| anonim_4396 a întrebat:

Am tot ce imi doresc, nu am motive sa fiu trista. De ce am stari de tristete, de melancolie, fara motiv! nu am motive sa fiu trista...dar de ce sunt? nu pricep "ce imi lipseste?"
O explicatie?

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ascovit a răspuns:

Posibil si lipsa afectiunii, poate te-ai simtit mai paropiata de o persoana in ultima vreme si acum ea nu mai da semne de viata.
Poate nu iti gasesti rostul in lume.
Poate iti lipseste cineva si nu ceva.
Poate urmeaza o perioada mai grea si tu esti constienta de asta.
Sunt o multime de "poate" si pentru fiecare timpul este leac.
o zi buna iti doresc!

| BornToDie9108 a răspuns:

Ar putea fi plictiseala. Însă oricare ar fi motivul, fii optimistă.
O zi bună!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Esti plictisita adica trista ca nu ai ce face, deci trebuie sa iti propui un tel si sa dai totul sa il face si tot asa mai departe, dar fa numai ce simti tu ca vrei

| Buresbista123 a răspuns:

Dap,daca nu ai motive sa fii trista atunci esti trista pentru ca tu esti masochista, iar faptul ca nu esti trista te intristeaza, capish?-))

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Sunt multe posibilitati.

Poate ai probleme de rezolvat si iti e mintea la ele.

Dragostea e o posibilitate. Ai iesit dintr-o relatie, simti nevoia de dragoste?

Parintii.
Te certi cu ei?
Nu ti-au oferit dragoste?

Motivele pot continua, dar sunt doar presupuneri.

Noi (comunitatea TPU), ne putem da cu parerea si iti putem povesti din experientele noastre, insa nu e neaparat sa functioneze.
Tu trebuie sa te gandesti ce iti lipseste, ce ti-ai dori, unde ai dat gresi si daca te-a afectat.

"Am tot ce imi doresc, nu am motive sa fiu trista. De ce am stari de tristete, de melancolie, fara motiv! nu am motive sa fiu trista...dar de ce sunt?"-poate e doar o simpa depresie adolescentina (nu stiu daca esti adolescenta)

Viata e frumoasa si indiferent ce ti-ar da starea de tristete, se poate schimba!

P.S. Eu sunt intr-o depresie.

| sublime89 a răspuns:

Poate esti o fire depresiva, sau poate fi varsta de vina.

NOname
| NOname a răspuns:

Posibil...un dezechilibru chimic/hormonal de moment.
http://i.imgur.com/hBH1I4o.png

| VladAndremano a răspuns:

Depinde, poate nu ai un scop stabilit in viata, monotonia aia poate da o stare de depresie, incearca sa iti setezi un scop de care sa tragi cu tot sufletul, ceva care sa te motiveze sa faci lucruri marete.
Poate suferi de o depresie "naturala", unii oameni au simptome de depresie din cauza unor dereglari ale corpului.
Cel mai indicat e sa vizitezi un psiholog daca crezi ca depresia asta te opreste din a iti traii viata asa cum vrei, nu e rusine sa mergi la psiholog, vorba americanului:"mai bine sigur decat sa iti para rau mai tarziu".

| OOOLEOOO a răspuns:

Esti varza in inteligenta emotionala.

Esti trista fiindca in mintea ta ruleaza intruna ''filme'' din viata ta negativiste.

Pozitia corpului tau este abatuta pana in pamant

Respiratia ta nici nu se mai simte

Vocea ta interioara este ''setata'' la modalitatea ''pesimista''.

Toate aceste lucruri declanseaza hormoni stristetei.
Fa exact opusul!
Principiul teatrului spune asa : ''Daca vrei sa ai un anumit comportament prefate ca deja ai acel comportament'' La fel e si cu emotiile!

Emotiile sunt ale tale! Tu le controlezi!

http://www.nlpmania.ro/category/controlul-emotiilor/

http://youtu.be/QvsW-BmFAE8

Mai exista si alti factori care ajuta la cultivarea bucuriei.

| millyca a răspuns (pentru NOname):

Vad ca prin schema asta se poate explica orice stare afectiva. Hai sa o stilizam si sa facem din ea ca un fel de ideograma sau poate chiar un emoticon, sa fie mai usor de postat, nu de alta.

NOname
| NOname a răspuns (pentru millyca):

Hai! : ))

| Wehrmacht a răspuns:

Dupa ce m-am uitat la poza de la profil intreb asta: chiar daca ai tot ce iti doresti sigur nu te simti trista sau neinteleasa?
Poate ti s-a intamplat ceva si crezi ca ai uitat de asta dar nu este asa.
Poate te-ai plictisit de locurile in care stai mereu si vrei sa pleci undeva unde sa te simti bine.
Ce inseamna "am tot ce imi doresc"? Obiecte? Mancare? Suc, bere, vodka, bani, muzica...etc?
Ai ramas fara o persoana cu care iti petreceai timpul de obicei?
Stai putin si gandeste-te la ce ai vrea sa faci. Ignora lucrurile care nu iti plac si fa ce vrei tu. Poate ai starea asta pentru ca vrei sa nu mai faci ce ti se spune sa faci(daca ti se spune) sau ceva similar.

Si mie mi s-a intamplat ceva de genul asta.Am stat si m-am gandit putin de ce dracu' ma simt asa.Asta a fost intr-o zi de vacanta.Mi-am dat seama ca imi place de cineva.Ca nu ma simt acasa unde sunt acum.Cat eram la scoala nu imi dadeam seama ce simteam pentru ca eram mereu langa acea persoana si nu vedeam nimic special.In vacanta pur si simplu,nu stiu de ce mi s-a facut dor de acea persoana.

Daca stai si te gandesti la lucrurile pe care vrei sa le faci,la ce simti, fara sa bagi in seama chestiile care pot deveni inutile dupa ceva timp s-ar putea sa iti dai seama de ce te simti asa.

Poate ai facut niste alegeri gresite care ti se pareau corecte atunci si nu vrei sa recunosti ca nu au fost asa ca ignori realitatea si iti spui ca ai facut ce trebuia, si, fara sa realizezi, spui ca nu asta este motivul starii tale de tristete dar tot esti afectata.

Spun chestiile astea din propie experienta.Mai ales despre negarea realitatii.

Ai grija ce faci.Tot din propie experienta iti spun ca viata te poate *** in cel mai urat mod posibil si in cel mai neasteptat mod(stiu ca asta n-are legatura cu intrebarea).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tristea e ceva normal atunci cand intervine o schimbare radicala sufleteasca. Spunea i ca ai citit o carte care te a ajutat, iti recomand doreen virtue, eckart thole...sau orice carte care iti ofera hrana sufleteasca. Ai totul dar nu si multumirea sufleteasca. Cateva rugaciuni de pe angelinspir.ro si face minuni. Succes!

| Shammal a răspuns:

Lumea in care traiesti e in schimbare, tu esti intr-un proces de schimbare/adaptare, in unele zile pur si simplu energia din jur iti poate crea o stare de melancolie, nu te gandi ca iti lipseste ceva, e o reactie la "noua atmosfera" ca o comparatie atunci cand e soare puternic si multe grade in termometru simti caldura, incepi si transpiri...
poate esti mai empatica si preiei starile oamenilor din jurul tau

| Hombre a răspuns:

In final dupa toate sfaturile primite sa nu uiti sa faci sex, daca ai peste 16 ani.

| suffarstar a răspuns:

Am o dilema.De ce personale se simt fericite doar "cand au ceea ce isi doresc"? Ai o tinta in viata, un obiectiv?
Ti l-ai atins? Sunt anumite persoane care te fac sa fi nefericita, ai facut in trecut lucrui care nu te lasa sa te bucuri? Fa ordine in ganduri. Mediteaza.Vezi ce nu te lasa sa te bucuri. Problema ta e una sufleteasca, nu de ordine materiala, daca spui ca nu duci lipsa de lucruri. Da si tu mai multe detalii. Si nu fa ce a spus Hombre.

| Essencest11 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sincer, nu stiu incotro ma indrept parca zilele trec si se apropie siua morti, parca tot e degeaba. Nu stiu ce rost am, cred ca e vina pubertati.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Essencest11):

Da, pubertatea îţi dă multe peste cap. Ai răbdare. Nu va dura la nesfârşit.

| Mădă0611 a răspuns:

Poate e melancolie, te gandesti la trecut, sau la viitor, cand n-o sa mai fii.

Pe tine te-am vazut la religie, nu? Si parca ziceai ca nu mai crezi in dumnezeu (scuze daca te confund), poate nu esti sigura si crezi ce au spus altii, ca fara el nu exista fericire, liniste "sufleteasca", implinire, cand crezi asta, autosugestia isi face treaba, atfel te simti cum crezi, chiar daca, asa cum zici tu, n-ai avea motive de tristete.

| Sentinel a răspuns:

Buna,

Iata un citat din cartea "Puterea lui Acum" de Eckhart Tolle :

"
Starea obişnuită de inconştienţă şi inconştienţa profundă.

După cum ştiţi probabil, în timpul somnului oscilaţi între faza somnului fără vise şi cea a somnului cu vise.
In mod similar, în starea de veghe, majoritatea oamenilor nu fac altceva decât să oscileze între
nivelul obişnuit al inconştienţei şi o inconştienţă profundă. Când vorbesc despre starea obişnuită
de inconştienţă, mă refer la identificarea cu gândurile şi cu emoţiile personale, cu reacţiile, cu
dorinţele şi cu aversiunile dvs. Este starea normală a majorităţii oamenilor.
In această stare, sunteţi condus de mintea dominată de sinele fals şi nu sunteţi conştient de Fiinţă.
Nu este o stare de durere sau de nefericire acută, ci una în care există un nivel redus, aproape
continuu, de disconfort, neplăcere, plictiseală sau nervozitate — un fel de stare de fundal.

Incercarea sinelui fals de a atinge starea de împlinire.

Un alt aspect al durerii emoţionale, care este o parte intrinsecă a minţii conduse de Sinele fals, îl reprezintă un profund sentiment de lipsă sau de neîmplinire, de a nu fi întreg. La unii oameni, acesta este conştient, la alţii este inconştient. Dacă este conştient, forma sa de manifestare o reprezintă sentimentul neliniştitor şi constant al lipsei de valoare proprie sau acela
că nu eşti suficient de bun.
Dacă este inconştient, va fi resimţit numai indirect, ca o dorinţă, o nevoie, o cerinţă intensă, în orice caz, oamenii se înscriu deseori în graniţele unei nevoi incontrolabile de gratificare a sinelui fals şi caută lucruri cu care să se identifice pentru a putea umple acest gol pe care îl simt în ei
înşişi.
Aşa că se luptă să acumuleze posesiuni, bani, succes, putere, recunoaştere sau o relaţie specială,
în primul rând pentru a se putea simţi mai bine cu ei înşişi, pentru a se simţi mai compleţi.
Dar, chiar şi atunci când obţin toate aceste lucruri, ei constată curând că golul continuă să existe şi este fără margini. Atunci se simt într-adevăr în pericol, pentru că nu se mai pot minţi. Sau pot şi chiar continuă să se mintă, dar le este mult mai greu.
Atâta timp cât mintea dominată de Sinele fals vă conduce viaţa, nu vă puteţi simţi cu adevărat bine; nu vă puteţi simţi împăcat sau împlinit, cu excepţia unor intervale foarte scurte, în care obţineţi ceea ce v-aţi dorit, când o dorinţă tocmai a fost împlinită.
Sinele fals se identifică cel mai des cu posesiunile, cu ocupaţia, cu statutul şi recunoaşterea socială, cu educaţia şi cunoştinţele, cu aspectul fizic, cu aptitudinile speciale, cu relaţiile, cu istoria de viaţă personală sau a familiei, cu sisteme de credinţe şi apelează deseori la identificări politice, naţionaliste, rasiste, religioase şi alte identificări colective. Niciuna dintre acestea nu sunteţi dvs.
Găsiţi că este înspăimântător? Sau este o eliberare să ştiţi acest lucru? Mai devreme sau mai târziu, va trebui să renunţaţi la toate aceste lucruri.
Poate că acum vă vine greu să credeţi şi, bineînţeles, nu vă cer să credeţi că nu vă puteţi regăsi identitatea în nimic din toate aceste lucruri

Veţi afla singur adevărul, îl veţi afla cel mai târziu în momentul în care veţi simţi că se apropie moartea.
"

Daca simti ca te regasesti catusi de putin in ce ti-am scris mai sus, atunci poti sa citesti cartea. O gasesti la sectiunea Documentare din link-ul din profilul meu.

O zi buna.

| eliaclodia a răspuns:

Grijile tale materne suflete, chiar si fata de papusile ei, probabil au dus la starea de melancolie? In universul ei, ai de toate, asa o fi, ori mintea cenzureaza lipsa si de aici, suflete faptul deprimant, apasarea? Ai gasit poate un razboi undeva fata de universul ei, sau a universului ei fata de tine?
Scuze! Ca vorbesc asa, e mai usor de inteles ceva.

| raduconstantin11 a răspuns:

Eu am găsit statusuri pe
https://mstatusuri.cabanova.com/

Sper sa te ajute