| anonim_4396 a întrebat:

Are Andreea Bălan o melodie mai veche "Aparențe" unde zice într-un vers: "Hainele sunt doar un scut".
O spune în sens metaforic.

Cum interpretați voi acest vers?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu as zice ca a spus-o in sens metaforic. Ai scos versul din context.
In melodia aia vorbeste de obiectivizarea femeii si de faptul ca pentru anumiti barbati hainele sunt doar un scut/impediment in folosirea femeii ca pe un obiect sexual.
Daca totusi vrei sa ii dai un sens metaforic: putem spune ca hainele ne ajuta sa ascundem nesigurate, atrag atentia de la lucruri pe care nu vrem sa le etalam si le pot evidentia pe cele care dorim, ceea ce ne confera un sentiment de siguranta.

1 răspuns:
| Emma30555 a răspuns:

Hainele be fac sa ne simtim bine, iar ceilalti ne pot aprecia si admira in functie de haine, ne pot considera moderni, interesanti, fitosi, chiar bogati in functie de ce haine imbracam. Dar cum se spune nu haina face pe om, e doar un stil vestimentar, caracterul, sensibilitatile, problemele etc nu sunt influentate de haine.