| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma inscriu la o facultate (la stat) care sa fie si de viitor, cu ceva potential, sa nu fie foarte grea si sa nu fac matematica, informatica, fizica...ce imi recomandati? Fara ASE ca m-am gandit si la asta.Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AlexStefan1 a răspuns:

Orice facultate este de viitor daca o faci foarte bine. Inscrie-te numai acolo unde poti sa fii intre primii 5%, vei avea cu siguranta un viitor bun. Orice facultate ai face, daca esti mediocru, iti va fi greu sa gasesti un drum bun.

| Bondarel99 a răspuns (pentru AlexStefan1):

Ce mi-ati recomanda totusi?

| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

Pai nu mi-ai spus la ce esti foarte foarte buna.
Daca stii doua limbi la perfectie si ai talent pentru limbi straine, te poti inscrie la limbi straine aplicate sau la limbi straine pur si simplu (alegi limba pe care o stii cel mai bine si la care ai fluenta de nativ si o limba mai exotica si bine platita cum ar fi neerlandeza sau suedeza sau daneza). Daca ai fost olimpica la chimie si biologie te poti inscrie la farmacie sau medicina dentara. Daca esti foarte foarte buna la istorie te poti inscrie la istorie sau arheologie, daca esti exceptionala la desen te poti inscrie la arhitectura. Important este sa alegi o chestie la care esti printre cei mai buni din orasul tau, in care daca maine s-ar face o olimpiada nationala cu toate cunostintele acumulate in studiile preuniversitare, tu ai lua un premiu fara dubiu. Asa iti va fi si usor, nu vei avea mult de invatat, fiindca deja stii multe.
Daca ai fost insa mediocra in liceu, nu exista o facultate care sa raspunda cerintelor tale, oriunde ai da trebuie sa muncesti enorm pentru a reusi sau sa te bazezi pe noroc.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Adevarul e ca la limbi straine am excelat intotdeauna si chiar am fost indrumata catre asta, dar ma gandesc daca facultatea asta nu e oarecum inutila pentru ca inveti multa literatura si in cazul in care vrei sa fii traducator nu iti cere nimeni sa ai diploma sau studii, ci trebuie doar sa dai un examen pe care oricum toata lumea trebuie sa il dea, chiar si cei cu facultatea asta.

| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

Multa literatura inseamna multe cuvinte si concepte. Nu vei fi niciodata un traducator bun daca nu ai studiat foarte temeinic literatura limbii respective. Si nimeni nu va plati bine un traducator de doi bani. Unul care a studiat literatura in mare amanunt, va face excelent la examenul respectiv, unul care doar a invatat papagaliceste gramatica va face prost. Pana la urma, gramatica si vocabularul le stapanesti dupa 2-3 ani de studiu atent al limbii, adica inainte sa ajungi la liceu. Excelenta incepe de acolo si include neaparat mii de pagini citite in limba respectiva, din toate domeniile, dar mai ales literatura.
Probabil ca intr-adevar nu e o facultate potrivita pentru tine, daca pana la varsta asta nu ai inteles importanta literaturii in studiul unei limbi, nu vei putea excela niciodata in acest domeniu. Gaseste un domeniu la care sa fii mult mai buna si pe care sa il intelegi mai profund.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Cred ca ar fi trebuit (sau as fi vrut) sa pun altfel intrebarea:Facultatea de limbi straine e mai usoara decat Politehnica? Sau ce facultate e mai usoara decat Politehnica?

| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

Nici o facultate nu e usoara daca o faci bine. Pe de alta parte, orice facultate e usoara daca o faci doar ca sa o faci, cu gandul sa nu practici meseria respectiva. Daca vrei ceva usor, gaseste-ti un job de tip vanzator, casier, include numai sa muncesti mult (cantitativ) dar fara eforturi speciale (nici fizice, nici intelectuale). Facultate e bine sa faci cand esti dispus sa depasesto orice dificultate, altfel inseamna timp si bani pierduti.

13 răspunsuri:
| AlexStefan1 a răspuns:

Poti sa mergi pe Academia de politie, la ofiteri, iesi direct cu un job dupa terminarea ei.

| medicine a răspuns:

Daca te gandesti la o facultate din care sa iasa bani, pornesti pe un picior gresit. In primul rand gandeste-te ce talente ai, care sunt lucrurile pe care stii sa le faci cum nu mai stie nimeni, in legatura cu ce abilitati ale tale ai primit complimente, sau ce ti-ai dori sa faci. Eu personal stiam ce meserie voi avea inca din clasa a opta, si se pare ca dupa 10 ani inca am aceeasi meserie de care sunt foarte multumita. Nu e vorba de recomandari, cea mai buna facultate pentru tine nu ti-o recomanda altcineva, ci propria ta personalitate si abilitatile tale, daca le analizezi, te vor conduce la o concluzie clara in legatura cu viitorul tau.

| Bondarel99 a răspuns (pentru medicine):

Am facut deja o alegere gresita, daca trebuie sa o fac pe a 2 a, nici in meseria la care cred eu ca m-as pricepe nu as avea siguranta ca facultatea ma va ajuta, pentru ca nu mai sunt facultatile ce au fost odata, acum conteaza doar diploma si sa stii cat de cat ceva dar nu mult. Uita-te te rog la ultima mea intrebare daca poti.

| medicine a răspuns:

Ceea ce observ este ca iti doresti sa nu fie grea. Din pacate, ceea ce este de viitor de obicei implica eforturi substantiale. Un avocat sau IT-ist - ei sunt cei mai bine platiti. O facultate mai lejera ar putea fi una de limbi straine (dar trebuie sa vorbesti engleza si inca o limba straina, iar pentru viitor in urma acestei facultati poti deveni traducator). Cele de arte (ca UNARTE) nu sunt neaparat lejere, da, nu e matematica, dar este anatomie, care este extrem de dificila, si istoria artelor care implica memorarea unei cantitati mari de informatii - ca sa nu mai zic de creativitate, care este rar intalnita. Conservatorul de Muzica - doar daca ai talent in acest sens si stii sa canti la ceva. Facultatile de arte sunt usoare doar daca ai talent la arte.

| medicine a răspuns:

Implica-te doar in meseria aceea in care iti va face placere sa depui eforturi substantiale ca sa ajungi in top. Daca nu doresti sa depui nici un fel de efort, exista casieria, exista pariuri sportive, exista taximetria (doar daca ai carnet desigur), pentru care nu trebuie sa faci facultate, si sunt meserii stresante, nu sunt meserii "de viitor". Daca vrei o meserie de viitor, trebuie sa accepti si sa intelegi ca va trebui sa muncesti pana iti sar capacele, doar asa poti sa fii de viitor in orice meserie va fi pe placul tau. Nimeni nu are succes in cariera fara sa munceasca. Cine are succes renunta la multe lucruri, face sacrificii pentru a-si indeplini scopul: iese mai putin la petreceri, chefuri sau cu prietenii (nu deloc, dar ceva mai limitat), are un stil de viata strict si extrem de disciplinat, este o persoana ordonata si ambitioasa, petrece ore in sir citind despre meseria sa si documentandu-se, invatand aspecte ale meseriei, punand in practica ceea ce a invatat, se focuseaza complet pe cariera. Si mai ales nu se duce acolo unde este usor, ci abordeaza exact ceea ce pare dificil sau imposibil, pana ajunge sa faca imposibilul posibil. Acestia sunt oamenii de succes. Succesul nu este usor si nici confortabil de obtinut. Daca vrei sa nu muncesti dar sa ajungi departe in viata, imi pare rau sa te dezamagesc, dar asa ceva nu poate realiza nimeni. Indiferent daca alegi Limbi Straine sau Politehnica, tot va fi extrem de multa munca. Daca faci o facultate cum ar fi Bioterra, unde nu trebuie sa depui aproape nici un efort, da, o sa ai o diploma pe care scrie ca ai absolvit o facultate...numai ca Bioterra este o facultate despre care se stie ca este neserioasa, si nimeni nu va acorda nici o importanta unei diplome de la Bioterra. Este un fel de diploma a carei utilitate este inexistenta. Pierzi ani din viata degeaba, daca te gandesti la o facultate "simpla" - facultatile simple pot fi terminate de oricine, iti doresti sa fii la fel ca oricine, sau iti doresti sa fii "cineva"? Daca vrei succes, munceste fara oprire. Nu o sa ai succes daca vrei sa vina succesul asa, fara sa faci nimic pentru asta. In afara exceptiilor de tipul copiilor care se nasc in familii de milionari, aia sunt celebri de cand se nasc si au lumea la picioare. Restul trebuie sa munceasca.

| Bondarel99 a răspuns (pentru medicine):

Multumesc pentru raspunsul atat de lung si incurajator.
Dar ma gandesc, ce as putea sa fac cu Politehnica?

| medicine a răspuns (pentru Bondarel99):

Intrebarea este, de fapt, ce iti doresti de la viata, si cum iti imaginezi viata ta. Si mai ales, bazandu-te pe abilitatile personale, ce facultate ti se potriveste, si, respectiv, ce meserie. Daca nu ai o siguranta absoluta in legatura cu facultatea pe care vrei sa o faci, nu o face. Nu iti cheltui ani din viata daca nu STII ca VREI o anumita facultate, respectiv, o anumita meserie. Fa doar ceea ce VREI. nu te obliga nimeni sa ai, sau sa nu ai o facultate. In situatia in care alegi sa o faci, trebuie sa muncesti mult si sa ajungi in top, daca iti doresti un viitor.