| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta am terminat liceul si vreau sa ma angajez. Ce as putea sa scriu in CV ca sa fie mai amplu, avand in vedere ca nu am mai lucrat pana acum si nu am nicio calificare?

Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Nu ai cum sa scrii un CV amplu daca nu ai facut decat liceul si nu ai lucrat si nu ai o claificare. Scrii adevarul si aplici doar unde este de bun simt sa o faci si nu vei avea de ce sa-ti fie rusine. Spre exemplu daca se cauta astronauti cu 4 facultati si supersportivi nu vei aplica, pentru ca nu corespunzi, daca se cauta sa zicem o secretara, o vanzatoare, etc, banuiesc, ai putea aplica.
Mai degraba ce scrii aici arata o discrepanta intre ceea ce esti si ceea ce ai vrea sa fii. Ai vrea sa fii mai mult decat esti. Este OK sa simti asta, este o caracteristica pozitiva, poate poti la un moment dat sa-ti urmezi implusul, dar nu incerca sa suntezi tot ce presupune aceasta evolutie printr-o minciunica in CV pentru ca vei fi descoperita superusor.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar adevărul, nu încerca să scrii minciuni doar de dragul de a te angaja, dacă minți î și vor da seama.

| otylyaotty a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nici nu intentionam sa fac asta, dar nu stiu ce sa scriu in afara de nume, adresa, stare civila, studii...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru otylyaotty):

Tu esti in poză?