| Ezis a întrebat:

Aș vrea să îmi răspundă doar românii care sunt plecați pe afară sau care au planuri de plecare in viitorul apropiat.
In ce tara sunteți si de ce? Ce e mai bine acolo fata de aici? V-ați mai întoarce înapoi? Cum suntn priviti romanii acolo? Cum v-ați integrat? Întreb asta deoarece efectiv m-am saturat de oamenii din tara asta! Nu pot merge liniștită pe trotuar ca se găsește un tigan sa se lege de mine si sa ma facă in toate felurile, ma întâlnesc cu o fosta profesoara si la 10 m distanta sa îmi aud înjurături de la niste țigani pe care nici nu i-am mai văzut. Nu mai zic si de românașii nostri care nu așa de des dar o fac, se leagă de tine. Sunt la liceu si efectiv trec pe coridoare ca sa ce, niste mucoși de boboci ce îmi sunt pana la umeri se leagă de mine?! Nu mai zic de sistemul de învățământ! Unii profesori, cei mai putini, chiar își dau interesul dar cei mai multi nu! Nu le pasa! Sa mai zic de sistemul medical?! O colega recent a ajuns la urgente ca sa ii spună o asistenta sau doctorita "ce e cu voi toți azi?!" adică poftim?! De parca noi ne-am dori sa pățim ce pățim? Mi-am jurat ca îmi voi căuta sa îmi duc traiul intr-un loc mai bun caci nu vreau ca sa mai pățesc așa ceva dar cu atât mai puțin copiii mei! In priman fază as fi dorit sa merg in Uk dar nu aud prea bune din partea lor așa ca poate as miza acum pe Germania mai ales ca am niste rude, limba fiind singurul impediment. Numai sa gat cu bine si anul asta de liceu!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Eu cred că nu țara are o problemă atât de gravă și acută cum o descrii

| mgtow a răspuns:

In GB ma aflu si am de gand sa revin in RO dupa 10 ani de ce? Pt ca mai bine ca in Brasov nu e nicaieri. Avem mall orasul creste, aeroport o sa avem si salariile vor creste. Astept sa imi platesc locuinta apoi vreau sa imi cumpar masina cu 50.000€ si sant borfas. La 40 de ani no sa-mi arda de strainatati deloc o sa fiu cal batran care vrea sa mearga linistit prin salbaticie. Si strainii sant bùlangii fura si ei taxe etc dar te lasa si pe tine ca om sa respiri. Daca nu reusesti sa bagi 1000€ pe luna la saltea nu merita sa pleci din tara