| RAY a întrebat:

As vrea sa vad si eu o minim de dovada cum ca un creator teist se implica activ. De ce acest creator lasa raul, suferinta? De ce creeaza dezastre naturale care ucid multe vieti, de ce lasa lumea asa cum este?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Stiinta si credinta, se anuleaza una pe cealalta.
Una-i cu big bang, alta e cu hocus pocus
Una e cu matematica, alta e cu creatie divina
si tot asa.

26 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Pentru ca daca ar fi doar bine, toata lumea ar fi creștină.
Ideea e sa crezi in Dumnezeu si in cele mai negre zile si in cele mai insuportabile circumstanțe.

In plus, lucrurile astea nu le putem intelege noi, nu sunt facute sa fie intelese. "Crede si nu cerceta".

Cand iti va veni timpul, poti sa-l intrebi personal, sa ii adresezi toate "deceurile".

| RAY explică (pentru Plato):

Deci tu crezi doar la zile negre cand sa te ajuta, cool

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Habar nu am de unde le scoti.
Eu zic ca ti-ai ratat cariera, trebuia sa fii jurnalist monden, ca sucesti cuvintele si mai pui de la tine.

Tot timpul trebuie sa crezi. Insa foarte multi oameni renunta la Dumnezeu cand acesta le da incercari. E un fel de test, sa se vada credincioșii adevarati.

| RAY explică (pentru Plato):

AAAAAAA desi dumnezeu iti ucide copii asa ca test

| RAY explică (pentru Plato):

Ca filozof trebuia sa stii mai multe, despre deism, panteism, filozofia Greaca despre un creator, Plato in ce credea?

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nu m-ai intrebat ce stiu, m-ai intrebat ce cred.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Nu ii ucide, ii ia la El.
Da, ca test. Asa le-a fost scris, dar le e foarte bine acolo.

| RAY explică (pentru Plato):

Ce misto, eu te fac eu te omor cu mana mea, e ca un fel de Stalin si ala i trimitea in ceruri

| RAY explică (pentru Plato):

Ce e aia oikeiopragiei? democrația — conducerea poporului (periculoasă pentru că încurajează ignoranța — înțeleasă de cei ignoranți drept gândire liberă, promovarea scopurilor personale, egalitatea — cu sensul de părăsire a oikeiopragiei, alegerea capricioasă a conducătorilor)

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Mergi la slujba de Inviere, Ray? happy

| RAY explică (pentru Plato):

Din moment ce nu cred in asa ceva poate asa de trecerea timpului, nu stiu sa vad

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Intrebarile ce le ai despre religie, i le-ai pus vreodata unui preot?

| RAY explică (pentru Plato):

E ca si cum l-ai intreba pe hitler de ce democratia este mai buna ca nazismul

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Totusi eu as vrea sa aud ce are de spus Hitler. happy

| RAY explică (pentru Plato):

Citeste mein kampf

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Am citit-o.
Voiam sa spun ca poate de curiozitate ai vrea sa-l auzi si pe preot. happy

| RAY explică (pentru Plato):

Sa ma spele pe creier, au mai incercat uni

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Asta va este argumentul, ''crede si nu cerceta''? Atunci inteleg de ce credeti orice absurditate, in suflete pereche si in parteneri predestinat; caci orice idee va place o credeti adevarata, fara sa o cercetati; confundati deci fantezia cu realitatea; in termeni psihiatrici, delirati.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Stiinta e limitata, prietene, nu poate demonstra orice.
Dumnezeu si sufletele pereche sunt muuuuuullt peste stiinta.

Omul nu este facut sa stie tot, asa cum afirma si Immanuel Kant, iar eu sunt de acord. Mintea umana e limitata, nu-si poate explica infinitul. Dumnezeu si sufletele pereche tin de infinit, deci omul nu le poate explica, dar se poate bucura de ele.

| minrest a răspuns (pentru Plato):

Daca stiinta, adica cercetarea sistematica, nu poate explica totul, solutia e sa credem orice, fara sa cercetam nimic? Asta inseamna indemnul dumneavoastra, ''crede si nu cerceta''. Ati inventat notiunea ca sufletele ar fi perechi, si ca partenerii ar fi predestinati, iar apoi ati crezut-o fara sa cercetati. Asta inseamna ca nu deosebiti fantezia de realitate, deci delirati.

| Plato a răspuns (pentru minrest):

Si cum as putea sa cercetez? Sufletul fiind imaterial, cum mi-l pui la microscop.
Cum am spus, stiinta e limitata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"de ce creaza dezastre naturale "
Pentru a creea viata, altceva nou?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ce argument penibil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai tu unul mai bun? E ceea observi cu ochiul liber. Pe toate planurile.

Suferinta-rautate-dezastru-bine-placere-recreere si din nou.

Dumnezeu nu se implica activ, nici macar nu existã raul, e creeat de om. Am vrea noi sa se implice activ, dar astea sunt fictiuni/filme. Dumnezeu iti da lumea, nu o face perfecta pentru egoismul omului. Ci ar trebui sa fie apreciat ca existã asa cum e.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Eu unu vad ca nu exista asa ceva,un creator activ,desigur uni ar putea spune dar poate e negativ,dar si in mod negativ ar putea sa se arate mai mult, trebuia Hitler sa castige razboiul ajutat de x, uni spun liberul arbitru,ok dar cutremure care omoara mii de persoane,bolii,copii care mor de mici, eu nu vad asa zis creator bun activ in lume, mergem spre deism, daca nu se implica e deism, panteism

| Henrypericolpublic a răspuns:

Eu cred si in Dumnezeu si in stiinta.
Stiinta nu se putea desfasura fara Dumnezeu, iar Dumnezeu nu putea crea lumea fara principiile stiintei.

| minrest a răspuns (pentru Henrypericolpublic):

Stiinta si credinta, se anuleaza una pe cealalta.
Una-i cu big bang, alta e cu hocus pocus
Una e cu matematica, alta e cu creatie divina
si tot asa.