| RAY a întrebat:

Am vazut ieri o buruiana avea niste chestii negri rotunde pe ea ce sunt?

21 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Din pacate sunt mai multe detalii dupa care sa-ti poata da cineva o idee. Poate o poza ceva, cum arata - arbust sau era mica, avea si flori?

| Mădă0611 a răspuns:

Camuflaj, boala, fructe, da detalii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Asta e soc, fructul, e sanatos, exista si mătrăgună http://www.proalpin.ro/blog/wp-content/uploads/2012/05/matraguna.jpg virgula aia e otravitoare, de la fruct ai halucinatii si de la o cantitate mai mare mori, in chinuri, iar daca papi o frunza mori, tot in chinuri, parca, adica halucinatii, excitatie, chestii din astea, mai e o buruiana care seamana cu mătrăguna, dar e mai mica/scunda si nu are nici un efect negativ, din cate stiu. :-?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Aaa, scrie ce e, nu e soc, seamana, nu si la frunze. laughing

| ErrorFound a răspuns:

Puteau fi paduchi(de planta), putea fi o boala, putea fi o reactie la pesticid...
Intrebarea este daca erau doar pe tulpina, si pe frunze, daca erau bobite sau alta forma, daca se miscau eventual... laughing

| RAY explică (pentru ErrorFound):

Erau fructe rotunde negre mici, cred ca erau otravitoare

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

laughing
Si nu puteai preciza din prima, ca erau fructe?
Cauta pe google! big grin

| RAY explică (pentru мιнαɛℓα36):

Nu stiu ce sunt, sunt rotunde si negre banuiesc ca sunt halucinogene

| Scarbo a răspuns:

Poate era o buruiana bolnava, atacata de vreo larva.
http://www.bayercropscience.ro/daunatori.php?action=buruieni&catID=&pID=30

| 220V a răspuns:

Planta aceea ii halucinogena, dar o cantitate prea mare, te poate ucide. Maselarita (Hyoscyamus niger)

| punkbuster9988 a răspuns:

Nu stiu amice.

| IoanGuraDeAur a răspuns:

Avea **** de cal. la din astea nu te poti astepta decat de la unu de pe TPU

| deliamarie01 a răspuns:

Depinde ce buruiana! laughing