| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut pe mai multe site-uri un scroll mutant ca asta: https://arrowww. space/up-syndrome-v3-img

Incercati sa scrollati pana ajungeti la captul paginii si inapoi. Nu simtiti niciun disconfort fizic? Mie mi se pare obositor pentru ochi si imi provoaca aceeasi stare pe care mi-o da raul de miscare.

15 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mie chiar imi place. Tranzitia si efectele... se vede ca cine a creat acest template se pricepe la grafica digitala/dezvoltare web. Cu toate ca foloseste Bootstrap si JavaScript si posibil sa fie usor de implementat. Dar modul vizual este chiar frumos.

Dar referitor strict la ce ai intrebat... nu chiar. Ma simt parca mai relaxat.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

E cam exagerat sa spui ca "se pricepe la dezvoltare web" doar uitandu-te la pagina.
Nu foloseste Bootstrap si fara JS nu ai cum sa faci asa ceva.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa faci un template pentru asa ceva... pana la urma ma gandesc ca este un template, luat si pus pe un site, este ceva de munca. Unele temele de pe WordPress pot fi create si intr-o saptamana, altele in cateva luni. Lucrez in domeniul asta si pot sa iti zic ca pentru mine este ceva chiar frumos ce am vazut. Ceva "curat".

Dar nu despre asta as vrea sa vorbim (desi poate nu o sa o facem laughing ), ci legat de acea oboseala pentru ochi.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Nu vad nimic care sa indice ca a fost facut pe WP, nu pare a fi tema, daca asta vrei sa zici. Design-ul e frumos, nu la asta m-am referit cand am zis ca mi se pare "cam exagerat".

Ai zis ca lucrezi in domeniu. Presupun ca te-ai referit la front end. Ce zici de asta:
https://www.tpu.ro/......rollul-de/
?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci eu am creat un nou fisier. html local si am pus totul acolo:
- cand las fara css imaginile pornesc in jos (cum este si normal)
- cand pun css (fara blur) imaginile se pun stilul carousel;
- cand pun si Blur-ul layerul nu mi se distorsioneaza (doar se pixeleaza imaginile).

Deci... personal, nu vad problema sa se reporoduca la mine.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Ciudat. Mie tot asa imi apare: https://imgur.com/a/Rysox8u
Poti sa dai screenshot cu ce ai in tabul Layers?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu o face cu DevTool-ul de la Chrome. Sau chiar asa iti trebuie?
Incearca sa transpui totul intr-un format clasic de html local (adica doar partea de ). Vezi daca este o diferenta.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Pai e in format clasic de html. Cu exceptia tagurilor cu "v-", nu e nimic neobisnuit in html. Da nu astea cauzeaza extinderea dimensiunilor layerului.
Nu fac nimic cu Layers din DevTools, in tabu asta doar vad layerele.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Tu chiar lucrezi ca front end dev?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Soft dev. In web dev studiez acum.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Atunci nu trebuia sa spui ca "lucrezi in domeniul asta" cand implicatia era ca lucrezi in web dev. Sau dupa ce ai spus asta si am presupus ca te referi la partea de front end a web developmentului, puteai sa imi spui ca nu e asa si sa terminam, in loc sa te apuci sa vorbesti fara niciun pic de retinere despre ceva ce inca studiezi. Banuiam ca n-ai nicio treaba sau ca inca inveti despre web dev, dar am zis ca poate nu e asa si doar ai tu un fel mai neobisnuit de a te exprima. Chiar n-ai si tu nimic pe dinauntru care sa te faca sa nu vorbesti despre ce nu cunosti sau despre ce cunosti foarte putin? Tot ce s-a intamplat aici a fost inutil, degeaba, fara rost, o pierdere de timp si putea sa nu se intample daca faceai ceva atat de simplu si de bun simt ca ce am zis mai devreme.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) imi place cum gandesti (daca ai inteles ironia). Lucrez full time ca sw dev, iar de 1 an lucrez in domeniul asta pentru ca trebuie sa predau cateva ore in asa ceva. Dar ma rog... presupun ca am terminat deja :/
Matur ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Vai ce ironicel esti. Chiar sunt surprins ca imi zici ca "nu iti place cum gandesc" dupa ce nu ti-am zis nimic de bine mai devreme (asta e sarcasm, ca sa stii si tu).

"Lucrez full time ca sw dev"
Nu ma intereseaza ce faci.

"iar de 1 an lucrez in domeniul asta pentru ca trebuie sa predau cateva ore in asa ceva"
Daca e vorba de soft dev, atunci nu era nevoie sa imi spui asa ceva. Daca te referi la web dev, mai devreme ai zis ca doar studiezi.

| Ineys a răspuns:

E ok. E un site modern si are un scroll foarte smooth. Foloseste si efectul "parallax" daca nu ma insel dar e mascat putin. Imi plac site-urile de genul, imi dau senzatia de bine organizat, "dintr-o bucata" si modern.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se pare ca TPU se sperie de domeniile ". space".
Am pus aici adresa site-ului din intrebare: https://bit.ly/3iGe2ny