| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta voi fi a-8a si as vrea sa va cer niste sfaturi deoarece mi-e putin frica, mai ales la matematica deoarece am avut 2 in teza fara sa copiez (da puteti rade de mine). In clasa a-7a am avut media generala de 9, 07 ceea ce a fost dezamagitor, dar ce e mai greu e faptul ca ministerul educatiei a zis ca acel 10% din mediile din celelalte clase din generala nu o sa se mai adauge in nota de la examen din nu stiu ce motiv deci am belit-o. La romana mi-a iesit 7 dar acolo fiindca imi era lene sa invat deoarece scorpia de profa ne asculta in fiecare ora si iti dadea 8 daca greseai o data. Apropo eu invat la un colegiu national unde nu stiu daca o sa ma mai accepte in liceu daca am medie la examen sub 7...

1 răspuns:
| VeroniMichy a răspuns:

Hi
Teza e doar o notă, nota aia de 2 nu înseamnă ca esti prost si ca nu o sa ai un viitor, la întrebarea asta tu trebuie sa răspunzi,tu te cunoști si sti cat poți,daca vrei poti incerca sa faci modele de evaluare si sa vezi cam cat iei, nu te teme daca nu intri la un liceu bun, te poti transfera.Cel mai bine e sa fi atent la ore, mate și romana, si sa te pui pe învățat, daca nu vei putea lua evaluarea, nu stiu ce vei face la bac