| aXandra a întrebat:

Are sens viața fără prieteni? Dacă da, cum?

Răspuns Câştigător
| TroubleInParadise a răspuns:

Pentru mine, personal, viata fara prieteni ar fi foarte trista si searbada. Am nevoie de persoane cu care sa pot purta o conversatie de calitate, in compania carora sa ma simt bine, implinita si relaxata... Am si avut sansa unor relatii de prietenie extraordinare, am 3 prietene adevarate inca din liceu si in 20 de ani de cand ne cunoastem nu a aparut intre noi nicio cearta grava, nicio tradare, nicio dezamagire, inca suntem unite, ne iubim ca surorile si petrecem clipe minunate impreuna. De 7 ani mi-am mai facut un foarte bun prieten, foarte drag, avem o compatibilitate aproape maxima si ne intelegem excelent. Am invata enorm de la el si il consider un model demn de urmat. Pe langa asta, parintii au fost mereu cei mai buni prieteni ai mei, inca din copilarie. Deci, pentru mine, viata fara prieteni ar fi prea urata si plictisitoare, mi-ar fi greu sa nu am cu cine sa-mi impart momentele frumoase si cele triste din viata mea, sa nu aiba cine sa ma imbratiseze, sa ma sustina, sa ma certe atunci cand gresesc, sa ma consoleze cand sunt trista, sa se bucure sincer pentru realizarile mele!

| aXandra explică (pentru TroubleInParadise):

Unele persoane chiar sunt norocoase. Meriți să fii invidiată!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru aXandra):

Nu cred ca neaparat e vorba de noroc! Cred ca pana la urma e meritul meu ca am ales persoane minunate si am legat cu acestea relatii de prietenie adevarata! Daca nu as fi citit mult si nu as fi avut mereu ceva interesant de povestit si impartasit, daca nu as fi fost politicoasa cu toti cei din jur, sincera, deschisa la dialog, afectuoasa, daca nu as fi iubit sincer aceste persoane, punandu-le fericirea unoeri mai presus de a mea, facand sacrificii pentru binele lor si intelegandu-le in profunzime, nu rezumandu-ma la relationare de suprafata, probabil prietenii acestia care imi fac viata mai frumoasa nu ar fi fost si astazi langa mine! Da, pot spune ca am avut noroc sa am parintii pe care ii am, nu toti copiii se nasc in familii iubitoare si nu e vina lor, nu ar fi avut cum alege, dar pentru prietenii din afara familiei, e, pana la urma, alegerea dfiecaruia cum este, ce tip de personane atrage in jurul sau, de cine se apropie si cum stie sa intretina relatia de prietenie! Deci, traieste frumos, fa cat mai mult bine in jur, fara sa astepti neaparat ceva la schimb, incearca sa cunosti cat mai mult pentru a te putea mentine in compania omaenilor de calitate si vei vedea ca vei intalni prieteni adevarati, care iti vor fi alaturi intreaga viata si alaturi de care te vei simti implinita! Succes iti doresc!

29 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Sunt cam singuratica de felul meu si nu ma simt rau asa, chiar imi place.Am cativa 'prieteni' dar na, uneori prefer sa ma descurc singura.

| Musique a răspuns:

Sunt momente în care ai nevoie de izolare, de timp pentru tine, iar prietenii și poveștile lor nu te ajută deloc.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, are sens. Poti sa traiesti pentru orice altceva nu neaparat un prieten. De exemplu o poti face pentru tine sau pentru cineva din familia ta sau orice altceva. happy

| T0T a răspuns:

Da cu o iubita.

| AirănMeidăn a răspuns:

Are sens, crede-ma. Poti calatori prin toata lumea, sa vezi locuri frumoase, sa fii fericit, sa le zambesti tuturor si ei sa iti zambeasca inapoi, si totusi sa nu ai prieteni. Viata fara prieteni are sens daca stii cum sa o traiesti.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Uneori ai nevoie de singuratate si izolare. Dar prietenii te mai scot din starea ta de monotonie, mai iesi cu ei, mai razi si mai scapi de rutina. Asa, daca esti singur mereu, parca nici nu mai ai chef de viata.
Eu cand spun "prieteni", ma refer la oamenii aia cu care mai iesi din cand in cand sa bei o bere, nu aia care iti asculta povestile si se prefac ca-i intereseaza.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Probabil. Însă cred ca ar fi foaaaarte plictisitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista prieteni. Toti trădează. Si daca exista, foarte rari. Toti ti-ar da in cap ca sa intre in locul tău, sau ar profita de bunătatea ta. Am trăit asta. E greu sa gasesti oameni care sa te sustina sau care sa-ti fie alaturi. Singura prietena iti poti fi doar tu. Mereu mă gândesc la asta. Nu am încredere in prieteni. Poate doar o fata, pe care am intalnit-o aici, pe TPU. Dar in rest...

| SuntUrâtCuSpumeLaGură a răspuns (pentru anonim_4396):

He,he.Am întâlnit și eu destule persoane,aici,pe TPU, care mi s-au părut foarte mișto, dar cu timpul, îți spun sincer, vei ajunge să regreți că ți-ai bătut capul cu aceste prietenii la fel de false ca și cele în urma cărora predomină interesul.Se poate doar păstra o legătură la nivel superficial,dar nimic mai mult,ca să nu zici că ești singur, dar implicându-te prea mult, afundându-te în scopul consolidării unei relații de orice natură se prezintă, de fapt, ca un miraj - te vei afunda în propria-ți prăpastie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntUrâtCuSpumeLaGură):

E o singura fata, si chiar mă inteleg cu ea. Mă asculta si mă intelege. Am încredere in ea. Daca si ea mă va trăda..nu o sa mai am încredere in nimeni.

| SuntUrâtCuSpumeLaGură a răspuns (pentru anonim_4396):

Well,sper ca tu să ai noroc. Eu am fost trădat după un an și ceva plin de amintiri frumoase, acum puțin timp, de către persoana în care am avut cel mai mult încredere, nici măcar față de părinții mei nu aș fi avut atât de multă încredere și respect, but... everything changes. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntUrâtCuSpumeLaGură):

Nu stiu de ce le mai spun prieteni profitorilor. Adică, prietenele mele sunt cu mine doar când trebuie sa se duca cu cineva la magazin, sau la baie, sau biblioteca, sau când au nevoie de vreo tema. Ce oameni.

| SuntUrâtCuSpumeLaGură a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda.Tipic.It can't be helped.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntUrâtCuSpumeLaGură):

happy

| SuntUrâtCuSpumeLaGură a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu toate că, mai nașpa decât inechitatea ce alterează o prietenie este acea relație de prietenie supeficială cu caracter compensatoriu, acel tip de prietenie în care nu există motive de afectivitate.Mai bine deplina singurătate...

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntUrâtCuSpumeLaGură):

Am invatat ca in viată trebuie sa te descurci singur. Singur te nasti, singur mori.

| SuntUrâtCuSpumeLaGură a răspuns (pentru anonim_4396):

Într-adevăr.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SuntUrâtCuSpumeLaGură):

Da... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine zis! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, are. Prietenii aduc doar culori in viata ta, nu un sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu de sens dar macar o umplem cu ceva, o antrenam, ii dam bice, acceleram un pic ritmul.Ne gasim o ocupatie, ne facem de ras impreuna, iubim, ne despartim, ne plangem unul altuia, radem de obsesiile noastre... Fara astea, de ce as mai fi in viata? Existenta mea ar fi ignorata complet, poate doar pisica cand isi aduce aminte de mancare, mi-ar mai mieuna numele printre mustati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, oameni trăiesc pentru ei, nu pentru prietenii lor. Te poți distra foarte și fără prieteni.
Eu am rupt legătura cu prieteni mei acum vreo 2 ani jumate și nu regret asta. (Mă rog, nu a fost dorința mea să rup legătura cu ei, am fost mai degrabă forțat s-o fac, dar tot nu regret).
Eu nici nu vreau să îmi mai fac prieteni în următorii 3 ani deoarece voi fi mult prea ocupat pentru asta, dar dacă găsesc pe cineva cu pasiuni comune m-aș putea răzgângi.
Sunt o tonă de chestii pe care le poți face de unul singur, trebuie doar să îți deschizi imaginația.

| CodreanuC a răspuns:

Este greu sa gasesti un prieten foarte bun, dar nu trebuie sa fie foarte bun, avem nevoie de prieteni

| TroubleInParadise a răspuns:

Da.are sens

| SuntUrâtCuSpumeLaGură a răspuns:

Fiecărui lucru i se atribuie un sens de factură personală.

| RoxanaRoxy02 a răspuns:

Nici nu imi pot imagina o viata fara prieteni. Unele persoana sunt într-adevăr rele si încearcă sa te injunghie pe la spate, dar asta nu înseamnă ca toti sunt la fel. Depinde de tine cum iti alegi prietenii. Nu sunt genul de persoana care vorbeste cu toata lumea, însă am cativa prieteni si de fiecare data când ii întâlnesc îmi dau seama ca daca as fi fost singura, viata mea ar fi fost atât de pustie încât nici nu ar fi meritat trăita.