| anonim_4396 a întrebat:

Am văzut atât de multe fete între vârstele de 13-18 ani (vb de cele vazute de mine în școala generală) care se urăsc reciproc, se jignesc și se bârfesc pe la spate, opinia altora nu contează pentru ele..se bat pe băieți si chestii de genu' ăsta..eu am 14 ani dar nu m-am prestat niciodată așa și am încercat să fiu cât mai amabilă cu ele, dar ele se bagă în tot ce faci, ce discuti, trag cu urechea și te jignesc. La momentul actual in scolile generale toate fetele de 11 ani se machiază strident (sunt clasa a-V-a la 14 ani, probleme cu parintii mei reali) si își bat joc de copii cu handicap, apoi tot ele plâng când cineva le înjură, bat sau orice alta forma de violenta. Vineri eram in clasă si stergeam tabla iar patru fete au luat ghiozdanul unei fete cu handicap să-l arunce pe geam, o dezbracau de bluză si o umileau..nu pot să mă gândesc la faptul că poate dacă fetele s-ar sustine acum ar fi totul putin mai simplu, dar noi alegem să fim rele pentru că părem mai,, interesante,, in fata baietilor sau a altor copii.

Voi ce credeti? Cum ar fi o viata in care fetele se sustin si nu se mai dușmănesc? Eu una cred că băietii au prietenii mai durabile

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu discuti acets subienct la ora de Dirigentie, la scoala?

| dullcat a răspuns:

In scoala ta nu exista psiholog care sa coordoneze campanii impotriva harturii (bullying)? Cand vezi astfel de evenimente trebuie sa apelezi la profesori pentru a le stopa. Stiu ca este neplacut, dar prin faptul ca te uitai la acele fete cum o umileau pe cea cu handicap, esti intr-o oarecare masura complice.

De ce nu vorbesti cu diriginta sa organizati astfel de activati care sa prezinte problema, plus modalitati de stopare sau atenuare? Explica-i ca ai observat foarte multe astfel de cazuri in jurul tau, ceea ce e ingrijorator. Multi copii nici macar nu sunt constienti de ce fac si actioneaza mai mult conform grupului, din teama de a nu fi respinsi sau tinta harturii la randul lor. De exemplu, din alea 4 fete, as putea sa jur ca 2 erau acolo doar fiindca celelalte doua ar fi ras de ele daca se impotriveau sa participe la intamplare.

Iar copiii sunt de cele mai multe ori oglinda parintilor si a lipsurilor pe care parintii le creeaza. De exemplu, copiii care bat alti copii, sunt abuzati acasa.Cei care arunca cu cuvante urate nu primesc nicio lauda sau apreciere din partea parintilor si tot asa. Lista de motive e foarte lunga.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Nu se implică nimeni,pe diriga nici nu o interesează,iar profesorii stau si ne pun să copiem din manual astfel incat nu dau atentie la haosul din clasă,si de psihologi nu am auzit nimic sunt din ianuarie in scoala asta, am mai fost la inca doua scoli.și nu se implică în așa ceva, ei vin cu niște expresii pe fete de îi citești direct ca si cand ar spune,, iar am oră cu ăstia, pacat,, sau de parca te-ar injura..sunt indiferenti si reci

| dullcat a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau ca ai ajuns la o scoala care nu se implica deloc in astfel de acitivitati. Este foarte trist. Dar este si asta unul din motivele pentru care multi copiii sau adolescenti se comporta asta. Sigur ca cei 7 ani de acasa ar trebui sa existe, insa acolo unde nu, scoala poate avea o contributie catusi de semnificativa. Cand nu e cazul pentru niciuna, e clar...

Poate gasesti asociatii de elevi de la alte scoli, unde te poti inscrie ca voluntar.Si poti propune apoi sa prezentati despre fenomen si in scoala ta. Iar daca nu, cel mai util e sa iti vezi de treaba.

Dar daca esti mai mare, poti totusi sa intervii cand vezi copiii mici hartuiti? Daca vrei? Poate pentru tine nu inseamna nimic, dar pentru acel copil poate face diferenta intre prezent si un viitor fara probleme.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Păi intervin, eu sunt cea mai mare din clasă, restul au 11-12 ani iar eu 14, unele fete se cred,, băieți bombardieri,, si se dau cele mai destepte altele sunt la 11 ani machiate strident de zici că nu le mai trebuie scoala, tema nu și-o fac din cauza că își strică unghiuțele...si eu sunt fata, unghiile mele naturale cresc foarte lungi, și arata super frumos când le aranjez, dar eu nu mă scutesc de la treaba casnică si teme, si mie imi este drag să mă vad frumoasă dar eu nu îmi pun rujuri extrem de stridente si nu îmi fac sprancenele de 4× mai mari decât sunt deja,si cu siguranta nu dezbrac oamenii in clasă ca să rad de ei.Mă bag si eu cat pot pentru că pana la urma pe ei nu-i doare de parerea mea, trebuie să intervină cineva cu putere mare nu o simpla eleva, faza este că unii se cred prea importanti si uita că chiar daca avem diferente la corp, IQ sau suferim de o boală suntem intr-un fel la fel, am putea ajunge si noi la fel, de ce să râdem si să discriminăm?

Dacă ne-am lua apararea intre noi altii nu ar mai avea putere asupra noastra

| Freya1 a răspuns:

Și după, când un adult critica o mucoasa ca nu se comporta normal sau e indecenta tot adultul e invidios.

Eu am fost și voi rămâne de părere ca în ultimii ani s-a exagerat cu destrăbălarea, despuiatul, iubirile astea mari și educația oferita unor copile.Dar nah, când am spus tot eu eram aia frustrata.

Am văzut și eu foarte multe lucuri de genul asta și nu am ce sa zic decât ca asa sunt educate și exemplele astea le au în jur.
Tu ramai un copil cuminte și ce își vede de treaba ca altceva nu ai ce sa le faci.

| AdioTPU a răspuns:

E clar ca aici e clasicul fenomen de bullying tot mai prezent in scolile romanesti. Nu se intampla numai la fete ci si la baieti. Tu daca esti martora unei astfel de scene ca cea pe care ai descris-o, nu zabovi ci spune dirigintelui, psihologului sau directorului scolii.

| 199onur7 a răspuns:

Nu mai cred in nimic am vazut si auzit destule