| anonim_4396 a întrebat:

Are importanta daca am un program de odihna bine stabilit?
Adica eu sunt spontan si ma culc doar cand ma simt obosit indiferent de ora. De obicei ma culc la 03:00 si ma trezesc la 15:00.
Mananc doar o masa pe zi si nu am probleme. Intreb asta pentru ca ma tot bate la cap un prieten cu fraza: daca continui asa vei ajunge in sicriu

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" ma culc la 03:00 si ma trezesc la 15:00...un prieten cu fraza: daca continui asa vei ajunge in sicriu"

nici vorbă, după 12 ore de somnic ești mai freș decât toți de p-aici!

| CtBogdan a răspuns (pentru sierra1):

Pai asta cred si eu

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

12 ore e prea mult 7-9 ore ajung.
Eu am program similar cu tipu de sus, de preferinta daca imi permite programul dorm de la 6 dimineata pana la 2 amiaza

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Degeaba, e mai odihnit ca tine!

| badpanda a răspuns:

Esti defazat nu spontan.

Dacă ai un stil de viață echilibrat și nu ești soldat pe front sau meserii asemănătoare, 6-8 ore de somn reprezintă "sweet spot".
Orice e sub sau peste dăunează organismului, au remarcat studii numeroase din domeniu.

Un program e întotdeauna util.
Dar poți oricând să ai un organism adaptabil la lipsa unui program, la un somn prelungit sau prea scurt etc.

Decizi în funcție de cum te simți.