului". Doar bullshit. Daca li s-ar intampla lor nenorocirile alea, nu cred ca ar mai zice la fel. Oamenii sunt ipocriti.
Sa speram doar ca vom ajunge intr-un loc mai bun dupa ce murim.

| anonimg a răspuns:

Daca nu am avea speranta ca Dumnezeu va indrepta lucrurile, atunci am innebunii cu totii. Noi nu trebuie sa ne ingaduim a trai fara nadejdea aceasta. Este cineva care doreste lucrul acesta; acela care a adus lumea in starea aceasta: diavolul si ingerii lui.
Pentru aceasta a murit Domnul Hristos: pentru ca noi sa traim in nadejdea vietii vesnice pe care ne-a va da-o Dumnezeu la timpul stabilit de El.
De acea noi avem speranta dincolo de mormant. Caci chiar daca murim, Dumnezeu are puterea sa ne invieze pe toti la o viata mai buna daca traim in nadejdea aceasta. Si Dumnezeu ne-a dat o multime de motive sa credem si sa ne incredem in promisiunile Lui. Biblia este plina de promisiuni.
Mai mult decat atat, chiar daca lumea este asa cum este, si viata noastra este dificila, Dumnezeu a promis ca va fi cu noi in toate zilele vietii noastre. Noi nu trebuie sa traim nci singuri si nici fara speranta pe pamantul acesta.
Daca vom cauta sa-L cunoastem pe Dumnezeu, atunci cand Il vom cunoaste este imposibil ca sa nu ne incredem in El.
Si ca o asigurare la toate intrebarile noastre, avem inca o fagaduinta din partea lui Dumnezeu: "Lucrul acesta este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu; pentru ca toate lucrurile sunt cu putinta la Dumnezeu." (Marcu.10:27) Da, toate lucrurile!

| LoveSleep a răspuns:

Hai să nu ne că căm pe noi, 1 din 5 nu e mult, încă suntem în grafic.

| Sn4k3 a răspuns:

Asa a fost dintotdeauna, doar ca acum ne gandim prea mult la acest lucru. Lumea poate fi si este frumoasa, depinde doar cum te uiti la ea.

| danay72 a răspuns:

Această lume nu e condusa de Dumnezeu, ci de Satan. De aceea, lumea manifesta personalitatea conducătorului sau. Dacă lumea ar fi condusa de Dumnezeu, ar fi buna. Oricum, în curând Dumnezeu va trece la acțiune și va schimba în bine lumea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Hai nu ma innebuni, Matei 10:34-36
34. Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa şi pe noră de soacra sa.
36. Şi omul va avea de vrăjmași chiar pe cei din casa lui.
– Isus din Nazaret

PE CINE A OMORÂT SATAN?

Nu există absolut nimic spiritual în biblie sau creștinism. În schimb, acestea amândouă sunt pline de contradicții și versete aflate în opoziție unul față de celălalt. Acest lucru este așa pentru a se asigura că biblia se va adapta la orice situație sau perioadă de timp, pentru ca programul creștinismului să poată fi perpetuat. Unele interpolări au fost strecurate acolo în secret de unii autori antici, în strigătul lor după ajutor; acest lucru nu se diferențiază deloc de pictarea intenționată a OZN-urilor în diferite picturi renumite (caută asta pe Google).

„SATAN" înseamnă „ADEVĂR" în sanscrită. Satan nu se contrazice pe el însuși. Până și în sala de judecată, un avocat dovedește vinovăția inculpatului din contradicțiile acestuia. UN MINCINOS ȘI UN ÎNȘELĂTOR ADEVĂRAT SE CONTRAZICE PE EL ÎNSUȘI!
„Satan" înseamnă „inamic" în ebraică.

„IEHOVA" ORDONĂ MASACRAREA A MII DE GENTILI:

Exodul 32:27-28
28. Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise şi aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.
29. Moise a zis: „Predați-vă azi în slujba Domnului, chiar cu jertfa fiului şi fratelui vostru, pentru ca binecuvântarea Lui să vină astăzi peste voi!" Unde-i bunatatea acestui monstru?

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

1Ioan5:19

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Bun, acum arata-mi un verset in care Satan omoara pe cineva. Exista inca sute de versete in care iehova si isus ucid. Versetu` pe care mi l-ai dat nu ma incalzeste cu nimic si nu-l vad ca pe un contraargument.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Evident, daca este un dark fantasy, dar cu ce scop mi-ai spus asta? Adica mi-a mai dat un crestin acest contraargument, ca cica de fapt i-a omorat cu iubirea pe care le-a dat-o, pe bune? rolling on the floor Astea-s filozofii, crestinii nu stiu sa dea un raspuns bazat pe argumente clare, si eu pot sa filozofez pana la cer si inapoi. La cate prajeli are in ea biblia zici ca-i carte de bucate. Plus ca promoveaza canibalismul, impartasania simuleaza un act de canibalism(mananca-mi trupul, bea-mi sangele).

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iov1:6-22, Iov2:7

| anonim_4396 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Total de acord, normal ca din frica, prin asta se impune criminalul ala. Si fiintele angelice intervin prin frica, dar si deseori prin iubire (de cate ori n-ai luat decizii gresite doar pentru ca iubeai?). Si mereu trebuie sa existe argumente clare, mie-mi place filozofia, dar multi o folosesc pentru ca nu au niciun argument clar de dat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Unde intervine cuvantul "moarte" in versetele alea? Arata-mi clar o ucidere nicidecum o filozofie crestina. Ia uite aici, sunt sute de acest fel referitoare la iehova. Deuteronomul 2:33-34
33. Domnul, Dumnezeul nostru, ni l-a dat în mâini şi l-am bătut, pe el şi pe fiii lui şi pe tot poporul lui.
34. I-am luat atunci toate cetățile şi le-am nimicit cu desăvârșire: bărbați, femei şi prunci i-am nimicit cu desăvârșire şi n-am lăsat să scape niciunul măcar. "l-am batut"; "n-am lasat sa scape niciunul macar.". Numeri 25:16-17
16. Domnul a vorbit lui Moise şi a zis:
17. Priviți-i pe madianiți ca vrăjmași şi ucideți-i "ucideti-i". Deci, ai un verset real in care Satan sa omoare pe cineva? (apropo oricum toata biblia e o minciune si fictiune, eu fac asta doar pentru ca voi va bazati pe ea). Crestinismul e o secta aparuta acum 2000 de ani care a copiat mai multe din Paganism, nazarineanul fiind o copie a 17 Zei Pagani. Ia uite ce se spune pe aici, citat din Talmudul evreiesc: Simeon Haddarsen, fol. 56-D: - „Când va veni Mesia, fiecare evreu va avea 2800 de sclavi."; cum pot demonstra ca evreii sunt poporul lui iehova? Exod 12:29-30
29. La miezul nopții, Domnul a lovit pe toți întâii născuți din țara Egiptului, de la întâiul născut al lui faraon, care ședea pe scaunul lui de domnie, până la întâiul născut al celui închis în temniță, și până la toți întâii născuți ai dobitoacelor.
30. Faraon s-a sculat noaptea, el și toți slujitorii lui, și toți egiptenii; și au fost mari țipete în Egipt, căci nu era casă unde să nu fie un mort.

"Dumnezeu" este gata să ucidă copiii egiptenilor albi, numai ca să arate ce deosebire face el între egipteni și evrei:

Exod 11:6-7
6. În toată țara Egiptului vor fi țipete mari, așa cum n-au fost și nu vor mai fi.
7. Dar dintre toți copiii lui Israel, de la oameni până la dobitoace, nici măcar un câine nu va chelălăi cu limba lui, ca să știți ce deosebire face Domnul între egipteni și Israel." Contraargumente reale te rog.

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citește și vei găsi ca i-a omorât pe cei 10 fii ai lui Iov. Nu am de gând sa intru în polemici cu tine și nici nu ma convingi. Negru pe alb scrie cine e Satan și faptul ca nebunia de azi i se datorează. Ca vrei sa crezi sau nu, e problema ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Si negru pe alb scrie ca iehova a masacrat vreo 5 milioane de oameni(exceptand potopul). Tot la fel, poporul sau s-a impus prin forta in Inchizitie, sa nu uitam de lucrul asta. Probabil c-ai fost chinuit si tu atunci pentru ca foloseai vrajitoria si te cunosteai pe tine. Acum nu te cunosti pe tine, vrei sa-l cunosti pe iehova. In al 2 lea rand, nici nu vreau sa te conving, Satan vrea Libertate, mie-mi place doar sa va inchid, pentru ca voi nu stiti ce sa mai mintiti ca sa-i scoateti coada criminalului de iehova. Crede-ma ca n-as sta s-o citesc pe toata, da-mi exact versetul, ca in versetele alea 2 nu vad nimic legat de vreo moarte. Si nu sustii o polemica cu mine pentru ca nu esti in stare sa faci asta, niciun crestin nu e, pentru ca pur si simplu n-are argumente. Si bine-nteles cand am toata istoria dovada, ca nu vreau sa cred, vreau sa cercetez. Cerceteaza, nu crede! Voi inca sustineti ca adam si eva au fost primii oameni, dar daca ar fi asa, toti am trebui sa fim evrei? Pentru ca ei au fost, daca toti am fi evrei, am arata toti la fel. HAIL ENKI!

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil,ti-ai dat seama ca nu citesc ce scri.Fiecare acțiune a lui Iehova a fost adusa, nu înainte de a-i ruga sa se schimbe. Satan a facut-o din placere.Îți doresc o zi buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

rolling on the floor pai normal, pentru ca, cu fiecare cuvant pe care-l citesti din ce scriu eu, iti pierzi din ce in ce mai mult credinta in micutul tau yahwe, dumnezeul oilor si a sclavilor fara valoare. Ce scuza ai gasit si tu. Din fericire omenirea incepe sa se trezeasca, si multi isi pun semne de intrebare cu privire la religia crestina. Multi vin la Satan, este un Tata Iubitor, si Adevaratul Creator, teens for Satan. big grin O zi buna in continuare!

| danay72 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu încerci sa vorbești despre Tatăl meu care mi-a fost alaturi in permaneta si m-a ajutat in orice moment, mi-a spus întotdeauna adevărul, nici macar o data nu a mintit si tu încerci, din exterior sa ma convingi cine e. Nu îmi pierd timpul cu idei neadevărate. Eu știu cui slujesc și ce face pentru mine. De aceea nu are nici un efect discuția aceasta și repet nu îmi plac polemicile, pentru ca nici lui Iehova, Dumnezeula meu nu ii plac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

L-ai auzit/vazut/atins vreodata? rolling on the floor Este o forma mentala ce poate fi programata, cu greu, dar poate fi programata, e si normal sa-ti dai falsa impresie ca-l simti. Satan este o fiinta reala, El poate fi auzit/atins/vazut.

| Mayhem666 a răspuns:

Raspunsul meu: "Nu exista Dumnezeu!"

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Poate ca exista dar ne lasa sa facem ce vrem.

| Mayhem666 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Tu crezi ce vrei, eu cred ce vreau.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poate nuwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Este totusi un "poate" *-*

| CuriousStuff a răspuns:

Reformuleaza: Lumea nu ti se pare tie frumoasa. Frumusetea e relativa, ce place unorla altora nu place. Lumea e frumoasa, si complexa, ca tie ti se pare urata e alta treaba.
Si Dumnezeu nu exista. Nici Mos Craciun si nici iepurasul de paste, maturizati-va!

| Kogaion a răspuns (pentru CuriousStuff):

Alpinistii au o vorba, pe Everest, nimeni nu mai este ateu. In ziua de azi majoritatea sustin diverse lucruri ca asa li se pare lor sau au vazut la cineva, dar cand se napusteste un necaz peste ei sau vreo boala, primul lucru pe langa doctor este sa mearga la o biserica.

| untu a răspuns (pentru CuriousStuff):

Dumnezeu exista!

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kogaion):

Eu nu cunosc foarte multi alpinisti... Un crestin e un om care nu crede in 1499 de religii si crede intr-una, un ateu e o persoana care nu crede in 1500, mare diferenta, nu?
Normal ca in disperare cauti orice solutie...

| untu a răspuns:

Te-ai gandit mai bine de ce ar face Dumnezeu asta? El ne pune la incercare credinta de a ajuta oamenii si mai ales sa hranim copii flamanzi cu ce avem si bogatii ar trebui sa imparte in parti egale tot ce aveau in hambarele lor! Vorba aceea,, Ce-i prea mult nu e bun si se strica!" Este foarte adevarata vorba aceea din popor!

| Clorox a răspuns:

Poate aici va dati si voi seama ca daca stati dupa dumnezeu muriti naibii de foame. Te-ai convins? happy

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Trebuie sa ne adaptam, sa fim multumiti de ceea ce avem, sunt altii care o duc mult mai rau decat noi.
Unii mucosi rasfatati se vaita ca nu au primit de ziua lor lego ninjago dar alti copii de o seama cu ei stau la tara, dau cu sapa sunt murdari de noroi si merg si in papuci la scoala si in haine rupte iar altii se plang ca vai mami nu mi-a luat iPhone 6 si adidasi de la Nike.
Pai altii n-au tinut in viata lor in mana un iPhone, poate nici macar telefon nu au dar nu se plang si nu isi bat joc de ce au.
Oamenii trebuie sa lupte pentru ceea ce vor si pentru ceea ce tin de aia exista razboaie, fara violenta nu putem sa ne aparam.
Si animalele trebuie sa se hraneasca chiar daca trebuie sa se manance intre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gogule,de ce trebuie sa ai astfel de ganduri negative, nu vezi ca te fac sa plangi?
Gandeste pozitiv-mai bine faci hepatită decat gută.
Viata e frumoasa, doar ca tu o privesti dintr.un unghi gresit!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Gogule,daca vrei sa.ti dau dreptate,eu iti dau,ca am destula,dar, daca ar fi sa o luam pe simtiri, Gogule, nu stiu ce zici tu, dar mie.mi place viata, e minunata si e singura care.mi apartine cu adevarat.
https://youtu.be/gKCX-tGVjuQ

| Kanpeki a răspuns (pentru anonim_4396):

Da..Adica dupa tine e mai bine sa fii indiferent si ignorant fata de cei ce sufera, nu? Ce sa-ti pese tie de altii, atata timp cat tie iti merge bine?

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Cam asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dzeu e mort

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ceea ce priveste foamea si saracia din Africa, oamenii aia trebuie sa se adapteze "schimbarilor de mediu". Daca ai resurse incat abia te intretii pe tine, nu faci 5-6 copii. 1 poate 2 cel mult. Sau deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde e Dumnezeu? Omul e de vina el face rau de ce nu respecta poruncile si se duce pe calea rea? De la om porneste totul nu de la Dumnezeu. Daca esti om bun o duci bine si nu intri in probleme.Asta e parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ar trebui sa fie o lectie de viata pentru toti oamenii vazand in ce conditii traiesc altii numai ca noi suntem nepasatori ca noaptea ''asa e firea omeneasca nimic nu pare sa il multumeasca''

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Cum adica unde e Dumnezeu? Dar tu in timp ce scrii si te plangi te-ai gandit ca poti face o schimbare? Te-ai dus la un copil sarac sa ii dai un colt de paine?
http://imgur.com/bU8Sll2

Răspuns utilizator avertizat
| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru ObiectivulAnonim66):

Da, dar daca vei face tu, vor face si altii. Daca fiecare asteptam sa faca altul nu vom evolua cu nimic.

| Kogaion a răspuns:

Nu este vina lui Dumnezeu pentru tot ce se intampla pe pamant, noi oamenii facem tot. Totul se va schimba cand omul nu va mai fii condus de bani si va incepe sa isi iubeasca semenii si exista un grup select in jur de 100 de familii care conduc tot ce inseamna Banci, MassMedia, Industria Petro-Chimica, Industria Chimio-Farmaceutica(care apropo este cea mai bogata industrie din lume, mult peste cea a petrolului), deci exista oameni foarte interesati sa nu fie pace in lume, sa existe boli si etc, chiar crezi ca in ziua de azi cand omul pleaca vinerea pe Luna si se intoarce duminica nu exista leac pentru orice boala?

Răspuns utilizator avertizat
| Andersen2k18 a răspuns:

Viata e un dar, asa ca nu trebuie sa ne batem joc de ea. Oameni trateaza viata ca pe o gluma din pacate.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Asta e din cauza noastra, si a oamenilor. Toata lumea(oamenii) se mostenesc. Toata lumea stie sa citeasca, sa vorbeasca, sa gandeasca. Oamenii sunt la fel. Astia suntem noi. Toata lumea are un chip. Nu exista un om mai diferit ca noi. Adam si Eva sunt primii oameni de pe pamant, i-am mostenit pana acum, 2017, din anul 0, sa spun asa. Ei nu au ascultat de Dumnezeu asa au ajuns toate astea. Atat de rai suntem. Semanam pe ei. Sigur nu putem aduce o schimbare. Asta ramane ca o legenda, nimeni nu crede in povesti.

| Reddfox a răspuns:

Eu fiind crestin ortodox, am sa iti spun o poveste. (cred ca ai mai auzit-o)
Intr-o zi un om se duse la frizer. Cat timp statea pe scaun, citind dintr-o carte religioasa, frizerul ii spune:
- Stii eu nu cred in Dumnezeu. Sunt atatia copii flamanzi, oamenii raman pe drumuri, razboaiele sunt din ce in ce mai dese, si tot asa.
Omul, sta putin pe ganduri si iese din frizerie. Pe drum intalneste un barbat cu parul foarte lung. Il ia pe acesta si se duc amandoi la frizer. Omul care se duse sa se tunda ii spune frizerului:
- Stii eu nu cred in frizeri
- De ce? Sunt chiar aici!
- Da, dar cum de acest om are parul lung?
- Pai daca nu vine la tuns. Asa ii place lui!
Iar omul crestin ii spune:
-Vezi. Asa e si cu Dumnezeu. El exista doar oamenii nu vin la el.

Sper ca nu te-am plictisit, si nu vreau sa intru in alte discutii. Oricum... este alegerea ta sa faci ce vrei, sa crezi in ce vrei, sa fii cine vrei. Eu doar am incercat sa iti arat cum sta treaba cu unele lucruri.

| untu a răspuns (pentru Reddfox):

Da,am auzit si am vazut dintr-un videoclip de pe canalul YOUTUBE!

| c0ffeedem0n a răspuns:

Lumea este asa jumatate din cauza omului si cealalta jumatate este ciclul vietii.