| RedTMS a întrebat:

As dori sa stiu parerile voastre la o discutie foarte importanta dupa mine!
Sistemul de invatamant!
Dupa parerea mea o batjocura si o porcarie organizata cat de prost posibil! Profesori de toata rusinea! Aceasta este o discutie la care am stat 2 ore cu parintii iar ei dupa toate astea inca iau partea profesorilor care sunt doar niste oameni, la care nu le pasa doar de bagat un ban in buzunar! Profesori de treaba am cunoscut si inca cunosc si eu dar de la un timp ( de aproximativ 3-4 ani ) treaba sta altfel! Clasa a 7-a prima ora de istorie profesoara intra on clasa si vrea sa facem recapitulare (din clasa a 6-a). Ne intreaba despre ce stim iar noi dam din umeri, ca semn ca nu stim NIMIC. Ea ne explica de toate, peste 16 lectii, pe care le-a predat ea in acel an si noi o intrerupem surprinsi spunandu-i ca, noi am facut 4 lectii cu un profesor in ultimul an care statea la catedra si facea glume, asteptand sa ia pensia! Un al doilea exemplu bazat pe realitate: cand eu sau alti colegi nu am inteles ceva, un lucru mic, la lectia pe care profesorul de matematica o explica! Am intrebat politicosi iar raspunsul lui a fost unul de genul: *TUSA, TUSA* NORMAL CA NU STII DACA ITI INTRA PLEATA IN OCHI SI NU LUCREZU ACASA, DOAR TE UITI PE FACEBOOK CUM TOTI ELEVII DIN ZIUA DE AZI FAC! Asa raman si fara explicatie si fara curajul de a intreba a doua oara, daca nu inteleg ceva! Stati ca nu se termina! Domnul meu diriginte, un gramatician, care preda la liceu s-a nimerit sa ne fie dirigitre si profesor de romana explica, cum poate, in stilul pe care cei de la liceu il inteleg, iar noi nu! La laptop sta iar noi copiem in caiet ce ne da, de copiat! Sa te prinda ca nu ai ce ti-a dat in caiet, ca o patesti (violent vorbind)! Recent, pe un coleg l-a luat la pumni, iar in anii anteriori ii chema pe cei care nu scriau pana in cabinetul lui, la o "vorba"! Deci, asta se intampla in scoala mea si multi profesori nu recunos, bineinteles, cand ii intrebi! Exista O GRAMADA de profesori ca si acestia, si daca nici acum nu am reusit sa imi exprim punctul de vedere, atunci nu mai stiu ce sa incerc! Poate ca o sa fie cineva (poate si profesori) pe aici care o sa spuna ca sunt elev si ca e normal ca gandesc asa ( sunt a 8-a ), dar e adevarat! Nu am spus ca TOTI sunt asa, ci majoritatea! Acum, m-as bucura sa citesc comentariile si parerile celor care comenteaza! Sunt sigur ca multi cred acelasi lucru! Multumesc, daca te decizi sa raspunzi si daca decizi sa citesti macar un sfert din ce am scris happy!

Răspuns Câştigător
| ovidiu123432 a răspuns:

Salut, am citit cam tot ce ai spus tu si asa este in Romania, iti da sa tocesti acolo pana uiti de tine, nu mai ai timp de nimic. doar la scola / invatat - scris / somn / la scoala si tot asa. nu prea mai ai timp de nimic. si la mine in scoala au fost profesori de genul care sa te bata si sa te ameninte ca nu stiu ce, doar ce-i care stateau ca sfintii pe pereti erau de apreciat dar noi daca ii ziceam cv la colegul de banca atunci vine si ne bate sau ne ameninta, eu macar am avut norocul sa pot renunta fiindca era foarte grav pentru profesori daca mai stateam in scoala aia, nu am acceptat si n-o sa accept niciodata ca cineva sa dea in mine doar ca asa ii vine lui, nu, fie el profesor ce o fi dar daca el ma loveste il calc in picioare fie el director / diriginte si etc, nu promovez violenta, sunt impotriva violentei dar ca profesor sa lovesti un elev, atunci chiar ca esti foarte penibil si chiar ca meriti sa o primesti inapoi, am dat si eu inapoi de cateva ori intr-o luna de scoala ca dupa a trebuit sa merg in strainatate si n-am mai avut timp, chiar si pe dirigintele meu era sa-l bat, a fost pauza si ne-a dat aia sa scriem si in pauza, iar dupa am zis ca ies si eu pana afara la aer si chiar atunci s-a sunat si eu eram pe hol si vine el si-mi da o palma peste fata si imi spune el mie ca s-a sunat, eram pregatit sa-i dau una de sa-i sara sapca aia de pe cap dar au venit colegi mei si m-au tras de acolo dar dupa n-a mai zis nimic ca stia ca il lovesc. din punctul meu de vedere ca elev nu trebuie sa suporti palmele / pumnii unui profesor, daca a dat, da-i si tu inapoi ca nu pierzi nimic, scoala din Romania este una de rahat, adica cu ce te ajuta pe tine ca scrii 2-3-4 sau mai multe pagini pe zi? Cu nimic, absolut nimic, depinde daca vrei sa devii ceva mai "important" dar totusi n-o sa stii peste cativa ani nici 10% din ceea ce ai invatat la scoala, tii minte cateva zile si dupa gata ca trebuie sa toci alte caiete, alte lectii, alte teste si etc. Parerea mea este sa nu mai acceptati sa fiti tratati ca si pe niste sclavi, nu sunteti sclavi nimanui sa stati sa primiti bataie sau sa va ameninte, am fost in strainatate un an la scoala, dar in Romania nu o sa fie niciodata asa, nu ai atat de invatat, daca scrii o pagina intr-o ora atunci e mult, tot ceea ce scrii este descris foarte bine pentru a intelege, iti explica pana intelegi, nu te bate nimeni, nu te ameninta, daca faci prostii ai unele advertismente iar la 5 advertismente vei fi exmatriculat, totul e atat de usor si de frumos fata de Romania. dar na. Romania. n-ai ce sa-i ceri.
Nu mai zic mai multe ca am zis destule, oricum ar fi muult mai multe de zis dar n-are rost sa-mi bat capul pentru ca intr-un cuvant scoala din Romania poate fi descrisa cu cuvantul RAHAT!
O seara faina!

| RedTMS explică (pentru ovidiu123432):

Mare dreptate! O seara frumoasa si tie!

| ovidiu123432 a răspuns (pentru RedTMS):

Multumesc la fel.

3 răspunsuri:
| Rorry a răspuns:

Daca un profesor te bate, cred ca poti suna la politie sau la protectia copilului. sa vedem atunci daca ii mai arde de violente. tu incearca sa inveti cat mai bine, ca sa nu aiba ei motiv sa se ia de tine, iar daca nu intelegi, roaga parintii sa iti puna meditator. eventual sa va strangeti mai multi care nu intelegi si sa faceti impreuna meditatii, ca sa platiti mai putin. eu am crezut aproape toti anii de scoala ca sunt idioata si nu inteleg matematica nici daca ma pici cu ceara, pana in ultimul an de liceu cand am avut o profesoara super de la care intelegeam tot. putini profesori mai au din pacate talentul de a fi dascal, de a explica un lucru astfel incat sa si inteleaga cineva ce zice el acolo. dar tu ar trebui sa te concentrezi mai putin pe ei si mai mult pe cum sa treci prin scoala reusind sa si inveti ceva, cu examenul luat si nebatut. Succes!