| anonim_4396 a întrebat:

Am visat ca mama îmi spunea ca moare. În vis am avut senzația că toată lumea se destramă. Plângeam și Îl invinovateam pe Dumnezeu.
Mama era vie, dar știam ca urma sa moara.
Ce poate însemna acest vis?

Am mai citit câteva articole despre asta, însă nu m-au mulțumit pe deplin. Asa ca, as ruga doar persoanele care au cunoștința despre asta sa răspundă.
Nu-mi lăsați, va rog, link-uri și nici nu-mi copiați articole.
Mulțumesc!

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest vis însemna că oamenii mor, chiar și cei dragi.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ok. Mi-l puteți interpreta? Nu vreau sa aud ceva rau. Ce ați scris mai sus, are un subînțeles? sad

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Mi-l puteți interpreta? Nu, căci a-l interpreta, înseamnă a-i găsi un sens, o semnificație, care are valoare pentru tine, pentru viața ta. Pentru aceasta ar trebui să știu mult mai multe despre tine, să știu ce valoare au pentru tine simbolurile din visul tău, mama. lumea, Dumnezeu.
Nu vrei să auzi ceva rău, Deci dacă interpretarea mea ar fi ceva care să te deranjeze, nu ai accepta-o și m-ai acuza pe mine de răutate, un fel de, interpretează, dar nu fii rău cu mine. Dacă vezi ceva rău, să nu îmi spui, că eu nu vreau să aud. Deci vrei să îți spun, dar numai ce accepți tu, numai aia e intepretare bună, un motiv în plus pentru care nu pot interpreta pentru tine. Ce am scris mai sus nu am scris cu subînțeles, am scris clar și limpede. Când îmi pui întrebarea aceasta, subînțelesul ei, al întrebării dtale este așa. Vrei să spui că dacă eu am visat așa, mama mea chiar va muri? Răspunsul meu a fost deja dat înainte, da ca toți oamenii, va muri și ea. Dar asta nu se va întâmpla acum recent pentru că ai visat, pentru că eu am interpretat sau nu, cu subînțeles sau nu. ci pentru simplul fapt că tu o iubești, adică ții la ea, adică ai nevoie de ea, nu o scutește de moarte, de a muri.
Asta zic eu că îți spune visul. Asta doar, iar nu că va muri în curând, ceea ce ți se pare ție că rezultă din vis, ziua, la lumina zilei. Interpretarea mea este că visul nu spune asta, iar eu în nici un caz nu interpretez visul așa.
Apoi mai constat. Constat și nu intepretez, că dta și în vis și la lumina zilei ai o doctrină greșită despre Dumnezeu.
Dumnezeu este atot puternic.
Dumnezeu dacă este atotputernic, ar putea opri moartea ( moartea mamei, în acest caz), iar dacă poate și nu o face, e un băiat rău, e un băiat rău cu mine, căci ne făcând nimic pentru mine în acest caz, se poartă rău cu mine.
Greșeală. Dumnezeu nu este atât de puternic încât să oprească moartea unei ființe vii, oricare ar fi ea, chiar și a mamei tale.
Dar Dumnezeu dacă nu are o putere infinită, Dostoievski în Frații Karamazov, susține că caracteristica lui Dumnezeu nu este puterea ( infinită) ci dreptatea. Eu suștin că Dumnezeu are o inteligență infinită. El, știind că nu are puterea să oprească moartea mamei tale, te-a creat pe tine, ca să continui viața mamei tale. Așa că, interpretarea mea, este că visul îți spune cu subînțeles. Viața nu este ceva rău ci ceva natural. Să nu fii supărat pe Dumnezeu pe ceea ce nu poate El face, ci să te bucuri și să îi mulțumești pentru minunea care a făcut-o, ca viața să continue fără sfârșit de la străbunici la strănepoți, urmare a acestei minuni fiind viața dtale însuți.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Absolut. Moartea e adamică. Dacă înțelegeți ce spun.
Dacă Adam era "un pic mai inteligent", happy manca din Pomul Vieții, nu din cel al cunoștinței binelui și raului.
Asta e. Omul e curios. happy

Oricum, mi se pare un basm toată viața asta. Cine o intelege? De unde, și încotro ne îndreaptăm?
Spre exemplu, acum câteva seri, duminică pare-mi-se, ma îndreptam spre casa, pe jos. Am văzut un cersetor invalid într-un scaun de rotile, ploua destul de bine, și el sărmanul era sub cerul liber. Mi-aș fi săpat o groapă și m-as fi băgat în ea. M-am întristat. sad

Câtă suferință exista!

Ma întreb : dacă nu s-ar investi miliarde în arme, rachete, bombe, cati oameni nu s-ar mai culca flămânzi? Vă spun eu. Mai bine de jumătate din populația Terrei.
Ura, răutatea, mândria, sunt de vină! Însușirile lui lucifer. Astea distrug umanitatea.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți răspund fiindcă meriți un răspuns din partea mea.
O să răspund în cadrul textului tău, ca să nu fiu obligat să îl reiau la nesfârșit.
Absolut. Moartea e adamică. Dacă înțelegeți ce spun.
Eu înțeleg ce vrei să spui tu, dar tu nu înțelegi ce vrea să spună Biblia. Nu ce scrie acolo, ci ce spune acolo. Scrisul e una, spuneream, semnificația, sensul este ceva mai profund.
Biblia Cornilescu.
Geneza 1.26 26. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra;
Geneza 2.7 7. Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului
Stop. Din țărâna pământului.
i-a suflat in nari suflare de viata, si omul s-a facut astfel un suflet viu.
Deci ce e omul? O construcție din țărână ( atomi de C, H, O, N) plus suflet primit de la Dumnezeu.
Era obligator să folosească țărână, căci acesta era materialul de constucție, trebuia să îl facă din ceva.
Știi ce probleme are orice construcție din țărână? E perisabilă.
Nu există construcție din țărână care să dureze veșnic. Datorită materialului din care e făcută, până la urmă se dărâmă.
Numim această dărâmare a fiecărei ființe individuale, moarte. Astfel, moartea e adamică.
Dacă Adam era "un pic mai inteligent", happy manca din Pomul Vieții, nu din cel al cunoștinței binelui și raului.
Asta e. Omul e curios. happy.
Dar când Adam a mâncat din pomul vieții ( a făcut sex cu Eva) a făcut exact ceea ce trebuia să facă ca să învingă distrugerea corpului lui personal făcut din țărână, căci a transmis viața sa și sufletul lui cu ea, la urmași, la copii, a învins legea țărânei, care spune că orice construcție perisabilă. Iar viața tranmisă la urmași devine veșnică iar sufletul cu tot ce înseamnă el, nu piere, căci el se regăsește în fiecare urmaș.
Oricum, mi se pare un basm toată viața asta.
Așa și se pare ție.
Cine o intelege?
Cine vrea să o înțeleagă, o înțelege.
De unde? Cum de unde, scrie în Biblie, de la Geneza.
în și încotro ne îndreaptăm? Continuăm ceea ce au făcut Adam și Eva. iar când saorele se va știnge, vom căuta un cer nou, și un pământ nou, ca să păstrăm veșnicia sufletului din noi, ceea ce am primit de la Dumnezeu.
Spre exemplu, acum câteva seri, duminică pare-mi-se, ma îndreptam spre casa, pe jos. Am văzut un cersetor invalid într-un scaun de rotile, ploua destul de bine, și el sărmanul era sub cerul liber. Mi-aș fi săpat o groapă și m-as fi băgat în ea. M-am întristat. sad.
Câtă suferință exista!
Da, și? Asta face parte din viață. Dacă nu îți convine că ești în viață, sapă-ți singur o groapă și bagă-te în ea, așa cum ți-ai propus.
Ma întreb : dacă nu s-ar investi miliarde în arme, rachete, bombe, cati oameni nu s-ar mai culca flămânzi? Vă spun eu. Mai bine de jumătate din populația Terrei.
Poți să te tot întrebi. Crezi că acele invesțitii se fac fiindcă cei ce investesc sunt băieți răi și nu vor să dea de pomană la cerșetorul tău? Acești bani se investesc de nevoie. Ideea ta să dai de mâncare la toți cerșetorii este o utopie care nu se poate rezolva cu bani luați de la construirea unui bombardier invizibil.
Ura, răutatea, mândria, sunt de vină!
Însușirile lui lucifer.
Deci cineva pe nume Lucifer, băiat rău, e de vină.
Unde mai pui că fără Lucifer, Dumnezeu și popii ar fi lipsiți de obiectul muncii.
Astea distrug umanitatea.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Da, asta cu investitul în arme e puțin penibilă. Putin doar. Pentru că na, ar fi mai frumos, zic și eu, dacă nu ar exista războaie. Dacă cu banii ăia s-ar hrăni săracii. Dar ma rog... oameni săraci și oameni bogați exista de când ii lumea.

Eu rămân tot la a mea:
Cum ar fi fost dacă ar fi fost cum trebuia?

Oricum as sari la să-l trag de guler puțin pe Adam, sau pe Eva mai degrabă. happy
Ei puteau sa refuze "oferta" celui rau, și implicit scăpau de pedeapsa. Presupun ca cel Rau ar fi fost distrus pentru totdeauna.
(nu cred ca merita sa-i scriu inițialele cu litera mare happy )

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adam a făcut exact ce trebuia să facă. Datorită lui suntm oameni nu le legume frumoase în grădină. Așa că cel rău a făcut om din el. Nu putea să refuze, așa ți se pare ție. Dacă ți se pare că putea să refuze, încearcă să renunți complett la sex în viața ta. Vei reuși într-un singur fel, dacă te castrezi. Așa că renunță tu la ideea ta că el putea să refuze. Nu putea.
Iar cu ideea ta că poți opri cursa înarmărilor ca să dai de mâncare la cerșetorul zgribulit de frig, dacă calculezi, pentru războaie în curs ( Siria, Afganistan) și cele viitoare, armate, arme noi se cheltuie 1 milion de $ pe minut. Încearcă tu să deturnezi măcar 1$, din banii ăștia, că tu ești bun și milostiv și o să vezi că nu poți, tot așa cum nici Adam nu putea fără Eva.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

happy Păi na, probabil nici eu n-aș fi rezistat. happy Eva, presupun ca era al naibii de frumoasă. happy
Dar de ce credeți ca sexul era interzis? Animalele nu se împerecheau? Sau ma rog, nu știu, probabil nu era voie. happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era vorba că nu era interzis, nu apăruse sexul. Sexul a apărut cu Adam.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Pai da, ca presupun ca nu i-a creat ca pe îngeri, ca pe heruvimi sau serafimi, ci le-a făcut și organe sexuale. Deci, acesta a fost un test suprem pentru om. S-a decis soarta omului în grădina Edenului.
Se puteau înmulți oricum, însă important era sa nu mănânce din acel fruct interzis.
Singurul pedepsit ar fi fost șarpele.
Bine că n-am trăit in epoca lui Adam, ca l-aș fi tras puțin de mânecă. happy
Pana mea ca trebuie' sa ne trudim pentru dobitocu' ala. happy cu dobitoc n-am spus prea mult.

Ce bine m-aș fi plimbat acum prin grădină happy fără nervi, fără stres! happy

Dă-o încolo... Trăim mai rău ca animalele. sad happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tratați-o ca pe o gluma

| SilentRain a răspuns:

Nu însemna nimic, e doar subconștientul tau

| Bizon95 a răspuns:

Inseamna sa iti apreciezi si iubesti mama cat inca e in viata
dupa aia degeaba regreti

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Asa este. De asta nici n-am vrut sa i-l spun ei, mi-a fost și rușine, și știam ca o sa înceapă: Vezi? happy Înseamnă că trebuie să mă apreciezi și sa ma stimezi. laughing
Într-adevăr în vis eram foarte, foarte supărat. Am și blasfemiat, rabufnisem. Când a intrat în cameră, azi dimineață, happy m-am bucurat mult sa o vad... vie. happy

O sa tin cont de acest vis. E un semn pentru a mă reeduca, eu personal.
Mersi și ție pentru răspuns happy te pup

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Maica-mea a murit, cat era in viata NU am apreciat, si nu eram compatibili ca personalitate asa ca ajungeam sa urlam unul la altul

iar acum regret profund ca nu mi-am impus serios sa nu ma enervez orice ar fi si sa o fortez in felul asta si pe ea sa fie calma, si sa ajungem sa ne intelegem

un vis ca al tau mi-ar fi prins extraordinar de bine atunci cand ar fi fost inca in viata!

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Of! E dureros! Îmi pare rău! Ființele astea (mama și tata) nu ar trebui sa lipsească niciun moment din viata copiilor lor. Și eu l-am pierdut pe tata, aveam 12 ani. Te înțeleg perfect. Este genul de durere pe care o cari cu tine în mormânt. Nimic nu poate completa, sau înlocui, locul părinților. Nimic! sad

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa e sad