| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa deschid un subiect la care probabil se vor aprinde discuții dar totusi am o curiozitate.
Nu am fost la vot recunosc,nu judec pe nimeni pentru ce face si pe cine votează,nu judec pe nimeni pentru locul in care vrea sa muncească sau sa locuiască,dar in ultima vreme vad foarte multe chestii pe internet gen "diaspora a fost la vot,a vrut să vă trezească,sa va scoată din rahat dar voi sunteti tot prosti etc" si nu inteleg un lucru.Ok,tu ai ales sa muncești in strainatate sa câștigi bani mai multi, sa iti întreții familia, sa trimiți acasa bani de mâncare și de taxe dar oare rezolvăm ceva prin asta în afara de propria bunăstare? Adica am citit recent un comentariu scris de o doamnă ca noi astia din tara suntem egoiști, ca ne gândim doar la noi si ca ei încearcă să ia decizii bune de acolo ca sa ne scoată pe noi din rahat.Dar oare nu toti suntem egoiști in felul nostru? Ei nu merg la munca dincolo doar pentru binele lor si al familiei lor, ca doar de acolo nu trimit bani la toata tara.Sau noi,noi de aici nu ii votăm dosr pe cei ce credem ca ne măresc salariile,alocațiile si pensiile?
Nu am nimic cu nimeni,fiecare votează pe cine vrea si munceste unde vrea.Dar nu se face prea mare caz cu diaspora,ca ne scot ei pe noi din rahat si toate cele? Ce bani fac ei sau trimit in tara nu e tot pentru ei? Dacă noi restul rămânem aici si muncim pe bani pe care ii primim, mai punem o bordura, mai strângem un gunoi etc (fiecare cu meseria lui) nu facem la fel de multe sau poate mai multe pentru tara ca sa fim numiti prosti, adormiți?
Am asa doar o curiozitate ca sa stiu cam cum se calculează lucrurile astea.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Dar tu crezi ca aia din afara la care faci referire au cine stie ce minte?
Ei in mintea lor se cred mari destepti, dar te asigur cas sub nivelul celor ramasi in tara laughing
Tu cine crezi ca a plecat din RO? Doara nu plecau aia desteptii, sau aia care aveau joburi bune.Au plecat 90% aia care in RO nu erau in stare sa faca o scoala,care nu erau capabili sa aiba un job laughing cam asta e adevarul.
aAjunsi acolo,au dat de ceva banuti si deacu ei cred ca banuti aia le-au deschis si mintea,insa asta e doara pareresa lor.
Vad acolo ce viata este si deja incep sa dea sfaturi alora din tara.
E ok cineva care este plecat afara si vede una alta,mai vede si cum este viata altundeva ar fi ok sa dea un sfat,dar sa dea un sfat bun,un sfat logic bazat pe ceva.
Majoriattea care is plecati doara dau din gura,dar nimic nu este bine din ce ei spun.
Tu daca nu ai fost la vot f bine ai facut laughing uite eu te apreciez,eu is plecat din tara dar nu gandesc ca majoritatea cewlor plecati si nici ca majoritatea celor ramasi in tara.
Ca sa votezi trebuie sa si pe cine sau mai exact sa ai pentru ce vota.
In RO la ora asta nu ai pentru ce vota,pentru ca sistemul este corupt,indiferent ce votezi se intampla exact acelasi lucru.
Il vad pe mutu asta de iohanis ca diaspora ca cetateni au votata pentru o romanie bla bla,pai e un porc laughing pana acum cine a fost presedinte?
El probabil acu s-a trezit din somn si na stiut ce sa zica,s-a trezit ales iar presedinte,o sa mai stea inca cativa ani sa mai suga ceva malai dupa se duce militar si asta,apoi altul la rand si tot asa,nimic nu se va schimba.
Atunci ce sa cauti la vot? F bine ai procedat si ai dreptate ca aia plecati sa isi tina gura ca numai balarii scot pe ea.

Deci in RO nu-i nevoie de alegeri,nu-i nevoie de votata oameni,este nevoie de schimbarea sistemului,iar lucru asta nu se face votand pe iliescu sau iohanis s au viorica laughing acum este f complicat sa schimbi sistemul.
Poate daca oamenii nau ar iesi la vot deloc,dar toata tara sa nu iasa,nu stiu exact ce zice legea dar banui ca se dizolva totu,toti is pusi pe liber,oamenii sa arate ca vor sa schimbe sistemul nu oamenii.

Degeaba schimbi pe iohanis cu viorica sau invers ca nu se intampla nimic.
Iti dau un exemplu.A fost iohanis asta si guvernu lu peste prajit cu ciolos ala,asa si ceau facut? NIMIC.
A venit ciuma rosie cum zic oamenii si aia ceau facut? Aia dadeau ordonante sa ocoleasca parlamentu laughing adica cu alte cuvinte aia ciuma,aia analfabetii au fost mai destepti ca mutu si ciolan ala
Pai tu mutu si cu surdu laughing ca erau mana in mana de ce nu au dat ordonante din alea sa schimbe ceva legi?
Sa vada lumea ca un mut si un surd au ceva intenti bune legate de tara si de populatie.
Nu au dat ca daca ar fi dat ar fi trebuie sa plece si ei,sa lase ciolanele si nu ar mai fi avut nimic de ros,de aia nimeni nu schimba sistemul in RO ca nu au nici un interes.

sistemul in RO il poate schimba doar oamenii in masa, o revolutie ceva sau lipsa totala de la vot, asa cred, nu-s avocat sau mai stiu eu sa cunosc tote legile dar sigur ceva cai ar fi, grele dar exista.

Deci tu ai dreptate si cu votu ca e bun ca nu ai fost si cu diaspora, macar de ar fi spus ceva bun.Aia bat din gura aiurea si drumurile sa vina sa protesteze dar habar n-au pentru ce,habar n-au ce anume vor sa schimbe,el vin in tara si schimba pe ponta,pe dragnea, asa si daca ia schimbat ce? Sa schimbat ceva in bine in tara? NIMIC, totu este exact la fel, dai jos pe ponta, vine dragnea, dai pe dragnea vine iohanis si asa mai departe.

| Freya1 a răspuns (pentru relian):

Eu nu am votat pentru ca nu am pe cine cum ai spus si tu,iar eu oricum merg pe premiza aceia ca imi fac rau cu mana mea,e ca si cum as deschide usa la hot sau la criminal sa intre. Merg mai degraba pe premiza ca nu ar mai trebui sa voteze nimeni tocmai pentru a nu mai candida cine vor ei,ci cine vrem noi dar in fine asta e mult mai complicat.
Eu am specificat ca nu am treaba cu cine ce munceste si unde, dar mi se pare aiurea ca un om doar pentru ca nu mai culege cartofi de la el din huci ci din Londra sa faca figurile astea, ca in fond si la urma urmei si lele floare plătește taxe si impozite in tara asta la fel ca si unul ce e plecat si are familie sau casa aici doar ca diferenta face ca exista posibilitatea ca noi de aici sa vedem dintr-o altă perspectivă situația facta de cei de acolo. Uite spre exemplu președintele care e acum sa zicem ca ne micșorează salariile, pensiile, alocațiile, ne închide locurile de muncă dar are idei de UE pentru viitor.Noi de aici incercam sa il votăm pe altul ce consideram ca ne ajuta sa fim pe linia de plutire, sa tina salariile si restul la un nivel normal nu sa aiba aere de frantuz, în schimb cei din străinătate pot sa il voteze pe el pentru ca are idei cum au vazut ei pe afara dar ei nu încasează minimul pe economie ca si noi aici, nici nu duc lipsa de locuri de munca, ca si noi aici si asta ar fi ceva gen "hai sa il votăm pe ala pe care il vrem noi ca are idei ca si astea de prin franta si poate in 20 de ani facem ceva si voi rabdati fomene ca pe noi ne doar in cu.r ca oricum e posibil sa nu mai scuip o flegma in Romania " ceia ce nu e corect.

| Yurisa a răspuns (pentru relian):

90% e un procent exagerat. 70 maybe, dar nu 90. Am rude scolite care au plecat ( care lucreaza in terapie, jurnalism si domeniul medical). Nu au avut incotro si nu sunt doar ei. In rest sunt de acord

39 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romania este o colonie, ati vandut tot ce aveati, propun
instaturarea unui guvern German
Presedinte deja aveti German si veti avea
schimbarea limbi in limba Germana, Engleza
http://www.fdgr.ro/de

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Nevermore a răspuns:
Hai la vot in turul 2, eu deja am vorbit cu 2 persoane care n-au votat si 2 votanti usr s-o voteze pe dancila, maine vorbesc si cu baietii de la magazin si scapam de neamt

nici in visele tale nu se va intampla asta

| Drimmero a răspuns:

Votati Dancila si totul o să fie bine.

Acum lasand gluma la o parte, prezenta la vot e importanta pentru ca stopeaza manevrele politice,, e practic opinia populatiei in legatura cu viitorul presedinte, neprezenta la vot in numar mare a permis analfabetei sa mearga in turul 2 cand treaba putea fi incheiata duminica,, oricum nu are vreo sansa.

| Celcestietot a răspuns:

Doar (subliniez cuvantul,, doar'') pentru astia din diaspora care comenteaza (ce nu trebuie) - ati fugit ca niste lasi si acum va dati mari ca nimeni nu mai este ca voi. Daca erati destepti, ramaneati in tara, nu va transformati in niste nomazi care sunt intr-o goana continua de propriul coeficient. Suneti ca acei suporteri de fotbal care injura in spatele unui ecran pe cei care practica, ca nu sunt in stare de nimic, dar daca voi ati fi in locul lor ce ati face? Eu cred ca pe terenul de fotbal (cel de iarba) ati face doar atletism, pentru ca la asta sunteti cei mai buni rolling on the floor! Astia care comenteaza (bineinteles ca ce nu trebuie) sunt ca niste catelusi care sunt in spatele unei porti, iar cand o deschizi nu te musca, fug de tine laughing!

| RoCkKiD a răspuns:

Orice bani trimisi in tara stimuleaza economia nationala. Banii aceia, chiar daca sunt trimisi pentru familiile lor sunt cheltuiti la societati comerciale din Romania care platesc taxe si impozite la statul roman. Cate firme de constructii, mobila, termopane etc de prin orase mai mici nu exista doar din cauza ca vin bani din exterior. Nu mai stiu statistica acum dar inainte de 2010 sumele erau mari raportat la PIB.

| Endoryus a răspuns:

Mult te mai doare pe tine de ce spun altii. Nu stiu de ce te simti cu asa multe. Mai ai intrebari de genul. " Nu stiu cine /unde a spus asta si eu ma simt pentru nu stiu ce motiv".

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Nu stiu de ce s-ar simti un roman aiurea cand deschide internetul si se vede facut prost el si familia lui de niște oameni ce nici macar nu il cunosc, dar na daca tu zici ca intrebarea mea e aiurea poti sa nu citesti ca nu te obliga nimeni.Cum altii isi permit sa jigneasca o tara intreaga de oameni fara sa ii cunoasca pe fiecare in parte cred ca am si eu dreptul sa intreb ceva.
Nu stiu de ce te simti tu atacat, stiu ca esti plecat in strainatate dar nu te- am jignit cu nimic nici pe tine nici pe restul.

| Endoryus a răspuns (pentru Freya1):

Eu nu ma simt atacat cu nimic. Fata de tine. Nu eu am pus intrebarea.

| Freya1 a răspuns (pentru Endoryus):

Eu am pus o intrebare iar tu te iriti.Nu ma simt atacată, am intrebat de ce se ridica anumite persoane de fund in sus si cu altele se sterge pe jos.

| jokers13 a răspuns (pentru Freya1):

Tocmai ca o femeie jignitor de bleaga cu pretentii de barbat ca Endoryus se simte atacata in general de oamenii care gandesc prea mult. Acum chiar iti bati capul cu el mai mult decat trebuie.
Endoryus ia orice lucru personal si proiecteaza acest lucru in altii. happy Daca avea bun simt (ceea ce nu cunoaste) nu se mai ostenea el in primul rand sa-ti raspunda inutil la intrebare doar ca sa te agaseze si sa iti invalideze necesitatea de aprobari/validari asupra unor chestiuni sociale la care si asa el e repetent pentru ca nici "diasporean" nu mai e. Mai are doar origine romaneasca, dar il cam lasa si asta, poate asta in primul rand ca niciodata n-a stapanit chiar si prima limba prea bine. Adevarul e ca Endoryus are nevoia de propria lui planeta la cat este de special.

Treaba sta in felul urmator. Diasporenii considera ziua votului un fel de sarbatoare. Devine un scop grandios avand radacini in mandria locului din care au plecat si spera ca intr-o zi vor avea motive sa isi castige painea la ei in tara sau pur si simplu au "inima"/familia inca aici, iar tocmai faptul ca le mai pasa ii indigneaza ca multi dintre noi am renuntat in timp ce nici macar n-am plecat din tara, ci suportam o situatie toxica. Bine, nu toti, poate unii sunt indiferenti tocmai pentru ca nu vad o influenta asa mare a statului pentru calitatea vietii lor. Sau cel putin deocamdata, ori poate pur si simplu n-au niciun candidat pe care sa-l considere de nadejde, in timp ce diasporenii sunt convinsi ca Iohannis e singura cale (sau cea majoritara).
Stii cum e, lupul isi schimba blana, nu si naravul, deci la fel si romanii din diaspora nu-si schimba caracterul naiv si mandru.

| Endoryus a răspuns (pentru jokers13):

Ai dreptate despre lupi. Un ratat virgin care isi vorbeste pana si cei mai apropiati prieteni mereu de rau o sa ramana in continuare un ratat virgin care ii barfeste mereu pe toti de rau. Putin penibil ca tocmai tu te apuci sa faci misto de altii cu 'faci umbra degeaba pamantului'. Dar lasa, altii este rai, tu este perfectwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lucrurile astea nu se calculeaza, fiecare are dreptatea lui, in felul lui. Politica pana la urma e a-ti exprima si sustine opinia, e bazata pe pareri, iar daca cineva va avea o parere, automat va exista cineva cu o parere diferita si vor exista scantei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facem pe dracu sa ne ia. Suntem un popor cretin, am trimis o analfabeta in turul doi.
Punem borduri? Ca sa avem unde sta jos cand ramanem fara casa?

Ideea cu diaspora e urmatoarea: tocmai pentru ca au plecat, au un trai decent acolo, ar putea sa-i doara in cot de Romania. Totusi fac efortul de a se informa si a se prezenta la vot.
Cine nu merge la vot, nu are dreptul nici sa se plângă.
Noi nu am strans niciun gunoi inca, gunoiul e in turul doi la prezidențiale. Diaspora a tinut sacul, dar noi ne-am uitat ca autistii, in loc sa-i aruncam.

| FreddieM a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo Plato.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti care este faza aici. Daca mergi in strainatate sa faci bani mai multi sa iti întreți familia nu inseamna ca tu ai scos tara din rahat, ci ca te-ai scos pe tine.Ok, te apreciez ca muncești, ca te duce capul, ca te descurci dar intre prostii astea din țară mai sunt si uni ce au încercat să voteze cu cap si ce au facut ceva.Asa cretini cum sunt romani de acasa multi din ei au turnat fundațiile caselor,blocurilor etc in care romani astea plecati au trăit,au mâncat, au crescut si chiar daca printre ei mai sunt si analfabeti, prosti, deștepți e tara lor si incearca cum stiu ei sa isi faca traiul si inca sunt aici sa mai spere si sa se zbata.
Eu nu am votat pentru ca indiferent pe care îl vei vota va fura, nu va face nimic, isi va bate joc de noi iar cand voi iesi in strada mi se va spune ca eu l-am votat si acum pot sa il sărut in fund.Si in fond pe cine sa votez, o analfabetă huiduit de o tara intreaga, pe nemtii sau ungurii ce ne-au facut slugi de-a lungul anilor?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Aici e vorba de lucruri mult mai grave decat furat. Ce face Ciuma Rosie este INUMAN, mult peste furt.
Ce neamt visezi? Iohannis e roman. Are alte origini, si care e problema? Ce conteaza ca nu-l cheama Popescu? E un om extraordinar de capabil, un om onest, care e pentru Romania, spre deosebire de Grupul Infractional Organizat psd.

Nu-mi vine sa cred ca, dupa 3 ani de zile, oamenii inca nu au habar ce se petrece in tara, oamenii inca sunt prea putin informati.
Realizezi ca politica iti afecteaza direct viata? Pretul la benzina, conditiile din spitale, conditiile din scoala viitorilor tai copii, tot tot tot tine de politica. Iar tu pur si simplu nu votezi, adica nu te intereseaza de viitorul tau si al familiei tale, asa s-ar traduce.

Iti recomand sa te informezi, de urgenta. Nu trebuie sa fii activista, nu trebuie sa fii fana infocata, dar sa realizezi despre ce e vorba. Situatia e extrem de grava, nu e de glumit, nu e de joaca. Daca PSD mai ajunge la guvernare, Rusia ne inghite si disparem in comunism, ne batem joc de sacrificiul atator oameni care au murit pentru libertatea noastra.

Iesi la vot, macar in turul 2, absolut fiecare vot conteaza. Trezeste-te.
Iti sugerez sa acorzi macar cateva minutele aici:
https://www.youtube.com/user/malinache/videos

| Bogdan70001 a răspuns (pentru anonim_4396):

OMULE, VIORICA NU A AJUNS IN TURUL 2 PENTRU CA SUNTEM NOI PROSTI!

Toata Romania stie ca Viorica este o analfabeta in ***, alta-i chestia

TOTI BUGETARII SUNT NEVOITI SA O VOTEZE, pentru ca PSD se pisa pe toata lumea si da la bugetari.Creste taxele la maxim, efectiv se pisa pe toti mai putin bugetarii.

D-asta are asa de multe voturi, datorita bugetarilor!

| anonim_4396 explică (pentru Bogdan70001):

Nu, prietene, cauza e ca au fost 7, 5 milioane de oameni la vot, din 18, 5 milioane.
Aia 11 milioane de romani ce naiba au belit? Le-a fost greu sa coboare? Cat dureaza? In 20 de minute votezi si te si intorci acasa, ca nu au fost nicaieri cozi uriase, mergea repede peste tot.
Nepasarea e boala romanului.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce trebuie sa ma duc la vot sa votez pe cine vor ei, mie una nu imi convine de nici unul din cei care candidează si atunci cum facem dacă eu sau restul pur si simplu nu vrem sa votăm asa zisul rău mai mic ci ceva bun?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai văzut de curiozitate comportamentul domnului asta de treaba ce ne conduce tara? Ai vazut cand a leșinat un om langa el si nici nu la băgat în seamă? Cand si-a aruncat haina ca sa o culeagă altii? Cand a spus ca el are 7 case din meditatii (sti faza cu ghinion)? Si multe altele.
Are niște arfe si arogante in ele de i-ai da palme cand el se chinuie sa vorbeasca de adormit ce e, scrie pe Facebook ce nemulțumiri are in loc sa faca ceva ca președinte.Sun varza toti de nu ai din ce alege.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"voi sunteti tot prosti"
Te simți? Atunci probabil ai si de ce.Altfel nu te-ai simți.
"Doamna" aia are 3 facultăți? IQ de 200? E cineva important pentru tine?
Nu.Bun.Atunci ce relevanta are ce a zis ea pentru tine? Indiferent daca ești de acord sau nu cu ea, nu ar trebui sa-ti pese suficient de mult cât sa scrii un roman pe tema asta.Plus alte mini-romane adiacente (alea din comentarii).De fapt, nu ar trebui sa-ți pese deloc.
Dacă chiar ești curioasa, citește răspunsul lui rockkid.Care e si singurul căruia nu i-ai răspuns înapoi pentru ca n-ai ce sa-i zici laughing
Multe pers din străinătate contribuie intr-o măsura mai mare la economia si implicit bunăstarea țării decât o faci tu. Unii ar putea zice ca ar trebui sa aibă o putere mai mare de decizie decât a ta.Nu e relevant in contextul asta, dar ca idee, abține-te sa comentezi legat de ei.
"Nu am nimic cu nimeni,"Ba da, ai.Te simți la aproape orice, indiferent cine ce spune.Stii,când repeți de o suta de ori "nu judec pe nimeni"."nu am nimic cu tine" nu dovedești decât ca in realitate faci fix contrariul.Toti facem asta, stai linistita.Doar ca nu tuturor ne pasa.
Cât despre egoism si propria bunăstare si alte rahaturi de care te-ai mai legat, lasă-le.Sunt subiecte mult prea ample ca sa te apuci tu sa le dezbați, cu cunostiintele si atitudinea ta actuala.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

La raspunsul pe care care l-ai dat tu se pare ca te simti atacată.
Nu inteleg de ce rahat nu mai poate cineva sa puna o intrebare pe TPU fara ca cineva sa se simtă ofensat.Am specificat ca nu am nimic cu nimeni tocmai pentru a nu începe o întreagă revoltă despre cum atac eu pe cineva ca nu asta era scopul intrebarea era doar o curiozitate despre ce spun o anumită categorie de oameni nu doar acea "doamna".
Da,am inteles ce sa specificat in acel comentariu,dar eu cred si consider ca si cei de aici fac acelaș lucru adica plătesc taxe si impozite la stat, fac cumpărături, deschid firme, prelucrează chestii nu doar cei plecati asa ca prin urmare drepturile sunt egale si nu scoate nimeni pe nimeni din rahat. Daca tu pleci sa muncești in strainatate pentru bani mai mult foarte bine, o faci pentru tine nu sa o scoti pe lele floare din cuca macai din foame.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Atacată? Nu.Singura care se simte atacată ești tu.Tu ești cea care a pus întrebarea, eu doar ți-am răspuns.
Nimeni nu se simte ofensat, pisi.Numai tu.Noi(care îți răspundem si crezi tu ca suntem ofensați)suntem de fapt amuzați de cât de ofticata ești tu.
" aere de frantuz"Știi, remarca ta nu domonstreaza decât cât de inculta ești.La ce te referi mai exact prin aer de frantuz? Ca expresia propriu-zisa face referire la cum anume e văzută o persoana rafinata,educata, poate puțin exagerata in manierele sale de către una "din topor". Daca te simți, iar, e problema ta.
"nu încasează minimul pe economie ca si noi aici" Nu "noi", ci tu.Ca tu încasezi minimul pe economie sau nici pe ăla e numai vina ta.De atat ești capabilă.Nu te transpune in ipostaza de victima, ca nu tine.Nu e nimeni vinovat de neajunsurile tale in afara de tine.
" astea de prin franta" Ai ceva personal cu franta? Altfel nu văd rostul comentariilor tale cretine.Cultura lor e mult mai complexa si mai elevata ca a noastra.Francezii sunt definitia elegantei, ceva ce tie îți lipsește. Abtine-te sa-i critici fără motiv, mai ales ca-i critici pe toți, nu doar o anumită persoana.E penibil.
Normal ca o persoana cu o viziune de viitor merita sa-i fie acordată o șansa, chiar dacă acea viziune nu va fi probabil compatibila cu mentalitatea si nivelul de inteligenta (sau de non-inteligenta)a romanilor.Normal ca nu putem rămâne la un stadiu primitiv doar pentru ca asa îți convine tie.Si totuși vom rămâne.
Folosesc pluralul doar ca sa te simți tu mai bine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nimic cu francezi am dat un exemplu si nu te mai precipită ca stiu ca te oftici.Te-a deranjat de la început intrebarea mea pentru ca te simti chiar daca eu prin ce am spus nu am atacat pe nimeni dar tu esti asa de aprinsă pe subiect incat nu realizezi asta si te iei de niște exemple sau detalii minore ce in mare parte nu iti sunt adresate tie.
Dacă tot nu iti pasa de nimeni si nimic de ce mai răspunzi anumitor oameni si te stresezi încercând să îi faci sa iti accepte parerea.Eu macar nu am negat ca ma deranjează jignirile la general venite din partea unor oameni ce nu sunt cu nimic mai presus, dar tie iti este foarte greu să recunoști ca iti sare tandara din nimic si te frustrezi.
Si apropo de bani, nu cred ca sti tu ce bani am eu, ce salar am, cu ce ma ocup ca sa iti dai cu parerea.Cat ma duce pe mine capul din nou nu este treaba ta, dar cred si consider ca daca nu am plecat până acum din țară m-a dus suficient capul incat sa ma descurc si aici si o duc destul de bine nu?

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu ma simt in niciun fel.N-am de ce.Nu-mi pasa cine ce a votat, nici eu n-am votat.Chiar dacă nu-mi sunt adresate mie, exemplele tale tot lipsite de noima rămân.
Nu repeta cuvintele tipului de mai sus.Ca lui îi place sa spună ca "nu-mi pasa de nimeni si de nimic" nu înseamnă ca asa si e.I-am clarificat deja asta lui, n-o iau acum de la capăt.
Nu ma stresez, doar ma plictisesc.
Te deranjeaza pentru ca ești sensibilă si slaba ca persoana. Daca te aștepți ca pe mine(sau pe oricine altcineva cât de cât inteligent) sa ma deranjeze ceva ce zici tu ca a zis nu știu cine si vezi asta ca pe ceva nromal, ai mari probleme la capitolul încredere in sine.
Nu știu.Nici măcar nu am presupus.Tu singura ai spus "noi","noi primim minimul pe economie".Am zis sa te cred pe cuvânt.Ca tu nu știi sa te exprimi, e partea a 2-a.Dar probabil asa e.
Dacă n-ai plecat din țara e pentru ca n-aveai ce face in afara.Nu pentru ca "te-a dus suficient capul".
Tu singura repeți cât de des ai ocazia ca o duci rău dpdv financiar(si ceva probleme minore de sănătate dacă nu ma insel). Cand o zici tu e ok, nu? Dar când o zic eu sari ca arsa.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te plictisești si te contrazici cu oameni aiurea, ba mai mult ii ataci fara sa te atace.Nu stiu daca sunt o persoana slabă sau puternică sau cum mai spui tu acolo si nici nu cred ca pot sa iti arat tie aici prin comentarii felul meu de a fi, nu ai de unde sa stii sigur nici daca sunt bărbat sau femeie da sa stii prin ce am trecut, daca sunt tare sau slabă. Doar pentru ca am întrebat de ce se face sau se zice asta nu denota cum sunt eu de fapt, orce om ar o curiozitate sau un punct de vedere pe care vrea sa il exprime nu trebuie neaparat sa ma afecteze ca nu imi pun ei pe masa da in fine.
Am spus noi pentru ca am cunostinte, familie si prieteni ce iau acest salariu si poate si eu la randul meu am luat dar nu sti in ce situație sunt acuma.Eu nu am mai scris aici de o droia de timp si nici nu am vorbit amănunțit cu tine despre problemele pe care le am sau le-am avut si care slava domnului s-au rezolvat treptat.Din tara nu am plecat ca nu a fost nevoie, ca de avut am avut si am si acum har domnului si sa merg dor sa stau nu sa muncesc dar nu vreau, vreau sa vad cat si cum pot sa imi fac ce vreau sa fac aici si daca o sa vreau altceva poate voi merge dar până atunci am alte planuri.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Eu zic sa ignori aiurelile si sa vii la vot in turu 2

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai la vot in turul 2, eu deja am vorbit cu 2 persoane care n-au votat si 2 votanti usr s-o voteze pe dancila, maine vorbesc si cu baietii de la magazin si scapam de neamt

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

@ray am vorbit si cu vecinul de la parter acum intr-o sedinta de csat tinuta la scara blocului sa ne scoatem toti cunoscutii la vot, neamtul e pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o intrebare interesanta.Cei din diaspora voteaza pentru ei si pentru copiii lor care vor trai in tara asta,si la fel si noi,cei de aici, o facem tot din motivul asta - ca sa ne fie bine noua cat mai apucam, dar e important pentru cei ce ne urmeaza, pentru ca tara asta nu este a noastra, este a urmasilor urmasilor nostri.Toti,impreuna (asta suna cam a slogan electoral) votam ca sa-i scoatem din rahat pe cei care nu merg sa voteze, deci nu numai diaspora are merite.In fine, politica e complicata, nu mai intru in alte chestii, sa mergi la vot, altfel nu iti mai raspund niciodata la intrebari.

| Jus7t a răspuns:

De ce sa fie împărțite taberele între "Noi" și "Ei"?
Acea femeie nu vorbește în numele tuturor românilor plecați în străinătate, vorbește doar în numele ei.
În țara cât și înafara ei sunt români proști și români deștepți, deci există tabăra romanilor deștepți și a celor mai puțin deștepți, fie că sunt în țară fie că sunt înafara ei.
Fiecare are o părere, nu îți mai bate capul cu părerilor la toți că nu o să ajungi nicăieri...sau poate la psihiatrie dacă faci asta în mod obsesiv, nu faci decât să te consumi degeaba.
Dacă romanul nu are păreri despre orice nu mai e român. Toți sunt medici și specialiști în ceva pe aici, las că știu ei tot.
Încă nu am plecat din țară dar dacă plec, nu mai pun piciorul în ea decât în vizită.
Țară e frumoasă, o strică scârbele cu două picioare.

| Alexandrionelu a răspuns:

Este cu dus și întors.
Dau un exemplu:
Sa zicem ca tu ai un magazin de covoare în România. Vasile muncește în Germania și ii trimite banii mamei lui. Mama lui cumpăra un covor de la tine.
Deci Vasile își ajuta mama, dar indirect, te ajuta și pe tine și economia României. Cum ar fi ajutat mai mult Vasile tara? Trimițând bani din străinătate sau muncind și plătind taxe și impozite în România? Asta cred ca ar fi de fapt întrebarea.

| Freya1 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Pai alti ce nu muncesc in strainatate nu cumpara covoare sau nu plătesc taxe?

| Alexandrionelu a răspuns (pentru Freya1):

Ba da, dar ceea trebuia sa reiasă din exemplul meu, este ca și cei care muncesc în străinătate contribuie într-un fel la bunăstarea tuturor celor de acasă și implicit a României, nu doar la bunăstarea propriilor lor familii. În România sunt trimiși sau adusi anual sute de milioane de euro de romanii plecați la munca în străinătate, bani care fac un bine economiei.

| Alexandrionelu a răspuns:

Și încă ceva: votul poate sa fie proX sau antiY. În cazul de față, eu îl voi vota pe Iohanis în turul doi, care de fapt va fi un vot anti-Dragnea (a se citii Dancila). Mi-ar fi plăcut un președinte mai energic, dar dintre cei doi care au rămas în cursa electorala, este clar ce aleg.
Si nu, noua celor plecați din tara nu ne pasa de cât de mult umfla socialiștii salariile bugetarilor crescând datoria și deficitul tarii. Noi ne dorim o conducere care sa dezvolte infrastructura, industria, învățământul, sănătatea, etc. Pentru ca speram ca într-o zi diferența dintre est și vest sa nu mai fie atât de mare.
Ști cum vad eu romanii care se plâng doar de salarii, în timp ce tara este săracă și neproductiva? Ca pe niște copii răsfățați care plâng pentru ca părinții nu mai fac încă un credit, pentru a le da mai mulți banii de buzunar.

| jokers13 a răspuns:

Omfg, fix Hecate mai lipsea sa inchida ea capitolul de egoism si bunastare. Alta lupoaica cu colti ascutiti si veninosi care face umbra pamantului degeaba, dar care tine sa te asigure ca tu o faci daca stii sa pui botul la manipularile ei. Datorita ei traiesti tu bine in Romania, nu ti-e rusine sa nu admiti? Ironic in timp ce tot ea acuza faptul ca nu-i pasa de nimeni si nimic si proiecteaza asta ca o vina in altii.

| anonim_4396 explică (pentru jokers13):

Lupii sunt frumoși, au privirea aia aparte, care te îngheață.
N-am zis ca datorită mie.Ca sa folosesc verbul tău preferat, tu ești cel care proiectează acum ideile sale asupra altcuiva.
Ca o vina in altii? Nu.Ca nu-mi pasa de "nimeni si de nimic" e meritul meu.Si al încă unei persoane, dar al meu in principal.Nu sunt atat de modesta încât sa accept sa primească altii laudele ce mi se cuvin mie.
Nimeni si nimic e o exagerare, cum prea bine știi.Nimeni e de fapt aproape nimeni, iar nimic nici n-are ce caută.Pun preț pe lucruri, mai mult decât pe persoane.
Oricum, mi-era dor de tine