| RAY a întrebat:

Are rost sa te contrazici cu minti inchise?

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Nu. Pierdere de timp.

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar este o modalitate prin care îți poți irosi timpul.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Le prezinti dovezi clare dar ei o tin pe a lor si tot degeaba, n-am cuvinte atunci sa le lasam sasi exprime minciunile?

| Speed99 a răspuns:

Nu ai cum sa te contrazici cu oile stânei, ca tot oi vor ramane.

| RAY explică (pentru Speed99):

Ca si unu din seara asta i spun frumos ca daca manci multe proteine se convertesc in grasimi daca manci prea multe, el degeaba i-am si dat studii pe subiecti degeaba si e si student altul cica carnea rosie are celule in putrefactie iar pestele gen somonul cica e nesanatos, minti inchise

| Drimmero a răspuns:

Cine te-a suparat?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Nu ca mau suparat dar vad ca multi au minti inchise, dogmatice, degeaba le explici ca tot o tin pe a lor, cica daca bagi carne in tine slabesti da 1kg pe zi si slabesti cool dar sa scoti lipidele din ia ca cica doar lipidele ingrasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Fiecare își susține propia 'normalitate'. Limitele interioare uneori sunt mai puternice decât cele exterioare, pentru că nu te lasă să evoluezi. Cred că eu sunt mai importantă pentru mine decât niște oameni limitați. Mă axez pe mine, dar uneori este amuzant să ai un schimb de replici cu o persoană limitată, pentru că dacă știi cum o poți aduce la tăcere.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Prin dovezi se pare ca nu merge

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Numai de slabit nu e carnea

| DorelExpertu a răspuns:

Da, asa iti intaresti nervii.

| RAY explică (pentru DorelExpertu):

Un fel de cardio mintal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Unii oameni cred, (doar) în unele lucruri 'de când se știu', n-o să-și schimbe părerea, despre ceva, indiferent de ce dovezi le arăți.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Din pacate asa e, de parca leai face ceva rau daca tiar accepta ideea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Le 'deranjezi' normalitatea cu convingerile tale 'anormale'.

| Darkmagic a răspuns:

Acum mi-am dat seama de ce am incetat intotdeauna primul, majoritatea temelor de discutie avute cu tine.
Am crezut ca eu te-am suparat. big grin

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Keine sorgen

| Kiwibibilă a răspuns (pentru RAY):

Pai tu nu esti unul din ei?
Si tu o tii pe a ta si nu accepti opinia altora.
Am vazut in raspunsul tau o informatie eronata. Somonul chiar e nesanatos din cauza mediului in care e crescut. De fapt femeilor insarcinate le este si interzis sa consune somon.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Omonul face parte din categoria pestilor de calitate, fiind considerat unul dintre cei mai gustosi si sanatosi pesti din lume. Somonul este valoros nutritional datorita bogatiei in acizi grasi omega 3, triptofan, fosfor si vitamine din grupul B. Astfel, 100 g de somon acopera 96% din necesarul de triptofan, un aminoacid precursor al serotoninei cu numeroase functii importante in organism. Pe langa triptofan, carnea lui contine alti opt aminoacizi esentiali pentru organism, somonul constituind o sursa remarcabila de proteine complete.
Acizii grasi omega 3 din grasimea de peste au proprietatea de a reduce trigliceridele si tensiunea arteriala. Se pare ca oamenii care consuma peste gras sufera mai putin de boli cardiovasculare, depresii, artrite si boala Alzheimer.
Carnea de somon aduce un aport consistent de vitamina D, atat de necesara in cresterea imunitatii, mai ales in sezonul rece. Vitamina D se gaseste in putine alimente, iar iarna organismul o sintetizeaza in cantitati reduse.

faptul ca femeilor gravide le este interezis nu inseamna ca este nesanatos cei care au o dieta mediterana
au o viata mai lunga si sunt mai sanatosi
https://authoritynutrition.com/5-studies-on-the-mediterranean-diet/
https://www.carobcherub.com/fish-healthy-science/

A study that followed over 80, 000 women — evaluating risk of coronary heart disease (CHD) of different protein sources — concluded that risk of CHD can be reduced by switching from red meat to fish. It was discovered that replacing red meat with fish had a 24% reduction of risk of CHD. This is an impressive finding, only surpassed by nuts, which had a 30% reduction of risk.

A study observing over 120, 000 people concluded an association between red meat consumption and increased total, cardiovascular disease (CVD) and cancer mortality. Replacing one serving of unprocessed red meat with one serving of fish reduced risk of total mortality by 5%. Fish was the lowest reduction; legumes reduced risk by 8%, low fat dairy by 9%, poultry and whole grains by 13%, and nuts by 18%.

A study following over 110, 000 people gathered results suggesting that red meat consumption is associated with increased risk of type 2 diabetes (T2D). They also found that red meat consumption was associated with lower physical activity, higher body mass index (BMI) and increased smoking. This indicates that people who choose alternative sources of meat (like fish) are generally more health conscious to begin with. In increasing order, replacing unprocessed red meat with fish, low fat dairy, nuts or whole grains lowered T2D risk.

In another study following over 120, 000 people, replacing red meat consumption with another meat source such as fish decreased risk for stroke.

Replace red meat with fish
Replacing red meat with fish can improve your health.
With red meat consumption so high and the benefits of replacing red meat with fish evident, it’s easy to see why fish is purported as a health food. For improved health — including reduced risk of CHD, CVD, T2D and stroke — it can be recommended to replace red meat with fish.

tu ai impresia ca eu inventez asa chesti, fa tu asa o calatorie in tariile care au iesire la mare /ocean si care consuma mult peste si spune-le asta din moment ce aia consuma peste zilnic si de multe generatii

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Alta minciuna femeile gravide pot manca somon

Ce peste este sigur pentru a fi consumat in sarcina?
Poti manca o varietate de peste care contine o cantitate redusa de mercur si care este bogat in omega-3, cum ar fi:
Somon
Hering
Sardine
Peste ansoa
Pastrav
Macrou de ocean

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/pot-sa-mananc-peste-sarcina

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Asa e fatafaranume ai dreptate

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

laughing stiu.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Are rost doar in cazul in care detii cheia cu care sa deschizi mintea lor inchisa. Insa a gasi cheia respectiva e ca si cum ai cauta acul in carul cu fan. Insa in functie de persoana cantitatea de fan este mai mica sau mai mare.

| RAY explică (pentru Kiwibibilă):

Accept orice opinie care poate fi dovedita stiintific, cei care ma contrazic prezinta zero dovezi dar multe afirmati

| MedionTcO a răspuns:

Nu. Nu are rost sa te contrazici deloc, indiferent de cine e.

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Abia te-am calmat acum 16 ore, si ai simtit nevoia sa ai din nou micul tau Sarajevo si noul "mondial": "mintile inchise" vs. "desteptii" TPU!
La Conversatii! :D
Hai sa vedem...
Ai 8 respondenti, cvasiinexistenti la "S&F", fix in zona matematicilor, fizicii, chimiei, istoriei, astronomiei etc, adica exact acolo unde se releva mintile "inchise" sau "deschise". :D
Am spus ca tie iti respect ateismul. Ai idee de ce?
Pentru ca fizica ta este 3, si totusi ai dat un raspuns foarte cuminte
https://www.tpu.ro/go-to-answer/9914868/
...in timp ce utilizatori grei, ca inferno sau NOname tipa ca "E infinit!"
Si totusi... te vaiti la Conversatii ca nu ai loc de prosti.
TU! :D
Cum crezi ca trebuie sa reactionez, din moment ce esti constient de faptul ca imi permit sa-i fac PROSTI pe 80% dintre userii de la Religie si S&F, doar daca iau in calcul DOUA teme in care prostii tipa cu trei guri ca "E infinit", si ca "Evolutia s-a desfasurat in sute de milioane de ani!" :D
Ce urmaresti cu "minti inchise", si cam cum crezi ca trebuie sa calific eu asta?

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Eu nu vad legatura intre ce scrii acolo si intrebarea mea? Am scris eu ceva religie? Am facut eu pe cineva prost? Vezi ca minti nici nu e vorba de asa ceva aici, eu cred ca visezi sincer

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

I-ai facut "minti inchise".
Oare CE inseamna? :D
Vrei sa-ti spun cum te vad eu?
Ca pe un tip care inca nu a ajuns sa se contrazica mai intai CU MINTEA LUI, si abia apoi, cu "mintile inchise" ale celorlalti.
Iei un link de pe vastele campii ale netului, il urci opintindu-te pe TPU, apoi tipi la toti cei care iti raspund utilizand mintile lor...ca nu au dreptate! :))
Hai sa o luam altfel...
CAT intelegi tu, si ceilalti 8 "destepti", din raspunsul asta?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/11730825/
Sau CAT, din asta?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15631158/
Un 20%, cu multe indulgente?
Pai daca fizica, matematica sau logica ta, sunt de...20%, nu-i mai face prietene pe altii, "minti inchise"!
Zau, :D un pic de Pace, macar la Conversatii nu ar strica...

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Sa inteleg ca tu esti un geniu nedescoperit, omule nu e vorba de cata fizica, matematica stiu e vorba ca eu pot dovedi ceea ce afirm, tiam demonstrat asta asa ca termina cu jignirile astea imature

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Tu esti un geniu care ai spus ca faci o fata sa te iubeasca pe TPU? care om matur, rational ar afirma asa ceva, vad ca inca nu ai facut asta ca sa demonstrezi ca fizicul nu conteaza, zero dovezii ai dat privind afirmatia ta, omule degeaba esti inteligent daca nu ai o minte deschisa spre stiinta, eu n-am scris nimic de religie in fapt nici macar nu ma contrazic pe teme religioase ca nu are sens, eu n-am scris ca crestini sunt inchisi la minte

| Darkmagic a răspuns (pentru Darkmagic):

Sa inteleg ca eu pot sa te numesc "minte inchisa", pentru ca raspunsurile mele, date cu neuronul meu, nu "dovedite" cu un link, sunt totusi, DE NEPRICEPUT pentru tine?!
Nasol. Cam asta se intelege. big grin
Si totusi nu o fac.
Am sa te iau in serios, cand o sa-ti folosesti propriul creier ca sa demonstrezi ceva, nu creierele altora, din vesnicele plaiuri ale netului.