| PisicaMiauMiau2022 a întrebat:

Aș dori să îmi dați exemple de lucruri (handmade) ce se pot confectiona manual iar ulterior să se vândă. Eu am o listă, pe care o să specific lucrurile la care m-am gândit. Însă doresc și alte idei. Nu doresc, să fie mult de muncit pe aceste lucruri și nici investiție mare să nu fie.

Lista este următoarea:

- Aranjamente Florale
- Figurine/Hanie Tricotate
- Brățări
- Mărțișoare
- Tablouri
- Pictură/Desenat
- Pahare lut polimetric
- Pahare personalizate
- Tricouri/ Alte haine personalizate
- Globuri de Crăciun

Doresc să fie ceva ușor de obținut.

În principiu, m-am gândit să fac câteva lucruri din cele menționate cum ar fi martisoard, pahare din lut polimetric. Însă nu știu dacă s-ar vinde.

În trecut am încercat cu aranjamente florale, însă nu merită. Investitia fiind mult prea mare.

Știu că asta nu e categoria potrivită însă sper ca adminii să nu îmi șteargă întrebarea. Deoarece dacă aș pune întrebarea la Afaceri & Financiar, nu prea aș primi răspunsuri. O pun aici la aceasta categorie cu speranța că voi primi răspunsuri, și idei care să ma ajute!

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Le-ai cam enumerat pe toate. Inspiră-te și de aici:

https://facibanionline.ro/......-handmade/

"Nu doresc, să fie mult de muncit pe aceste lucruri "

Fără "transpirație", nu prea o să ai rezultate.
Sunt multi care vand prin piețele din centrul orașului istoric, lucruri fenomenale, care te cuceresc dintr-o privire, lucrate cu migală și talent, insă sunt mai multi admiratori si foarte putini cumpăratori, totul din cauza preturilor...
Au mult succes la turistii care vin din afară...

| relian a răspuns:

Nu stiu ce ai putea sa faci si sa le vinzi usor, dar ce pot sa spun, ai vinde bine daca faci lucruri de calitate, orice ai face sa fie de f buna calitate.
Eun cred ca pe viitor asta o sa se caute calitatea nu mult si prost.