| Beyourself1245 a întrebat:

Am vorbit cu mama si e de acord sa adoptăm un copilaș. Bine, si eu vreau pentru ca e nașpa sa fii singur la părinți.
Cum trebuie sa procedeze mama?
E greu sa adopți un copil? Fundă celui mai bun răspuns.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e greu.
E al naibii de greu.
Nu cred ca ar mai exista copii in centre de plasament acum dacă nu ar fi legea asta stupida. Ea prevede sa ii fie căutate toate rudele copilului, pana la gradul 4 și sa își dea fiecare acordul pentru adopție iar asta poate dura ani întregi, se fac controale și la familia adoptiva sa vadă ce condiții are, e foarte multe hârțogăraie.
Nu cred ca mama ta are de timp de așa ceva, dar dacă își dorește sa mearga sa înceapă formalitățile.
O varianta mai simpla ar fi sa ia in plasament un copil, asta presupune sa îl crească și sa primească un salariu (in jur de 1500 lei) pana la 18 ani.

| sierra1 a răspuns:

Persoanele care vor să adopte copii trebuie să respecte prevederile legale aflate în vigoare, acestea fiind cuprinse în acum Legea nr. 273/2004 privind procedura adopţiei

vezi aici detalii:
https://www.avocatnet.ro/......copil.html

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, poate dura si ani de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E frectie la picior de lemn procedura de adoptie. Din pacate traim intr-o tara in care birocratie e la putere. Vezi un copil in varsta de 1 an, vrei sa il adopti si pana iti rezolva actele implineste copilul varsta de 8 ani.