| Mosotti a întrebat:

Apropo de oamenii care zic ca fizicul nu prea conteaza, si ca, conteaza inteligenta, comportamentul si caracterul:

Ia cititi aici ce intrebare e:

https://www.tpu.ro/......ina-2.html

Si pun si eu o intrebare, de ce cand vreun tanar capata un defect fizic, dispera, il ia depresia, ii e rusine sa iasa in lume?!
Ca nu prea am auzit "aaoleu, sunt disperata/disperat ca nu prea am multe in cap si deci si cum sa mai iesi in lume?".

Sau "am un caracter cam prost, vai ce ma fac? Cum ies in lume?".

Dar daca sare putina apa fiarta pe figura si le face o chestie de 1 cm/1cm pe acolo neplacuta, disperare, mare, depresie, nebunie, rusine.
Sau daca are cosuri, etc.

Daca nu e asa cel mai important fizicu, de ce atata disperare doar la fizic?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Hai sa facem o relație noi doi

72 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru că de peste 15 ani au apărut rețelele sociale, photoshop, vedete de carton, falsitatea, mediocritatea, dar mai ales s-au făcut bani, bani mulți din "influenceri", "follow" etc.
Dar, este un lucru anormal ținând cont că dacă le iei internetul, rețeaua socială devin nulități, anonimi.
Disperarea se naște din frica de izolare, frica de pierderea a celor care îi urmăresc, pierderea "fetițelor", dar mai grav să nu ajungă precum cei de care până mai ieri râdea de defectele lor de multe ori!
Acum nu ne mai duelăm în săbii, pistoale, inteligență, cărți citite, scrisori caligrafic, ortografic, gramatical scrise corect.
Acum ne "duelăm" în follow, în vile, money, mașini de sute de mii de euro, ținute de mii de euro.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Da, dar nu asta era problema, problema era de ce se invartea mai tot in jurul fizicului, ca asa...de ce nu ne duelam in caracter si inteligenta pe net? Care e mai destept, care e mai bun, dar nu e asa.
E vb de natura umana de care tot vorbeam eu, ca asta am si vrut sa pun in evidenta de fapt, un fapt care confirma natura umana.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai dreptate, am fost prea filozof!
Pe scurt din tot ce am scris prima dată, nu este în natura umană acest "narcisism masculin".
Nu e ceva firesc, ci artificial.
Firesc, în natura umană și istoria lumii este ca bărbatul să fie mascul alfa, nu un produs efeminizat.
Un bărbat trebuie să ai aibă forță, caracter puternic, creativ, descurcăreț, cuceritor.
Odată, cicatricile valorau extrem de mult pe trupul, fața unui bărbat.
Acum reprezintă un defect. Fals!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Pai vezi? Masculu sa fie alfa.
SI alfa inseamna prima data sa aiba figura atractiva, figura care e vazuta atractiva pentru ca emite calitati masculine evolutioniste f bune.
Inconstientul femeii vede asta si deci se declanseaza atractia.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Iertare, te contrazic, cu istoria în mână.
Frumusețea unui bărbat a ajuns importantă în ultimii 50 de ani, după ce pacea s-a instalat, lumea a evoluat, iar vechile calități ale unui bărbat au dispărut, în favoarea frumuseții trupului.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Genetica e genetica, nu a fost in ultimii 50 ani, si in 1930, bunicu la 22 ani arata f bine si zicea bunica ca murea dupa el "era un barbat de se invartea dupa soare de frumos".
Sa ne amagim nu ne ajuta.

Si in 1914 barbatii mureau dupa femeile misto, si femeile dupa barbati misto.
Nu s-a schimbat genetica pe legile atractiei in ultimii 50 ani, si nici nu se va schimba prea curand.

Poate peste zeci de mii de ani (daca om mai fi), s-ar putea sa femeia se adapteze sa fie atrasa de calitatile ce ajuta acum in lumea moderna la supravietuire si anume inteligenta, ca, cu aia se face bani acum, job sigur, si asa mai departe.
Si sa vrea baieti cuminti, pentru ca baietii cuminti in general se asociaza si cu baiat destept.

Ptr ca nici rautatea si forta fizica nu mai ajuta in zilele noastre la supravietuire.

Asa ca vom vedea atunci.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

E ultima dată când mă explic, văd că sunt înțeles greu și greșit.
Repet, ai întrebat de ce primează în prezent frumusețea fizică în prezent.
Dacă m-am referit la trecut, am spus că atunci nu era important aspectul fizic, nu că nu conta. Repet, nu era important, nu era pe primul loc!
Atunci, când femeia era casnică, doar ca servitoare, femeile sărace lucrau, bărbatului i se căutau alte calități mult mai importante: un serviciu, o stabilitate financiară, să fie vânător, pescar, să cunoască o meserie, adică pe scurt, să poată ține o casă, formată din soție și viitorii copii!
Atunci DEGEABA erai frumos, dar punga era goală! Frumusețea atunci nu ținea de foame!
După al doilea război mondial, frumusețea a devenit o afacere bănoasă, puteai trăi din "modelling", "fashion".
Sper, că am fost înțeles acum.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Bine, ce zici tu e partea educationala si asa e, normal ca, conta statutul de fapt, insa eu ma refeream la ce simte omu la baza facand abstractie de partea sociala, servici, punga si altele.
Era si alta educatie, divorturile se faceau mai greu, mai statea lumea si aiurea unu cu altul.

Cand din liceu ti se aprinde creieru dupa una sau unu fara sa stii ce va face dupa aia, ce punga va avea, ce studii, ce job!
Adica fara nici o conditie ti se pune pata pe acela ca...te atrage fizic de fapt.
Cand esti baiatu frumusel dupa care mor majoritatea fetelor din liceu sau facultate.

Nomal ca dupa aia dat fiind ca multi barbati aratau cam fad, sigur ca se trecea deja la afaceri, ce job are, ce masina are, ce bani are, etc.
Mai ales ca atunci oamenii cam toti aveau servici si deci mai rar vreunu fara vreun rost in viata, toti cam aveau pungile medii care erau.
Deci aveai de ales intre unul neatractiv cu job sau unu mediu atractiv cu job, ori unu f atractiv tot cu job, la toti pungile erau okey.

Pai erau destule femei care vroiau sa se marite, nu conta cu cine, bine, luand in calcul ca toti aveau servici cu venitul mediu.
O ruda de a mea avea pe una si nu o mai lua de nevasta, si ea zice "ma iei? Ca eu ma marit cu x pana la urma, te voiam pe tine dar.".

Adica de fapt nu-l vroia pe el, vroia pe oricare era.
Dar daca dadea de unu ca lumea, sa vezi cum casuna pe ala si nu mai vedea pe altul.

| RAY a răspuns:

Iți pierzi timpul cu niște ipocriți cu 1000 de măști

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Intreabarea data ca exemplu, sa stii ca este pentru spam, nu este reala... deci nu ar trebui sa o iei in considerare.

Legat de celelalte aspecte, pai... probabil pentru ca fiind tineri, se ingrijoreaza ca aceste aspecte o sa ii incurce in viitor. Dupa ce le sare putina apa fiarta si se reface pielea peste 2 saptamani sa zicem, si vad ca totul este ok, data viitoare nu o sa se mai ingrijoreze.

Posibil sa fie si ideea de prieteni, grup, parteneri, prin care considera ca daca cineva ii vede cu astfel de defecte, o sa isi schimbe parerea fata de acea persoana.

| Mosotti explică (pentru DoarBogdan):

E cum sa nu o iau in considerare, chiar acum inainte sa citesc aici, am citit la topicu cu telul si am explicat acolo cum e cu fizicul.
Ba e chiar o problema serioasa care apare la multi care au asa problema, e reprezentativa.

| T0T a răspuns:

E clar că această ființă are mari complexe, că tot spamează cu întrebări despre sâni și forme.
Normal că fizicul contează, dar contează și celelalte. Să te limitezi doar la un aspect înseamnă să fii ignorant.
La caracter nu se întâmplă poate așa mult ce ai zis tu pentru că acela este judecat mult mai subiectiv. Practic, mai fiecare ar vrea să considere că propriul caracter e ăla care trebuie. Pe când fizicul e mult mai ușor modelabil, iar a lui frumusețe ține în ochii instinctuali ai privitorului.
Acum să îți zic una, am văzut destui care se plâng și de propriul caracter și propria personalitate.

| Mosotti explică (pentru T0T):

Normal ca, conteaza si celelalte, insa dupa fizic, asta in relatii cu sexul opus.
De aia se zice ca frumusetea e proba eliminatorie in relatii DAR nu si suficienta.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru mine unul toate pot fi probe eliminatorii. Eu prima oară sunt atras de fizic. Dar, dacă respectiva are un caracter respingător, inteligența unei pițipoance sau personalitatea unui stâlp de sprijinit rufe, atunci mai mult decât fufu nu ar putea obține de la mine. Cel mai probabil nici atât.

| Mosotti explică (pentru T0T):

Nu prea e chiar asa.
De ex daca e una care nu ma atrage deloc, nu ma mai int celelalte.
Dar daca ma atrage insa e mai putin inteligenta, mai merge.

Insa caracterul si comportamentul si pentru mine e eliminatoriu, insa nu si pentru majoritatea.
Daca pentru majoritatea fizicu e eliminatoriu, caracteru si comportamentul nu prea, ca se gasesc ei intre ei porci la caracter, si se cupleaza de nu se poate, stai linistit.
Si prostii la cap la fel.

Insa doi neatractivi total, niciodata NU se vor place intre ei, si apar probleme mari de tot, ca apar relatii goale fara trairi afective, sau pe interes.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

„De ex daca e una care nu ma atrage deloc, nu ma mai int celelalte."
Păi așa e. Și la fizic se merge pe același principiu.

În rest ai o oarecare dreptate. Cum am spus, caracterul e mult mai supus subiectivismului decât fizicul. Deci e mai probabil să se găsească unii cu caracter jegos (dintr-o anumită perspectivă) decât unii cu fizic respingător și să fie aceeași pasiune.

| Mosotti explică (pentru T0T):

Daca atrage fizicu si esti prost si ai caracter prost, merge.
Pai nu, si caracteru prost e obiectiv, ca daca te porti nasol, nu dai doi bani pe om, esti nesimtit, toti vad la fel, insa nesimtitii se mai accepta intre ei, si prostii al fel.
Prostia e putin subiectiva.

Fizicu e cam obiectiv, ca 90 % din barbati vor fi atrasi de o tipa misto.

| T0T a răspuns (pentru Mosotti):

Caracterul e obiectiv ca și prostia, adică nu e în mod absolut. Unii pot considera că ești prost dacă nu ai aceleași idei cu ale lor sau contrariul. Unii îți pot aprecia caracterul dacă se regăsesc în caracterul tău sau contrariul.
Și frumusețea fizică are o nuanță de subiectivism. Însă ceva mai puțin. Deși asta e discutabil. Totuși unele lucruri justifică acest aspect.

| Mosotti explică (pentru T0T):

Da, ai dreptate, cam la tot e subiectivism.
Pana si la fizic pana la urma, ca poate fi una frumoasa care nu e genu meu, si zic ca pe mine nu ma atrage.

| Emma30555 a răspuns:

Tu mergi la extreme, contează fizicul, sa fii sănătos, sa ai o atracție pentru sexul opus, dar sunt și băieți grăsuți, sau fete grăsuțe care atrag, cheliosi sau poate nu sunt prea frumoși și totuși atrag sexul opus, mai puțin întradevar decât cei ce sunt mult mai frumoși. Pe de alta parte dacă ai o personalitate foarte plăcută, sunt inteligenți emoțional, au cariera și putere financiara, relații, iar sunt elemente atractive care mai compensează în locul unor calități. Tu nu ai văzut cupluri în care el este mai urat și ea frumoasa sau invers? Dar poate ei se simt atrași, au chimie doar ca e ceva subiectiv. Pe de alta parte poate ai văzut fete sau băieți drăguți, care sunt foarte introvertiti, timizi sau poate au probleme emoționale și se confrunta mai mulți ani cu singurătatea. Dar per ansamblu frumusețea contează fiindcă prima data vezi omul fizic apoi îl descoperi, în plus îți conferă o încredere mai mare pentru cei ce sunt conștienți de calitățile lor fizice fiindcă sunt destui oameni care arata bine dar nu realizează. Sa ți dau un exemplu, dacă doua fete sunt în oraș una mai frumoasa cealaltă medie ca frumusețe, dar în schimb cea frumoasa e introvertita, retrasa iar cea medie ca frumusețe este foarte sociabila, se împrietenește ușor, băieții o vor alege pe cea din urma fiindcă va fi mai abordabila, din exterior poți spune ca cea de a doua are mai mult succes la băieți deși prima era mai frumoasa, la fel dacă sunt doi băieți, unul e mai frumos dar celalalt e mai tupeist, mai sociabil, are cuvintele la el, va agata înaintea celui frumos, și de aici lumea spune ca contează caracterul fiindcă de multe ori cei ce au mai mult curaj, sunt mai sociabili au de câștigat prin atitudinea lor.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Eu am zis cand nu atragi deloc, nu cand atragi cat de cat, am mai zis asta.

| RAY a răspuns (pentru Emma30555):

Hai sa facem o relație noi doi

| Apokales a răspuns:

Prima data cand ai fost si tu amuzant laughing. Am ras la intrebarea asta.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai eu nu am ras, ca, cu tristete am scris aceasta intrebare, chestia asta nu e deloc buna. Tocmai, ca e reala din pacate.

Ar trebui in atractie sa conteze celelalte calitati si sa fie primele si eliminatorii, pentru ca daca frumusetea trece repede, caracterul, inteligenta, comportamentul, NU se duc niciodata daca le ai ok, asa cum nu se duc niciodata nici daca le ai nasoale.

Dar nu e asa, multe femei stau cu barbati prosti si prosti la caracter si se simt atrase de ele, unele se lase si batute doar sa stea cu ala.
Asa cum si multi barbati se lasa calcati in picioare doar ca aia arata bine si atat.

Insa nici dracu nu sta cu tine daca nu atragi deloc, poti sa fi tu destept si bun cat oi fi, ba chiar unele femei nu suporta barbatii prea buni, chiar vor din aia mai rai.
Sau sta cu tine dar pe interes, deci fara afectivitate cum e pentru ceilalti.

Am mai zis cand nu atragi deloc si esti destept, "gandesti prea mult, esti plictisitor".
Daca esti mai fraier "esti limitat draga, n-ai nimic in capul ala".

Cand atragi:
Daca esti destept "vai ce mistooo, ce baiat destepti esti, esti original domne, nu ma mai plictisesc sa te ascult".
Daca esti mai prost "ee, lasa draga ca nici unu nu suntem filosofi, suntem oameni de rand, nu conteaza ca nu sti nu stiu ce".

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Daa... chiar crezi ca baietii se uita la fete si se gandesc: "Mama, mama ce personalitate buna are. Abia astept s-o duc la mall si sa ii car cumparaturile cu Dacia Lodgy (apropo, e masina mai de familisti laughing )".
Nu vor baieti rai, la dracu'. Alea-s handicapate. Da, vad ca se impaca bine cu cineva mai indraznet, care sa le abordeze, dar atat. Din cate am observat, se impaca bine cu baietii inteligenti ca sa aiba cu cine sa vorbeasca, fetele sunt atrase de relatii si de conversatie. Dar nu-s atrase de subiecte precum nemurirea sufletului si globalizarea vietii, asta-i tot.
Tu vorbesti cu oameni in afara internetului? Ai avut sau ai posibilitatea sa lucrezi intr-un domeniu in care sa trebuiasca sa relationezi cu clientii, cu oamenii?
Cred ca ai destul timp la dispozitie, incearca la panarama, cum s-ar zice, sa iei un job ca lucrator comercial. Sa vezi cum sunt oamenii. Sau daca poti mai bine, alege un loc unde ai multe colege fete, sa vezi cum gandesc nebunele astea laughing.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Stiu foarte bine din realitate cum e. Ca si pana sa am net, doar n-am trait in padure.
Umblam cu prietenu meu peste tot, si vedeam cum erau cu el fetele, cu el care arata atractiv. Si vedeam cum e cu unu neatractiv. Am facut si eu scoala, facultate, am avut colege, colegi, am vazut cum e.
Sunt atrase de discutii banale fetele, nu are nici o treaba cu inteligenta, din contra, le plictiseste unu inteligent care sa discute ceva mai serios, vor hahaiala, panarama, glume, si cam atat.

Prima data vor sa le atraga fizic, daca nu le atragi deloc fizic, o sa discute cu tine doar asa ca om subiecte neutre si atat, dar si sub alea or sa fie tot banalitati, si o sa te cam plictisesti tu repede daca chiar ai ceva prin cap, o sa vezi ca te intelegi mult mai bine cu baietii la discutii si pasiuni.

Daca te place fizic apoi urmeaza ca vrea sa razi, sa glumesti, sa spui glume, sa fi asa de gasca, sa mergi in cluburi, sa dansezi cu ele, sa mergi la strand, la mare, la terasa, sa discuti banalitati, si gata, esti bun, se face relatie.

Cam asa sta treaba in realitate, si asa a stat de generatii treaba.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Baietii sunt atrasi de lucruri, fetele de relatii. Agresivitatea fetelor se manifesta pe retelele sociale, iar a baietilor in jocuri video cand vine vorba de lumea virtuala.
Si tot ce am scris mai sus nu vorbi cu o fata laughing.
Chestiile serioase le discuti cu baietii la o bere sau ceva de genul, nu cu fetele in prima faza. Cu fetele ajungi si la discutii serioase dupa ce se termina gluma si joaca. Dar, ma rog, sunt oameni si oameni.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Ajungi pe dracu la discutii serioase cu ele, da, ajungi la discutii serioase in sens de tot viata banala de zi cu zi.
Nu sa dezbati un subiect mai asa.

Eu mereu m-am inteles mai bine cu baietii, nu cu fetele. Atunci de ce sa-mi fac iubita o fata daca tot cu baietii fac ce am de facut? Ca doar nu fac relatie doar pentru un amarat de ssex, iar curatenie, mancare, spalat, asta pot sa mi le fac si eu.

Crede-ma ceva, am stat de vb de 19 ani incoace cu n femei, NU am reusit sa raman in relatie cu nici una nici ca amic, nu avem pasiuni, discutii comune mai deloc omule, formodabil.
Nici nu as putea sa fac relatie cu una.
In schimb ci baietii era altceva, aveam maca 1-2 pasiuni, teme de discutii comune.
De aia si imi doream sa fiu pe invers sau bi, ca nu puteam face o relatie cu o tipa, nu ne lega mai nimic.
Si asta generalizat, nu ca una sau doua, ele erau cu altele, eu cu altele.

Problema e ca toti suntem atrasi de frumusete, nu ma refer de ce suntem atrasi ca pasiuni si discutii, ma refer la alegerea unui partener.

| wildthing a răspuns:

Stii scena aia din "Liar, liar" cu Jim Carey:
" -My teacher tells me beauty is on the inside...
-That's something ugly people say."winking

| Mosotti explică (pentru wildthing):

Exact! Bine zis. Asta am zis si eu, ca doar oamenii nearatosi zic ca fizicu nu conteaza, desi si si ei tot dupa frumos se uita, culmea.

| Darkmagic a răspuns:

Pana la urma care e intrebarea?
Ca de la "nebunia" unora care cad in depresie pentru ca le-a iesit un cos, ati ajuns la divagatii...
Raspunsul la intrebare are un nume medical, este o chestie somatoforma care se numeste Tulburare Dismorfica Corporala, si bantuie pe multa lume, in diferite stadii.
De ce ma amuza intrebarile tale?
Pentru ca trebuia naibii sa termini Psihologia, si nu mai asasinai TPU cu astfel de...bla-bla-uri.
Pe bune,...27 de raspunsuri pentru o solutie din trei cuvinte? big grin

| Mosotti explică (pentru Darkmagic):

Pai nu e intrebare, asa se numeste in loc de topic, in mod normal trebuia sa se zice deschide topic, si putea fi intrebare sau nu, asa e peste tot pe forumuri, ca nu e obligatoriu de deschizi doar o intrebare.

Am terminat psihologia dar n-am facut masterul.
Am facut la info si masteru.

Nu ai inteles ce am scos in evidenta, unii au cam inteles, aia e.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mosotti):

GOD!
Ai scos in evidenta INTREBAREA:
în 26 Iulie | Mosotti a întrebat:
"Si pun si eu o intrebare, de ce cand vreun tanar capata un defect fizic, dispera, il ia depresia, ii e rusine sa iasa in lume?!"

Raspunsul dat de stiinta este cel pe care l-ai primit:
T.D.C.
...iar voi ati dat-o in filosofie. laughing
Complici singur lucrurile simple, iti place sa te citesti.
Am o veste:
Niciun psiholog nu face treaba asta, nici macar proscrisii breslei, care in loc de job la cabinet, aleg sa scrie carti motivationale tembele.
Am terminat aici. big grin

| SkateFunk a răspuns (pentru Darkmagic):

laughing) mor

| Mosotti explică (pentru Darkmagic):

Pai aici nu e vb de psihologie ci de natura umana, de stiinta, am pus in evidenta natura umana, si faptul ca majoritatea mint de rup cum ca nu conteaza fizicu, insa cand e ceva negativ de fizic la ei, o iau razna de rusine sa mai iasa in lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când nu ai altceva de arătat lumii, fizicul rămâne singura opțiune.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Pai lumea in relatii de parteneriat cam fizicul vor prima data sa le arati, si apoi si celelalte.
Nu toti vor asa, insa majoritatea.

Si la astia majoritatea daca fizicul corespunde macar cat de cat, atunci trecem la aprecierea si celorlalte calitati.
Daca fizicu nu corespunde deloc, e posibil ca sa nu se mai doreasca sa se afle celelalte calitati ale celuilalt.

In relatie de amicitie da, acolo conteaza restul, comportament, caracter, inteligenta, fizicul nu prea are treaba.

Sau altii vor sa le arati casele, masinile, banii ca sa te respecte, dar pe aia nu-i punem, eu vb ca sa fi placut pe bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Hmm, și dacă un cerșetor îngălat și cu barbă care îi acoperă jumătate din față emană masculinitate?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Chiar au fost cazuri din astea si in ziar, cand o femeie okey a luat un aurolac de barbat, si nu doar un caz.
Daca emite masculinitate, nu se stie ce si cum, depinde ce percepe inconstientul femeii aleia.
Daca se starteaza atractia, aia e.

Nu tu sau eu constient decidem ce atrage, inconstientul decide pe baza programului genetic si anumiti factori de mediu, de aia se stie ca dragostea nu o controlezi.
Poti sa alegi doar atat timp cat nu s-a declansat atractia inconstienta, ca daca s-a declansat, adios, nu mai ai control daca atractia e puternica.

E ca la programare:
Daca conditia x e indeplinita, atunci start atractie. Asa e in inconstient acolo, e un program care nu tu constient il controlezi.

In soft nu scrie "daca conditia x e indeplinita dar e om al strazii, atunci nu start atractie", in nici un caz.
In schimb "daca conditia x nu e indeplinita dar nu e om al strazii si e curat, atunci nu start atractie".
Deci depinde de caz.

Evident ca rar se intampla asa cu oameni ai strazii dar se intampla.
Dar aici nu era vorba de extrema asta de oameni nespalati si asa mai departe, era vb de oamenii medii okey.

Si dupa aia sa vezi tu cum aia gata o sa vrea sa-l aduca pe calea aia buna, o sa-i afle viata, o sa incerce sa-l ajute pentru ca-l place.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funcționează regula de 3 simplă, mai exact:
Minte
Trup
Suflet

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Asa ar trebui sa functioneze, e corect, dar real majoritatea prima data vor fizic placut, si dupa aia le vor si pe celelalte calitati daca or fi.
Am zis sus in intrebare ca dispera toti cand au defect fizic, nu cand n-au minte sau suflet, asa ca aia e, e f clar.

Ca daca ar conta asa mult si sufletu si mintea, ar avea mari probleme si cand le-ar lipsi astea, dar n-au nici o problema, pe ei ii int sa arate bine, pentru ca ei stiu ca asta se cauta prima data, si ca si ei cauta acelasi lucru prima data, ca dupa aia le place daca ai si minte si suflet, asta e altceva.

| Cheo0S a răspuns:

Ala e troll man.
Conteaza pentru baieti mai mult fizicul sa arate bine aia, cat ca e proasta de bubuie, tot o sa-si gaseasca pe cineva daca e frumoasa.
Pentru fete conteaza caracterul mai mult caracterul si astealalte.

E suficient sa te uiti prin preajma, multe cupluri sunt formate din barbati care arata normal nu-s cine stie ce, ba chiar unii Mai au si putina burta si au femei care se mentin si arata foarte bine spre deosebire de ei.

| Mosotti explică (pentru Cheo0S):

Pai nu ca majoritatea si baieti si femei cand au un dfect fizic, dispera, nu doar ele si ei nu.
Deci se vede ca pun pret pe fizic mai mult ca pe inteligenta si caracter.
Ca daca nu atragi deloc fie femeie sau barbat, nu mai intereseaza pe nimeni caracteru si inteligenta, alea cont abia dupa ce proba fizica e trecuta.

AIa care arata normal atrag cat de cat, deci nu deloc.

| Cheo0S a răspuns (pentru Mosotti):

Dispera dar nu atat de mult ca fetele, pentru ca stiu ca majoritatea atractiei e survenita de fizic si mai putin de caracter. Fetele zic, daca atractia fizica nu ar conta atat de mult la femei, nu ar exista atatea produse de infrumusetare.

| Mosotti explică (pentru Cheo0S):

Pai chiar la femei mai mult, daca majoritatea fetelor zic ca nuuuu conteaza domne asa fizicu, ci celelalte, e clar ca mint de rup.
Dar in situatia asta zisa de mine intra in nebunie.

Ca daca chiar nu conta principa, fizicu nu mai disperau atata daca aveau o problema, caci na, conteau mai mult celelalte nu?! Dar nu, fizicu e rules, aia e.
Asta asa cum se demonstreaza asta.

Si daca chiar era cum zic ele ar fi zis asa "aaa, doar pentru prosti fizicu e cam tutl domne, deci nu ma deranjeaza daca niste prosti rad, cine ma apreciaza pentru celelalte nu vor rade, deci nu-mi fac probleme ca m-am ars putin la figura sau ca mi-au iesit cosuri".
Dar ele stiu ca de la mic la mare, fizicul e principalul, e cheia care deschide usa catre aflarea caracterului si inteligentei, si dupa aia si altele.

| geoconda a răspuns:

Adevărul e că, ne este rusine cu noi, fiindcă suntem oarecum ființe ganditoare si in cautare de idealuri. Vedem la x si y ca arata asemeni unei arte, iar atunci intervine suspiciul cu privire la trupul nostru, încercând ori să îl transformăm în mai bine decât ne vedem pe înșine, ori, să plângem, ceea ce e mai favorabil în multe cazuri. De n-ar fi împrejurarile, ne-am vedea perfecți. E o exagerare ca oamenii se schimba. Nu se schimba, pentru că nu au fost niciodata. Si aici e vorba de caracter, care, cum a zis si un user pe aici, la fete conteaza mai mult ca la baieti. Adică, si la fete, să fie și frumos si cu caracter, pe când la baieti, de frumoasă să fie frumoasă și de deșteaptă să fie tot frumoasă. Asta depinde acum de norocul lor. Ca daca e una după care mor, doar de frumusețea ei, și e proasta, o iau si asa, dar daca vine una la pachet cu ambele criterii, e cu atat mai mult,, norocul prostului" laughing
În opinia mea, o să aștept, pentru că lucrurile bune cer timp si așteptări. Dacă e frumos, si nu are creier si il vad ca scrie,, mam,, si,, n-am,, si,, i-am,, si etc împreunat, atunci pentru mine e tăiat de pe lista, asa sunt eu și nu pot accepta pe cineva sub nivelul meu, am nevoie de cineva si mai si decat mine, si cum spuneam, daca e frumos, da prost de bubuie, e degeaba, își poate găsi evident pe una la acelasi grad de dificultate mentală ca al lui. Dacă e deștept și urat, iar nu se poate pentru mine, nu se poate! Trebuie să aibă un pic acolo de farmec să mă atragă, nu doar prin liniute gramaticale. Deci, pe tru mine, trebuie să le aibă pe ambele, ceea ce e cam greu de gasit.
Si nici eu nu sunt vreo perfecta, fata asta chiar mă uimeste, cea care a pus intrebarea, nu e logic ce spune ea. E normal, fiecare avem tresariri de astea, sar nici chiar să plângi, acum asta e. Si eu am vergeturi, nu îmi plac, dar ce pot să fac? Spre deosebire de ea, care din cate am înțeles se caută ca are sânii mici, eu mi-aș dori să îi am asa.
Hai ca m-ai facut sa rad aici,, aoleu, nu am prea multe in cap și nu ies din lume,, ceva gen. Păi tu crezi că prostul gândește asa ceva? Stie el ca nu are nimic in cap? Toată lumea are o părere de sine stăruitoare, se crede toată lumea Zeitatea cuvenita pe Pământ, fiecare zice, mama, pe mine m-a trimis Dumnezeu să schimb lumea si chestii. Prostii. Deci, nimeni nu gândește ceea ce ai pus tu in ghilimele. Toată lumea crede despre caracterul siesi ca e unul cumsecade.
Păi nu vezi, ca lumea doar vorbeste, dar vor toți să arate ca Barbie si Ken.
Scuze daca am vreo greșeală de scriere happy

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Nu, nu asta era problema, am inteles ca vrem sa ajungem ca ala si ala, insa de ce ne int asa tare asta?! Ca aici era spilu.
Bine, eu stiu de ce si am si explicat pe aici, insa am vrut sa scot la iveala contradictia a ce zice lumea cu ce e in realitate.

Adica bun, mi s-au lasat sanii (cum e in linkul dat), sau am cosuri, si? De ce ar conta? Dar conteaza, ca asa suntem facuti.
Conteaza pentru ca vrem sa fim placuti si simpatizati, ca stim fff bine ca fizicu e cheia la asta, nu celelalte neaparat, ca de aia sarim in sus cand fizicu nu e cum ar trebui sa fie.

Nu cont ca ai avea greseli de scriere, se admit de la tastatura si mai ales de la telefon unde e al dracu de aiurea sa scrii cum trebuie, cont ce ai vrut sa spui, ca am inteles.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

De ce ne interesează așa tare? Pentru că suntem egoiști.
Contează pentru că despre asta e viața, dacă arăți,, nașpa,, nu te mai bagă nimeni în seamă, după cum gandesc unii.
Asa e ca zic toți si chiar și eu uneori,, fizicul nu "conteaza ", ba conteaza pentru unii, însă pentru oamenii care nu vad frumusețea doar în așa ceva, respect

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai vine din natura umana.
Fizicul emite sau nu trasaturile evolutioniste si la barbat si la femeie, si asa ne facem parteneri, asa captam admiratie, atentie, iubire, simpatie, nu ca asa gandesc unii.
Asa simtim.

Adica in trecut doar fizicu indica daca esti bun sa te cuplezi sau nu, in vederea perpetuarii speciei. Asa ca ne-am adaptat ca doar dupa asta sa se faca atractiile.

Si asa a fost de cand e lumea, culmea, nu de ieri de azi. Nu tine de educatie.
Te indragostesti doar de la atractia fizica, in absenta la asta, NU te indragostesti, degeaba ala e geniu si se poarta exemplar, nu te mai intereseaza.
Daca fizicu e ok, da, conteaza si celelalte, nu zic nu, dar doar asa.

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

De ce plang unele sau unii? Pentru ca se face mișto, si glume pe internet fel de fel. De n-ar fi netu '...
Ce văzui acum 1 secundă pe Facebook ::,, aveți tatele lasate mai ceva ca aurul la amanet" si da acest bullying afecteaza

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Suntem egoisti, asta asa e.
Pai eu sunt unu din aia, pentru prietenii si altele ma int caracterul, comportamentul si inteligenta, atat, nu ma int ca are cosuri pe fata.
La relatii e adevarat ca ma int in primul rand sa ma atraga, insa nu ajunge, nu fac o rel cu acel om daca nu are si ceva din celelalte calitati, asta clar.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai conteaza ca e netu? Cont cum suntem, ca, cu ocazia asta am aflat cum suntem.
Bine se stia dinainte asta, de cine cunostea natura umana.

Si daca se face gluma si misto ce? De ce mi-ar pasa de aia care fac asa?! Aici e aici.
Eu nu iau in seama ca zic niste prosti despre mine, ca oamenii nu ar face misto, si ma bag in seama doar cu aia.

Si nu vine din educatie pentru ca n-a zis mama si tata "ba, daca face unu misto supara-te ma, plangi, pune botu la prosti".

| geoconda a răspuns (pentru Mosotti):

Așa e.
Uite alta : ''ești căutată să fii f***** nu că ești frumoasă'', deci cam asta rezuma, frumusețea corpului in beneficiul altor priviri. De aici scade încrederea de sine.
Și mie îmi scriu băieți, oare pentru ce?! Și așa nu mai găsești tu unul care să nu profite doar

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Pai nu, ca nu te cauta nimeni sa te f daca nu esti si frumusica.
Bine de fapt ei nu profita, ca ti-am mai zis, daca faceti ssex, nu te simti bine si tu ca si el? Cu ce profita?
Ca doar nu te sacrifici tu si doar el se simte bine, aveti placere reciproc.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Profita dacă ea cauta relație și el doar sex. Ea poate nu ar face sex cu el dacă ar ști ca doar asta vrea. Profitat este atunci când minți ca să obții ceva.

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Da, ai dreptate, daca ea nu ar vrea asta, e minciuna, eu ma refeream ca nu e ca si cum el are placere si ea nu ar avea.

Dar chiar, de ce sa nu fi vrut o fata ssex simplu cu un baiat pe care l-ar place? De ce neaparat trebuie relatie serioasa? Asta m-am intrebat mereu.
Adica de ce doar baiatul sa vrea asta si ea nu? Nu or avea alea libido, nu stiu, ca ar trebui sa fie reciproca treaba.

| SkateFunk a răspuns (pentru geoconda):

Ai punctat bine niste aspecte ti-as fi dat folositor si poate chiar inteligenta dar nu am status de senoior, eu vorba aia fiind batranel lol ce ironie.E adevarat oamenii nu se schimba, isi schimba doar starea pe moment dupa ceea ce stimulii nervosi ajung si ei la carnita cu circuite(brain)si dupa aia ne orientam si luam deciziile pe care lueam si bla bla bla blablablblkjkhjoiuufcfcsfdrgrew salcf

| geoconda a răspuns (pentru SkateFunk):

Nu e nimic. Apreciez.
Da, în ce parte ai inteles tu fraza mea, asa e, că nu se schimba, ci doar gândurile lor, și de mai sunt si oameni care se contrazic pe sine, cum aș fi si eu, pot urî și iubi o persoană de la o secundă la alta.
Ceea ce eu am vrut să subliniez in fraza aia,, Oamenii nu se schimba, pentru ca nu au fost niciodata" da, pe tru ca nu au fost,, oameni,,. Și de aici >> Greu se mai face omul,, om" adică tine de caracter, si ca un om,, în adevăratul sens al cuvântului, nu ar jigni, nu ar critica.

| Mosotti explică (pentru geoconda):

Normal ca nu se schimba, omu asa cum e la caracter, asa ramane mereu oricat s-ar preface temporar ca s-ar schimba.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Uneori vor și ele, dar de cele mai multe ori fetele vor sa facă sex cu băieți care au sentimente pentru ele altfel ele se simt folosite, vor sa simtă prețuire din partea partenerului iar dacă el vrea doar sex ea se simte ca un obiect, și noua ne place sexul dar de cele mai multe ori dacă vezi ca băiatul doar asta urmărește nu te mai atrage sexul cu el. Libidoul funcționează un pic diferit la noi, dar sunt situații când și fetele gândesc la fel ca băieții dar cred ca asta se întâmplă mai mult după o anumita experienta nu la vârste foarte fragede

| Mosotti explică (pentru Emma30555):

Ciudat, pai eu ca fata daca am libido, tu ca baiat ai si vrei doar asta, unde e problema? De ce sa imi fac filme in cap daca vrem acelasi lucru!
Inseamna ca nu au libido si nu vor sex pur si simplu, si atunci e altceva, ca de aia zici ca e altfel la voi.

Dar atunci cand se fac singure au placere de nu se poate si fara sentimente, deci merge f bine si asa.
Daca nu ar merge si nu s-ar dori si sex si atat, fetele nu s-ar mai face singure, si n-ar putea avea placere fara sentimente, insa nu e deloc asa.

Răspuns utilizator avertizat
| SkateFunk a răspuns:

Bro e trol chill, tf?
lol nici nu stiu cum puteti uniis a puneti botu la asa ceva, si de ce tiar pasa de o anoniima de 17 ani..marog

| Mosotti explică (pentru SkateFunk):

Daca zici tu ca e troll, nu stiu, de unde sti ca e troll?! Pe ce baza zici asta?

| SkateFunk a răspuns (pentru Mosotti):

Pai sa fim serosi, cine ar sari de fund in sus asa pentru...o nimic toata, lucru firesc, eu era sa mor ars de viu da rnu am venit pe TPU sa fac gura, ca vezi doamne,
Poate na, nu e troll, dar na depinde de stare, poate asa a simtit bine sa iasa in evidenta, ca atnetie sigur isi cauta, asta ti-o garantez, din "intrebarile" pe care le pune care nici nu sunt intrebari sunt un fel de drame copilaresti anonimizate pe un forum

| Mosotti explică (pentru SkateFunk):

Sunt destui oameni care reactioneaza ca tipa aia de aici, din n motive, de aia am luat in serios treaba, ca am tot intalnit asa ceva pe bune.

| Ushtria a răspuns:

Mossoti e un frustrat care arata ca un troll, inalt slabanog dar cu burta, maini subtiri si lungi, picioare groase si lungi(sau scurte) rolling on the floor.

E a 10-a mia intrebare pusa de individ care cauta perfectiunea pe TPU rolling on the floor

| Mosotti explică (pentru Ushtria):

Ma, la 1, 7 m azi dimineata avusei 68 kile deci e f bine, burta n-am avut niciodata nici la 90 kile pentru ca nu fac burta eu, ma ingras peste tot la o adica, nu fac burta aia nasoala in fata ca majoritatea barbatilor.

Nu caut perfectiunea, doar am pus in evidenta teoria ca fizicul rules.